Poniedziałek, 16 Września, 2019     ostatnia aktualizacja 13-09-2019
 
Domaine des Roches Neuves. Pokusa prokrastynacji
 
2017-05-24

Domaine des Roches Neuves to intrygująca winiarnia z Doliny Loary. Prowadzi ją Thierry Germain, który na początku lat 90. ubiegłego wieku zawitał do regionu i zdecydował się na uruchomienie autorskiego projektu. Winiarnia pod jego ręką szybko zyskała uznanie i rozgłos. Z pewnością przyczynił sie do tego fakt, że posiadłość prowadzona jest bez kompromisów, konsekwentnie, w pełnej zgodzie z naturą. Uprawa i produkcja odbywa się w zgodzie z zasadami biodynamiki, winnice noszą certyfikat "bio". Wina pełne są naturalnego wdzięku, delikatnej budowy, np. cabernet franc - odmiana, którą pokochałem już dawno temu - znajduje tu nadzwyczajny rejestr ekspresji i elegancji. Cieszę się, że butelki od Thierry`ego są dostępne w Polsce, ma je w portfolio Vinoteka 13. Serdecznie te etykiety polecam. Lecz strzeżcie się! Wina te uwodzą, zachęcają do dłuższego bycia z nimi, spowolnienia w degustacji. Wprost niebezpiecznie wzmagają prokrastynację. Sam tego doświadczyłem...
(5-) L`Insolite blanc 2015, Domaine des Roches Neuves, AOC Saumur, Dolina Loary, Francja, 13%
Importer: Vinoteka 13
Wino ma przyjemny, żywy, lekko słomkowy kolor. Aromaty utrzymane w świeżej tonacji „zielonkawej” - jabłka, szparagów, skoszonej trawy, asparagusa. W ustach podobny, "zielony", napinający strukturę nerw kwasowości. Jest niedojrzała papierówka, biała porzeczka, mirabelka. Wino kusi świeżością, podszczypuje podniebienie mineralnym tonem. Owocowa gładkość walczy tu o pierwsze skrzypce z kwasowością.
Cena: 129,00 zł


(K) Terres 2013, Domaine des Roches Neuves, AOC Saumur, Dolina Loary, Francja, 12%

Importer: Vinoteka 13
To wino z kategorii "naturalnych", "pomarańczowych". Zrobione z chenin blanc. Dojrzewało przez osiem miesięcy na skórkach we włoskich amforach, później przez rok w beczkach. Jak to często bywa w przypadku win tego typu - ucieka ono stereotypom. Ma kolor lekkiej herbaty, delikatnie mętny. Aromaty z początku intensywnie zdominowane są przez lotną kwasowość (warto wino zdekantować), później pojawiają się mirabelki, rajskie jabłuszka, gruszka, opadłe liście i trochę nut w warzywnych. W ustach może wydać się nico dzikie, nieokrzesane. Są morelowe skórki, korzenie i inne akcenty snujące iście jesienną melodię (opadłe liście, dzikie jabłka, siano, śliwki w occie...). Jest szczypiąca kwasowość, dość gładka, owocowa faktura. Nie mam żadnego problemu z taką stylistyką, lecz to wino wielu osobom może wydać się kontrowersyjne (dlatego nie punktuję go a oznaczam literką "K"). Przeznaczone dla zdeklarowanych zwolenników takiego charakteru.
Cena: 315,00 zł
(5) Les Roches Neuves 2015, Domaine des Roches Neuves, Saumur-Champigny AOC, Dolina Loary, Francja, 13%
Importer: Vinoteka 13
No więc zakochałem się. Od razu, natychmiast. Wino po prostu mnie uwiodło - jest to urzekające zwiewnością i szlachetną prostotą cabernet franc. Ma aromaty świeże, delikatne i bardzo zachęcające, utrzymane w delikatnych rejestrach owoców leśnych. Podobnie - zwiewnie i apetycznie - dzieje się w ustach. Soczysta malina i świeżo zerwana wiśnia, przeplata się z delikatnym akcentem żurawiny i jeżyny. Jest tu delikatna, wyważona owocowość i dobry, "chłodny" nerw kwasowości. W tle trochę dymu, jałowca, głogu. Całość w lekkim anturażu, delikatna, ale sycąca. Ileż w tym winie lekkości, elegancji, oddechu! Dajcie się uwieść.
Cena: 75,00 zł(5-) Terres Chaudes rouge 2015, Domaine des Roches Neuves, Saumur-Champigny AOC, Dolina Loary, Francja, 13%
Importer: Vinoteka 13
Głębsza barwa, intensywniejsze aromaty i smaki. Jeżyna z wiśnią na korzennym i pieprznym podbiciu. Są jagody, mech, igliwie. Smak wyrazisty, lekko poddymiony. Są wiśniowe pestki, owoc głogu, czarnego bzu i tarniny. Dobrze zaznaczone, choć głądkie i nie wysuszające taniny. Nie pospieszajcie go, pozwólcie mu oddychaćw kieliszku, ten czas bardzo ładnie go wygładzi, nada aksamitnego tonu i lekkości.
Cena: 129 zł(5) Franc de Pied 2015, Domaine des Roches Neuves, Saumur-Champigny AOC, Dolina Loary, Francja, 13%
Importer: Vinoteka 13
Aromaty lekko pieprzne, korzenne, igliwia, mokrego dymu. W ustach dominują rejestry owocowe, bardzo gładkie tonacje. Jest lekkie wręcz zwiewne, z przyjemną kwasowością. Całość tchnie jałowcem, dymem, mokrym tytoniem. Skromne, nie rozbuchane i w tej zwięzłości i stateczności  wypadające bardzo atrakcyjnie, elegancko. Świetnie dojrzała i poukładana faktura. Bardzo ładnie wydobyty elegancki charakter cabernet franc. Dużo tu dobra, śmiało możecie je w siebie wprowadzać. Wiem, nie jest tanio, ale nosić w sobie tyle dobra jest wszak formą dobrego uczynku wyrządzonego światu, nieprawdaż?
Cena: 189,00 zł

Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(K) - kontrowersyjne
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”