Środa, 01 Grudnia, 2021     ostatnia aktualizacja 30-11-2021
 
Podlasie ze smakiem czyli wina z Winnicy Korol
 
2017-12-02

Zapewne próbowaliście polskiego wina z różnych miejsc, ale czy próbowaliście z Podlasia? Mikołaj Korol na wysuniętej na północ placówce radzi sobie naprawdę dobrze. Niedawno pokazał światu cabernet sauvignon. Czy to się mogło udać? Zobaczycie za chwilę.
Wina z Winnicy Korol już kiedyś opisywaliśmy. Jak na, (pozornie) niekorzystną, północno-wschodnią lokalizację wina wypadają dobrze. Są wykonane czysto, mają dobry styl, trzymają balans. Warto wspomnieć, że winiarnia prowadzi działalność enoturystyczną, można tu przenocować, zwiedzić (dobrze przygotowaną i wyposażoną) winiarnię i oczywiście spróbować win.
Nie wszyscy wiedzą, że Mikolaj Korol wystąpił w popularnym programie "Rolnik szuka żony". Gdybyście chcieli poznać winiarza od trochę bardziej prywatnej strony, możecie zobaczyć ten filmik:
A oto wina.

(4+) Johanniter 2016, Winnica Korol, podlaskie, Polska, 12%
Aromaty delikatne, owocowe (jabłko, agrest, grejpfrut, mirabelki). W ustach prezentuje się owocowo i delikatnie. Wino jest wytrawne (choć struktura jest delikatnie zmiękczona resztkowym cukrem) i żywe. Jest tu świeże jabłko, gruszka i lekko ziołowe podbicie. Przyjemne, wyważone wino o przyjemnej kwasowości. Ładnie zachowany jest tu profil odmiany.

(4-) Perła 2016, Winnica Korol, podlaskie, Polska, 12%
Herbata lipowa, siano, pigwa, rumianek. W ustach owocowe z wyczuwalną lecz umiarkowaną kwasowością. Sporo tu jabłkowego i mirabelkowego rejestru. Żwawe, odświeżające.Mikołaj Korol w swojej winnicy (M. Kapczyński)


(4) Hibernal półwytrawny 2016, Winnica Korol, podlaskie, Polska, 12,5%
Nie taki on znowu półwytrawny, wbrew pozorom wino trzyma bardziej wytrawny charakter. bo sporo tu owocowej treści (owoce tropikalne – ananas, cytryna, morele). Wino gładkie, wyważone,
kwasowe, dość lekkie i transparentne. Przyjemnie się je pije.

(3+) Riesling 2016, Winnica Korol, podlaskie, Polska, 12,5%
Aromaty zwięzłe, cytrusowe. Dużo tu cytryny, jabłka, grejpfruta. W ustach kwasowe, z lekko wybijającą się „uszczypliwością” na podniebieniu. Całość wypada lekko, bardzo prosto i świeżo. W tle troszkę grejpfrutowych pestek i ziół oraz białego pieprzu. Końcówka chropawa, twarda, z lekka zielona, kwaśnawa.

(4 +) Solaris 2015, Winnica Korol, podlaskie, Polska, 11%

Aromaty delikatne i świeże – mirabelki, białej porzeczki, lenkrody, białego szparaga. W ustach wytrawne. Wino kwasowe, niesie nuty świeżo zerwanej papierówki. Dobra kwasowość, wartkość smaku i odświeżające tony kwasowości. Finisz lekko tropikalny.


(4+) Regent 2015, Winnica Korol, podlaskie, Polska, 11%

Wino o przyjemnie owocowym i lekkim charakterze. Są wiśnie z pestką, czereśniowy kompot, kora sosnowa, czerwony pieprz, żurawina,. Zgrabnie wykonane wino. Dobry przykład na to, że w Polsce regent ma dobry potencjał.

(4) Regent 2016, Winnica Korol, podlaskie, Polska, 12%
W aromatach i smakach dominują rejestry owocowe (jeżyny, wiśnie, czereśnie, aronia), lekko dymne (spieczona skórka chleba, tost, popiół) oraz ziemisto-ziołowe (rozmaryn, liść laurowy, lukrecja). Finisz delikatnie pieprzny, pestkowy. Smaczne, ale jeszcze w młodzieńczym anturażu. Warto dać mu jeszcze trochę czasu w butelce.

(3+) Cabernet cantor 2015, Winnica Korol, podlaskie, Polska, 11,5%

Troche pieprzu, wiśniowego soku, nieskomplikowane, z lekka ziemiste, o pieprznym tle (plus suszona słodka, czerwona papryka i rabarbar). Są lekkie nuty owoców i liści czarnej porzeczki, łodyżki papryki. Ale oczekiwałoby się lepszego balansu, bardziej czystego charakteru.

(4+) Cabernet Suvignon 2016, Winnica Korol, podlaskie, Polska, 11,5%
Pozytywnie zaskakujący cabernet z Podlasia. Wyczuwalna papryka, pieprz, ziemia. W ustach wypada świeżo i czysto, z ładnie zaakcentowanym cabernetowym (papryka, liście) podbiciem. Jest to wino lekkie, smaczne. Niesie też wyraziste akcenty wiśniowo-pestkowe i jeżynowe. Nie ma tu zieloności, twardości tanin. Finisz lekko pikantny, ziołowy. Obok caberneta sauvignon z Winnic Wzgórz Trzebnickich jest to kolejny udane polskie wino z tej odmiany.Mariusz Kap©zyński


Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”