Niedziela, 24 Października, 2021     ostatnia aktualizacja 20-10-2021
 
Gulfi czyli wyjście ze strefy dyskomfortu
 
2017-11-30

Dzisiaj - smakowitości z Sycylii, z oferty Vinoteka 13. Winiarnia Gulfi to znana, wielokrotnie nagradzana posiadłość. Nie jest to bardzo stara posiadłość, projekt uruchomiono w 1995 roku. Znamienne jednak jest, że winiarnię bardzo szybko zaliczono do czołówki producentów wina na wyspie.


Posiadłości winiarni Gulfi (fot. Gulfi)

Winiarnia działa na 70 hektarach. Winnice nie są nawadniane, uprawiane organicznie, prowadzone w systemie "na głowę" (alberello, goblet). Stawia się przede wszystkim na odmiany lokalne - nero d`avola, carricante. Główną siedzibę Gulfi ma w Ragusa, w południowo-wschodniej części wyspy, apelacji Cerasuolo di Vittoria (na obszarach Monti Iblei i Pachino). To tu właściciel, Vito Catania (poważny biznesmen z Milanu, pochodzący z Sycylii), rozwinął swój główny projekt. Dziś Gulfi ma swoje winnice również w apelacjach DOC Eloro i DOC Etna.
Wina są niebanalne, o konsekwentnym, równym stylu i intensywności. Warte uwagi. Nie są tanie, ale to Sycylia w naprawdę bardzo dobrym wydaniu.

Dlatego opuśćcie strefy dyskomfortu - zaoferujcie sobie pakiet przyjemności, słońca i dobrej energii płynącej z kieliszka. Dajcie sobie choć na chwilę spokój z podbijaniem świata, odprężcie się i po prostu spróbujcie tych win.
(5) Carjcanti 2011, Gulfi, IGT Sicilia Bianco, Włochy, 12,5%
Importer: Vinoteka 13
Ułożone, stateczne, eleganckie wino. Ma gładką i dojrzałą fakturę. Aromaty i smaki ładnie się tu ze sobą łączą i konsekwentnie uzupełniają. Jest skórka z grejpfruta i cytryny, siano, słoma, propolis, suszona szałwia, polne kwiaty. Zaakcentowana lekka pestkowa goryczka, delikatna pieprzność i mineralny, słono-kamienisty posmak. Mimo paru lat na karku wino utrzymane jest w przyjemnej, świeżej i wyważonej tonacji. Powinno usposobić Was życzliwie do postrzegania świata.
Cena: 125,00 zł
(4) Nerojbleo 2012, Gulfi, IGT Sicilia Rosso, Włochy, 13,5%
Importer: Vinoteka 13
Dużo tu fajnego - dojrzałego i soczystego owocu, głównie malin, jeżyn i wiśni. Jest też trochę suszonej żurawiny i śliwek. Wino wypada gładko, dość lekko i przejrzyście. W tle delikatnie zaakcentowana kawa, zioła, jałowiec. Ma dobrą kwasowość. Wykonanie solidne, nacisk na ekspresję owoców. Wszystko poukładane, na swoim miejscu.
Cena: 79,00 zł
(5-) Cerasuolo di Vittoria Classico DOCG 2014, Gulfi, Włochy, 14%

Importer: Vinoteka 13
Aromaty wyraziste, owocowe. Są wiśnie, suszona śliwka, pieprz, tarnina, aronia, jeżyny, trochę dymu i gorzkiej czekolady. W ustach mięsiste, gęste. Nie brakuje tu owocowej materii, powłóczystości, papryki oraz lekko korzennej końcówki. Jeśli pozwolicie mu odetchnąć w dekanterze, pokaże przejrzysty, zaskakująco lekki styl, pikantność i tabakowe nuty. To smaczne i wyważone wino. Jest w co zagłębiać nos i czym zwilżać podniebienie. Co radzę Wam jak najrychlej z tym winem uczynić.
Cena: 135,00 zł
(5-) Nerobaronj Nero d`Avola 2005, Gulfi, IGT Sicilia, Włochy, 14,5%
Importer: Vinoteka 13
Panują tu efektowne, uwodzące nos i podniebienie klimaty leśne – mokrej ściółki, grzybów, mchu, igliwia i kory. Są też nuty korzenne (czarny pieprz, suszona papryka) oraz ziołowe (rozmaryn, tymianek, liść laurowy). Czas wykonał w butelce znakomitą robotę, pięknie docierając i łagodnie ewoluując wino. Jest intensywne a jednocześnie delikatne. Zachowuje pełnię elegancji. Próbując go cały czas myślałem o wędlinach i daniach dziczyzny... Pójdźcie tym - nomen omen - tropem.
Cena: 169,00 zł

(5) Nero Maccarj 2011, Gulfi, IGT Sicilia Rosso, Włochy,  14,5%
Importer: Vinoteka 13
Mimo upływu paru lat ciagle znać tu intensywnośc smaku, solidną jędrność struktury i wyrazisty pieprzno-ziemisty ton. Dobra koncentracja owocu (czereśnie, wiśnia, jeżyny) dym, ziele angielskie, jałowiec. Na pewno nie jest to wino-ułomek. Zaraz po owocowej soczystości i lekko czekoladowo-gorzkim akcencie, pojawia się akcent dojrzałych tanin, lekko beczkowo-grafitowy a także silna nuta ziołowa (piołun, dziurawiec, estragon) dodająca winu ciekawego charakteru. Choć wiekowo wino jest już gotowe do picia, to na pewno ma potencjał na kolejnych parę długich lat, powinno wdzięcznie się rozwijać. Jeśli zdecydujecie się otworzyć teraz - przelejcie je uważnie do karafki (ma osad) i pozwólcie nabrać powietrza.
Cena: 165,00 zł
(4+) Nero Bufaleffj 2011, Gulfi, IGT Sicilia Rosso, Włochy, 14%
Importer: Vinoteka 13
Wino gładkie i soczyste, w naturze swej utrzymuje ciemną i lekko "posępną" tonację. Są nuty lekko palonej kawy, igliwia, śliwki w czekoladzie, sosnowej kory oraz ściółki. W ustach intensywne, skoncentrowane, z mocną paletą dojrzałego owocu, pestek i skórek. Ta bogata materia jako żywo potrzebuje odpowiedniego sparowania z jedzeniem. Na pewno wtedy zyska. Można podawać do wołowiny duszonej w sosie pieprzowym, czy krwistego befsztyka.
Cena 185,00 zł

(5+) Nero Sanlore organic 2008, Gulfi, IGT Sicilia Rosso, Włochy, 14%
Importer: Vinoteka 13
Aromaty niczym z idealnego wyobrażenia drewnianej myśliwskiej chaty. Wyczuć można znoszoną skórę, stare deski, suszące się na piecem wędliny z dziczyzny, przyprawy (pieprz, suszony rozmaryn), wędzonkę, mokry tytoń, liść laurowy, żołędzie i pieczone kasztany. W ustach wypada bogato, ciekawie, niebanalnie. I rzeczywście trochę "dziko"... Po tej degustacji zostanie Wam w duszy zachwycający osad organoleptycznych wspomnień. No właśnie! O mało bym zapomniał - dekantacja konieczna. Bo osad jest.
Cena: 205,00 zł

Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”