Czwartek, 24 Września, 2020     ostatnia aktualizacja 22-09-2020
 
Zakończyły się XII Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle
 
2017-09-11
Informacja prasowa


Za nami XII Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle. Tegoroczna edycja MDW była wyjątkowo udana. Szacuje się, że w sobotę i niedzielę Jasło odwiedziło ponad 6 tysięcy osób. Sukces XII MDW potwierdzają pochlebne opinie na temat imprezy zarówno z ust zwiedzających jak i wystawców.
W winne klimaty wprowadzało od czwartku Muzeum Regionalne w Jaśle, inaugurując pokonkursową wystawę fotografii pt. “Winnice w krajobrazie Podkarpacia.” Od czwartku pracowało też jury IV Konkursu Polskich Win, zaś po intensywnym weekendzie na jasielskim Rynku, można było zwiedzać okoliczne winnice podczas zorganizowanych Dni Otwartych.
W XII MDW udział wzięło 19 polskich winnic oraz szereg winnic zagranicznych. Odwiedzający Dni Wina mogli spróbować win niemal z całego świata oferowanych przez winiarzy, importerów i sklepy winiarskie. Obecni byli także producenci i dystrybutorzy sprzętu winiarskiego. W sumie na jasielskim Rynku gościło 44 wystawców z branży winiarskiej. Nie zabrakło również regionalnego jedzenia na stoiskach gastronomicznych. W czasie imprezy zwiedzający mogli liczyć także na inne atrakcje takie jak konkursy dla publiczności prowadzone przez sommelierów oraz konkurs na Najlepszego Wystawcę XII MDW, tytuł przyznany przez publiczność otrzymała Winnica Dwie Granice.  Dodatkową atrakcją były warsztaty degustacyjne. “Wina niekonwencjonalne i kontrowersyjne” przestawił Adam Pawłowski (pierwszy polski MS), starcie “Polska vs. Reszta świata” poprowadził Piotr Kamecki (Prezydent Stowarzyszenia Sommelierów Polskich). Niedzielną degustację „Polsko – węgierski pojedynek na kieliszki” przygotowali: Joanna Kurczab i Daniel Jakab z House of Wine (importer win węgierskich) oraz Katarzyna Korzeń z Polskiego Portalu Enoturystycznego. Wszystkie degustacje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a bilety zostały wyprzedane na dwa tygodnie przed wydarzeniem.
24 i 25 sierpnia w winnicy Dwie Granice odbył się IV Konkurs Polskich Win. Konkurs organizowany jest przez Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro Cultura” wraz ze Stowarzyszeniem Sommelierów Polskich. Do konkursu zgłoszono rekordową ilość 212 win z całej Polski: 105 białych, 26 różowych, 69 czerwonych i 12 słodkich. Wina oceniało Jury w składzie: Tomasz Kolecki – przewodniczący Jury, Piotr Kamecki, Adam Pawłowski (MS), Paweł Demianiuk, Kamil Wojtasiak, Łukasz Głowacki, Adam Tomczak i Michał Jancik. Wina były oceniane podczas degustacji „w ciemno”, w pięciu kategoriach: polskie wina białe, różowe, czerwone, słodkie oraz wina specjalne. Dbałość organizatorów o dochowanie zasad bezstronności i profesjonalizmu oraz niekwestionowana wiedza i doświadczenie panelu jurorskiego sprawiają, że z roku na rok rośnie liczba win zgłaszanych do konkursu, co jest dowodem zaufania jakim darzą go winiarze. Jak podkreślali sommelierzy, poziom win konkursowych był bardzo wysoki, z roku na rok wina zgłaszane do konkursu są coraz lepsze. W tegorocznej edycji szczególnie wyróżniły się wina różowe, które bardzo pozytywnie zaskoczyły w porównaniu z rokiem poprzednim. Systematycznie podnosi się również jakość win czerwonych, które coraz częściej robione są w lżejszym i bardziej owocowym stylu. Wina słodkie jak co roku nie rozczarowały, utrzymując swoją wysoka pozycję. Najmniejszy progres można było zaobserwować w winach białych. Jury przyznało 83 medale: 11 złotych, 25 srebrnych i 47 brązowych. Każde najwyżej ocenione w swojej kategorii wino otrzymało tytuł Championa. Grand Prix Konkursu przyznano dla wina Pi 2015 z winnicy Płochockich – doskonałemu Pinot Noir. Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas uroczystej gali na jasielskim Rynku.
Na zakończenie tegorocznych Dni Wina miłośnicy polskiego winiarstwa i enoturystyki mogli wziąć udział w trzydniowych Dniach Otwartych Winnic. Specjalny enobus zawiózł ich do winnicy Jana, winnicy Dwie Granice, winnicy Źródło, winnicy Vanellus, winnicy Sztukówka, winnicy Vetus, winnicy Kolacz, winnicy miejskiej Jasło i Podkarpackiej Manufaktury Win.

Organizatorami XII Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle są: Urząd Miasta w Jaśle, Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro cultura” i Jasielski Dom Kultury.
Partnerami imprezy są: Stowarzyszenie Sommelierów Polskich oraz Wino i Przyjaciele.

Patronat medialny nad imprezą sprawują: Magazyn Wino, Czas Wina, Przegląd Gastronomiczny, Food Service, Vinisfera, Nasze Winnice, Polski Portal Enoturystyczny, Stowarzyszenie Kobiety i Wino, Stowarzyszenie Pro Carpathia.

Sponsorem wody na IV Konkursie Polskich Win była Cisowianka Perlage.

Dni Otwartych Winnic zostały zorganizowane ze wsparciem z programu promocji województwa podkarpackiego „Podkarpackie przestrzeń otwarta”
Zapisz