Czwartek, 20 Września, 2018     ostatnia aktualizacja 19-09-2018
 
Skok na bungee i nie tylko
 
2017-07-31

Nie wiemy jak spędzacie wakacje. Może moczycie się w ciepłych morzach Południa i cierpliwe prasujecie na plaży piach, a może wyglądacie przez zalaną deszczem szybę w górskim uzdrowisku? Może przygotowujecie się do skoku na bungee, a może raczej z rozkoszą wolicie pozostawać w swojej "strefie komfortu"? Tak czy inaczej - mamy w zanadrzu parę dobrych butelek wina, które przydadzą się Wam na każdą tę okoliczność. No, może z wyjątkiem skoku na bungee. Tu wino zalecamy spróbować już po skoku - tak, by podtrzymać przyjemne fale zalewającej Was adrenaliny...(4+) Sauvignon „Prail” 2016, Cantina Colterenzio, Alto Adige DOC, Włochy, 14%
Importer: Vininova
W aromatach i pierwszych smakach pojawiają się nuty zielone i świeże. Są owoce agrestu, białej porzeczki, mirabelki oraz sporo pieprzności. W ustach wyczuć można jabłka, szparagi, cytrynowe pestki, zielony pieprz. Jest owocowo i lekko korzennie. To wino z werwą, ma wyrazisty, lekko pieprzny finisz i niemal "kryształową" strukturę – o smakowitym owocu, solidnie opiętym kwasowością i podbitym mineralnym sznytem. Pije się z prawdziwą przyjemnością.
Cena: 81,90 zł
               (4) Chateau D`Aussieres 2013, Domaines Barons de Rothschild, AC Corbières, Francja, 14%

Importer: Vininova
W butelce langwedockie popisy rodziny Rothschildów. Jest to owocowo-pieprzna mieszanka syrah, grenache, mourvèdre i carignan. Dominują klimaty ciemnych, dojrzałych owoców (jeżyny, czereśnie i śliwka), podbite lekko jesiennym i warzywnym tonem. Jest też lekki brett - aromat piwnicy, pieczarek, stajni. Sporo pieprzu, nuty piżmowej, zwierzęcej. Finisz wyrazisty, taniczny, lekko chropawy.    
Cena: 112,00 zł(4+) Malbec / cabernet sauvignon „Amancaya” Gran reserva 2014, Bodega Caros, Mendoza, Argentyna, 14,5%
Importer: Vininova
To efekt winiarskiego projektu między Nicolasem Cateną (ze znanej argentyskiej winiarni Catena Zapata) a winiarnią Domaines Barons de Rothschild. Wino niesie miękkie, owocowe i dojrzałe smaki – wiśni z pestką, soczystej czereśni dębówki, trochę czekolady i kawy. W ustach jest "gorące" krzepkim nasłonecznionym owocem, korzeniami, ściółką, korzenno-aptecznymi, lekko likierowymi akcentami. Dużo tu leśnego owocu, jest też kawa, przypalony biszkopt, konfitura jeżynowa. Wypada pieprznie i dymnie. Dla miłośników intensywnych smaków i soczystego nowoświatowego szyku.
Cena: 78,00 zł


(4+) Pinotage 2013, Neil Ellis, Stellenbosch, RPA, 14,5%
Importer: Vininova
Cóż, jakkolwiek nie zabrzmi to banalnie, jest to pinotage o cechach bardzo „pinotażowych”. W aromatach i smakach wiśnia z pestką, jeżyny, jałowiec, dym, gorzka czekolada. Wyraźnie zaakcentowana jest tutaj słodycz i dojrzałość owocu. Są pieczone kasztany, spieczone mieso, liść laurowy, ziele angielskie. Wino jest soczyste, lekko pieprzne, dotarte i dojrzałe, z niezłymi taninami. Sami zobaczycie, że to całkiem sensowna propozycja.
Cena: 69,00 zł
(5-) Alta Mora 2014, Cusumano, Sycylia, DOC Etna rosso, Włochy, 14%
Importer: Vininova
Nerello mascalese w bardzo udanym wydaniu. Prezentuje się delikatnie i smacznie. Znajdziecie tu maliny, poziomki, igliwie, mech. Jest korzenne i pieprzne, lekko ściółkowe. Nie brak tu wyrazistego akcentu ziołowego (piołun, rozmaryn, liść laurowy). Wino jest lekkie i przejrzyste. Nie ma się co specjalnie rozpisywać – całość elegancka, zwiewna. To winna czerwień w bardzo stonowanych i przyjemnych tonacjach. Warto.
Cena: 95,00 zł(5+) Senes riserva 2013, Argiolas, DOC Cannonau di Sardegna, Włochy, 14,5%
Importer: Vininova
Wino intesywne i "posępne", pełne powłóczystych nut tytoniu, kawy, ziemi, żywicy. Jest głębokie, o intensywnej, postawnej strukturze. Jest tu leśna owocowość, smuga dymu z jesiennego pola, wędzonego mięsa oraz mięsistych wiśni i czereśni z pestką. Poza tym - jałowiec, estragon, pieprz oraz nuty "śródziemnomorskie" (rozmaryn, żywica, piasek). Wino soczyste i pełne „ciepła”. Ładnie i ciekawie się rozwija, przeto soki tego wina pięknie wejdą w strukturę waszych tkanek i z pewnością Was uszczęśliwią. Ja sam szybko dałem się uwieść.
Cena: 99,00 zł


Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”
ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz