Czwartek, 20 Września, 2018     ostatnia aktualizacja 19-09-2018
 
József Simon czyli Wine Concept
 
2017-05-18

Czy ktoś nie zna win Józsefa Simona z Egeru? Prawdziwym enomaniakom ta postać na pewno nie jest obca. To jeden z najważniejszych winiarzy regionu, eksperymentator, koneser, prawdziwa osobowość. Jego winiarnię opisywałem już kiedyś tutaj.
Wina Simona sprowadzali (i sprowadzają) na większą i mniejszą skalę różni importerzy. Do Vinisfery dotarł pakiet butelek z portfolio krakowskiego dystrybutora Magazyn Wina. Cóż, cieszy obecność win Simona na małopolskim podwórku. Fajnych win w dobrych cenach - nigdy dosyć. Noi zwracam Państwa uwagę, że Simon zaczął butelkować wina pod nakrętką. Ten Koleś wie, co w winiarskiej trawie piszczy!(4) Kiryaleanyka cuvee 2015, Josef Simon, Eger, Węgry, 12,5%

Importer: Magazyn Wina
Bazą jest odmiana királeányka plus cserszegi fűszeres i zenit. Aromaty lekkie, nienachalne, zwiewne. Jest sporo kwiatów drzew owocowych, jabłko, jaśmin, pestki słonecznika. W ustach delikatne - rumianek, siano, kwiat lipy, z lekka podbite kwasowością. Wypada bezpretensjonalnie i smacznie. Słowem - prostota, lekkość i wdzięk. A wszystko w atrakcyjnej cenie. Polecamy!
Cena: 27,00 zł(3+) Egri cikra 2012, Josef Simon, Eger, Węgry, 14%
Importer: Magazyn Wina
Szürkebarát (czyli pinot gris) w lekko szarlotkowym i dojrzałowocowym wydaniu. Wino proste, trochę w oldskulowym wydaniu. Sporo w nim ziół, siana, jest lekko pestkowe, "maślane". Zaznaczają się jabłka, przejrzały agrest, tłusta śmietana, biały pieprz. Jest lekko alkoholowe, korzenne. Trochę brak mu kwasowości i transparentności, to wino jest w swojej dojrzałej fazie i na ten wiek i styl należy wziąć poprawkę.
Cena: 32,00 zł(4) Egri bikaver 2012,
Josef Simon, Eger, Węgry, 13%
Importer: Magazyn Wina
Aromaty gęste, podwędzane, lekko dymne, przypalonego drewna, pestek wiśni. W smaku pdobnie -  sporo tu owocowej materii, dojrzałej czereśni dębówki, spieczonej skórki chleba, aronii, jagód. Całość konkretna - materia wina jest zwarta, dojrzała i dotarta przez czas. W tle popół, ziemia, pieczone kasztany. Dobra cena.
Cena: 39,00 zł

(4+) Kekfrankos 2014, Josef Simon, Eger, Węgry, 13%
Importer: Magazyn Wina
Rasowe i charakterne wino. Jest bogato i owocowo - aronia, jeżyny, wiśnie, czarny bez oraz ściółka leśna. W ustach lekko korzenne, delikatnie ziemiste. Ma w sobie grafitowy chłód i pieprzny akcent. Jest trochę aronii, dymu, tanin. Wino wypada lekko, ale treści mu nie brakuje, pełnej owocu leśnego przyjemnie podbitej suszoną słodką papryką, pieprzem kajeńskim. To naprawdę przyjemne wino - znowu za atrakcyjną cenę. Warto.
Cena: 35,00 zł(4+) Egri bikaver 2009, Josef Simon, Eger, Węgry, 14%
Importer: Magazyn Wina
Bikaver pełną gębą. Aromaty, podobie jak i smaki, są dotarte przez czas - miękkie, stateczne, gładkie, choć ciągle wyraziste i intensywne. W ustach lekko ściółkowe, delikatnie taniczne. Esencja owocu (wiśnia, czereśnia, dojrzałe jeżyny) jest zwarta, skoncentrowana i bardzo udanie podbita nutą popiołu, ziemi, ziół. Jest charakter, jest egerski smak.
Cena: 69,00 złMegadatik 2012,
Josef Simon, Eger, Węgry, 14%
Importer: Magazyn Wina
Przejrzyste i lekkie wino, o przyjemnej i nienachalnej budowie, strukturze zbudowanej na lekkim owocu, pestce. Główne owocowe rejestry budują tu nuty malin, jeżyn, jest też nagrzana słońcem ściółka oraz jałowiec i pieprz. Wino dobrze poukładane, rasowe. Finisz lekko żywiczny, podwędzony, mentolowy i korzenny. Jest co degustować!
Cena: 85,00 zł

Mariusz Kapczyński


Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

ZapiszZapisz