Poniedziałek, 23 Września, 2019     ostatnia aktualizacja 23-09-2019
 
Wina z Etyeki Kúria w Polsce
 
2017-05-18

Krakowski importer węgierskich win House of Wine wprowadza na rynek nowego producenta - Etyeki Kúria. To dobra wiadomość, bo win z Etyek jest w Polsce jak na lekarstwo. Etyeki Kúria to nowoczesny i ceniony producent. Oprócz dobrych win uwagę zwraca starannie i modernistycznie zaprojektowana winiarnia - miłośnicy winiarskiej architektury na pewno znajdą tu coś dla siebie.
Jest to rodzinne przedsięwzięcie, założone w 1996 roku (zaczęli od 2 ha), które ruszyło z kopyta w 2013 roku. Dziś winiarnia działa w dwóch regionach w sumie na 44 hektarach (Etyek-Buda - 27 ha, Sopron - 17 ha). W Etyek powstają zarówno wina świeże, lekkie, utrzymane w nowoczesnym stylu, jak i bardziej tradycyjne, dorzewające w beczkach. Butelki mają ciekawie zaprojektowane, charakterystyczne etykiety.
Oprócz butelek z Etyeki Kúria oceniemy również dwie inne nowości - z Egeru i Tokaju.
(4) Sárgamuskotály 2015, Sauska, Tokaj, Węgry, 13%
Importer: House of Wine
Delikatne i wyważone, zachowujące wszystkie rejestry intensywnej aromatyczności i korzenności odmiany. Jest więc lekko pieprzne, korzenne, pestkowe. W ustach lekkie i zgrabne. Jest przyjemna owocowość gruszki, białej śliwki lenkrody. Wino zrobione superczysto. Jak na Sauskę przystało, jest nowoczesne, bardzo świeże, z naciskiem położonym na aromatyczność i wyrazistość smaków. W tle biały pieprz, jabłkowe pestki, trochę suszonych ziół.
Cena: 44,00 zł
(4+) Sauvignon blanc 2016, Etyeki Kúria, Etyek, Węgry, 12,5%
Importer: House of Wine
Żwawo! Niedojrzała papierówka, biała porzeczka mirabelki i trochę agrestu. W ustach podobnie – wypada świeżo i nianachalnie. Nie znajdziecie tu tych wszystkich "zieloności" sauvignon blanc z Nowej Zelandii, za to jest lekkość, delikatnie owocowy sznyt i przyjemna kwasowość. W tle biała porzeczka i trawa cytrynowa. Przyjemne i odświeżające wino.
Cena: 49,00 zł


(4+) Kúria Rose 2016, Etyeki Kúria, Etyek, Węgry, 12%
Importer: House of Wine
Rose zrobione z kékfrankos i pinot noir. Ma bardzo delikatny, łososiowy kolor. Jest aromatyczne, lekkie i smaczne. W ustach wyczujecie galaretkę wiśniową, czerwonego grejpfruta, pieprz. Wino w pełni wytrawne, z przyjemną kwasowością. Finisz lekko truskawkowy i malinowy. Wino z nerwem. Ma dobrą cenę. Bierzcie więc i odświeżajcie się!
Cena: 38,00 zł(4+) Pinot Noir 2015,
Etyeki Kúria, Etyek, Węgry, 13,5%
Importer: House of Wine
Wino – jak przystało na dobrze wykorzystana odmianę – lekkie i transparentne. W nosie i ustach są delikatne akcenty poziomek, jeżyn, malin, ściółki, szyszek, dymu, wędzonego mięsa. Jest też konfitura malinowa i trochę poziomek. Wino lekkie i smaczne. Podniebienie ujmuje jego owocowa zwiewność, delikatność i przyjemnie pieprzny finisz.
Cena: 79,00 zł(4) Kúria Red 2015, Etyeki Kúria, Etyek, Węgry, 13,5%
Importer: House of Wine
Kupaż tworzą następujące odmiany: kékfrankos, merlot, zweigelt, pinot noir. Dominują aromaty żołędzi, jeżyn, malin, ściółki, mchu. W ustach wypada soczyście i bardzo wiśniowo. Ma delikatną kwasowość, ale też lekko zaznacza się zielona papryka, pieprz. Wino zwięzłe, proste, na co dzień. Podoba mi się jego przyjemna owocowa prostota, bezpretensjonalność, świeżość.
Cena: 44,00 zł(4-) Valami Vörös 2009, Tamas Sike, Eger, Węgry, 12,5%

Listę degustacyjną zamyka wino z Egeru. O Tamasu Sike pisałem kiedyś tutaj. Nazwa wina oznacza po prostu - "coś czerwonego", zrobiono je z cabernet franc i syrah. Wypada prosto, są owoce leśne a także lekko piwniczne, ziemiste i warzywne klimaty. Jest też fajna lekka owocowość - wiśnie, jeżyny, ale też pieprz, jałowiec. Jest proste, soczyste, o miękkim owocu.
Cena: 42,00 zł

Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zapisz