Środa, 01 Grudnia, 2021     ostatnia aktualizacja 30-11-2021
 
Czajka rozpoczyna swój śpiew
 
2017-05-24

Dobre wieści - podkarpacka Winnica Vanellus rozpoczęła oficjalną sprzedaż i dystrybucję win. Właściciele, Mariusz i Barbara Czajka (nazwa winnicy pochodzi od ich nazwiska, Vanellus vanellus to bowiem łacińska nazwa ptaka - czajki, jego zarys znajdziecie na etykietach butelek) dość długo zwlekali z tą decyzją, swoje winiarskie działania rozpoczęli bowiem w 2004 roku od zasadzenia 300 sztuk sadzonek. Vanellus to aktywna winnica pojawiająca się na konwentach winiarzy, konkursach, festiwalach i świętach wina, należą do Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy `Vinum Pro Cultura`.
Dziś winnica działa na 1 ha upraw znajdujących się na dwóch parcelach. Uprawiają takie odmiany, jak: solaris, johanniter, seyval blanc, muscaris, cabernet cortis. Winnicę można (po uprzednim umówieniu się) odwiedzać, jest otwarta również na przyjęcie grup.

Z moich obserwacji wynika, że Czajkom wyjatkowo dobre efekty daje muscat, powstają z niego smaczne, wytrawne wina trzymające charakter odmiany. Generalnie na pochwałę zasługuje też ogólny styl winiarni - wina są lekkie, zwiewne, świeże i nie przeciążone materią. No i panuje tu całkiem rozsądna polityka cenowa. Sprawdzcie sami ten winiarski śpiew "czajki".
(5-) Mane 2016, Winnica Vanellus, Podkarpacie, Polska, 12%
Wino z muskata i - jak na tę odmianę przystało – jest wyraziście aromatyczne i delikatne w smaku. Są nuty pestek, zioł, siana, korzeni, jabłek. Win zrobione czysto - jest wytrawne, świeże, żwawe, dobrze podkręcone kwasowością. Korzenność przyjemnie miesza się tu z tonacjami owocowej „słodyczy”, wszystko podsypane szczyptą pieprzu. To ładne i nienachalne wino, w bardzo eleganckim wydaniu. Wiadomo, muskaty Czajkom wyjątkowo się udają.
Cena: 45,00 zł(4-) Meridium 2016, Vinnica Vanellus, Podkarpacie, Polska, 12%
Wino wykonane z odmiany johanniter. Wypada lekko i transparentnie. Jest jabłko, biała porzeczka i trochę akcentów tropikalnych owoców. W ustach odświeżające, kwasowe, z lekką mineralnością. Znaleźć można też grejpfrutowe pestki, cytrynę. Wino nieskomplikowane, lekkie, proste, "tarasowe", o nieco zbyt szczupłej budowie. Jest jednak odświeżające. Ma lekko ziołowy finisz.
Cena: 40,00 zł(4) Ortus 2016, Winnica Vanellus, Podkarpacie, Polska, 12%

Seyval blanc niesie typowe aromaty jabłkowe, lekko cytrusowe (mirabelki, niedojrzała brzoskwinia) i „zielone” (trawy, szparagów, białej porzeczki, asparagusa). W ustach lekkie, świeże i kwasowe. Wino w delikatnym anturażu - zgrabnie i lekko układa się na podniebieniu.
Cena: 40,00 zł(4+) Vesperum 2016, Winnica Vanellus, Podkarpacie, Polska, 12%
Wino z odmian muscaris i solaris. Wino zakręcone „na zielono” – jest agrest niedojrzała papierówka, mirabelki, biała porzeczka. W ustach jest lekko kościste, kwasowe, bardzo odświeżające, ma lekko ziołowe podbicie. Wypada intensywnie i równo, można nawet rzec – nowocześnie. Wyczuć można grejpfrutowe pestki, limonkę, liście kafiru, świeżo skoszoną trawę i odrobinę nuty miodowej. Wino odświeżające, o dobrej strukturze.
Cena: 40,00 zł(4-) Rose 2016, Winnica Vanellus, Podkarpacie, Polska, 12%

Zrobione na bazie regenta. Świeże i lekkie wino o typowym aromacie truskawek, malin, czerwonej porzeczki. W ustach kwasowe, wartko odświeżające podniebienie. Ujawnia przy tym sporo  nut malinowych, delikatnie korzennych (czerwony pieprz). Właściwie wszystko zrobione jest tu tak, jak trzeba, niemniej przydałoby się lepszy balans między owocowścią a kwasowością oraz nieco bardziej transparentny finisz. Niemniej, jest to przyjemne wino na słoneczne, gorące dni (choć nie tylko). Ma nerw!
Cena: 40,00 zł(4+) Noctis 2015, Winnica Vanellus, Podkarpacie, Polska, 11,5%
Rondo, regent i cabernet cortis. Wino w aromacie i smaku wypada przyjemnie i zachęcająco. Jest wyraziste, korzenne, lekko pieprzne. Dominuje tu wiśnia, jeżyna, jest trochę runa leśnego, pieprzu i ziemi, są też delikatnie zaakcentowane taniny (wino dojrzewało 9 miesięcy w starej beczce z francuskiego dębu). Smaczna kompozycja, wypada wyraziście i rasowo. Treściwie, konkretne, choć wcale nie ciężkie wino. Przyjemny, ziołowy finisz.
Cena: 45,00 zł


Mariusz Kapczyński


Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz

Komentarze

WinCięty - 2017-05-27 14:51:32
 
LechM - 2017-06-05 18:06:58