Poniedziałek, 20 Sierpnia, 2018     ostatnia aktualizacja 18-08-2018
 
Vininova - garść różności na majówkę
 
2017-04-29


Oto pakiet ocenionych przez nas win z oferty poznańskiego importera - Vininova. Ocenialiśmy już kiedyś wina z tego portfolio (np. tutaj czy tutaj). Tym razem otrzymaliśmy interesującą mieszankę win. Są to głównie wina włoskie, ale to różne miejsca, różny charakter i styl. Jest też ciekawa butelka z Francji czy Australii. Są też klasyki jak chianti z Castelo di Volpaia czy Brunello di Montalcino od Casanova di Neri. Tych win naprawdę warto spróbować.(5-) Monte Carbonare 2014,, Az. Agr. Suavia, Soave Classico, Włochy, 13%

Importer: Vininova
W aromacie jabłko i skórki owoców tropikalnych (cytryna, brzoskwinia). W smaku dodatkowo ujawnia się świeże masło, orzech laskowy, zioła, rumianek, propolis. Wino gładkie, o ziołowym podbiciu (majeranek, rumianek) i niższej kwasowości. Jest lekko oleiste i korzenne (biały pieprz, propolis), przyjemnie wyważone. Esencjonalne i korzenne w finiszu. Dobre wino w gastronomicznym wydaniu. Świetnie wypada, np. do królika duszonego w śmietanie.
Cena: 89,00 zł
(4+) Meri 2015, Argiolas, DOC Vermentino di Sardegna, Włochy, 13%

Importer: Vininova
Dużo tu przyjemnych rejestrów. Są aromaty morskiego piasku, muszli, rumianku, suszonych kwiatów, lipy, pigwy, jabłka. W ustach intensywne, powłóczyste, ale też korzenne, z oleistą nutą. Są też herbatniki, orzechy laskowe, tymianek. Całość pieprzna i lekko słonawa. Sporo tu soczystej, owocowej materii i mineralności. Zgrabne.
Cena: 59,00 zł
(4+) Shiraz Viognier 2012, Domaine Terlato & Chapoutier, Victoria, Australia, 13,5%
Importer: Vininova
Projekt pomiędzy dwiema familiami -  z jednej strony Francuzem Michelem Chapoutierem, z drugiej - winiarskim doradcą i cenionym specjalistą z Napa Valley, Anthony Terlato. Wino jest aromatyczne i intensywne. Ma sporo owocowego rejestru - świeżego i soczystego. Są wiśnie, jeżyny, morwa, wszystko podane w mocno pieprznym podbiciu. W ustach pestki, wiśnie, ziemia, owoce jałowca. Jest tu świeżość i nerw. Wino średniej wagi, o dobrej strukturze i solidnie wpasowanej kwasowości. W tle przypalone nuty kawy, gorzkiej czekolady. Równe, bardzo smaczne wino.
Cena: 89,00 zł
(4+) Bila-Haut 2014, M, Chapoutier, AOC Cotes du Roussillon Villages, Francja, 14%

Importer: Vininova
Dym, wędzone mięso (jamon), ziemia, pieprz, żwir, oraz gałązki jedliny. Intensywne, ziemiste i krwiste, siarczyście obdzielające owocem i taninami wino. Sporo tu owocowej materii i ziół a przy tym jest wartkie - kwasowe i świeże. Jest w nim gęstość owoców morwy, aronii, dym, mech. Czego jak czego, lae charakteru i wyrazistości nie można mu odmówić.
Cena: 89,00 zł
(5-) Chianti Classico Riserva DOCG 2013, Castelo di Volpaia, Toskania, Włochy, 13,5%
Importer: Vininova
Wino bio. Pełne zachęcających aromatów i smaków. Są wiśnie i liście laurowe, suszone mięso i suszona papryka, pieczone kasztany, pestki. W ustach lekko pieprzna wywazona, nienachalna o średniej wadze, w tle mech, igliwie, żurawina. Ułożone i zbalansowane. Co rusz w kieliszku ujawniają się fajne - świeże, wiśniowe rejestry. Odnoszę wrażenie, że ładnie się Wam serce zaczerwieni po tym chianti.
Cena: 123,00 zł
(5) Brunello di Montalcino DOCG 2011, Casanova di Neri, Toskania, Włochy, 14,5%
Importer: Vininova
Bogato i wykwintnie. Mokry tytoń, ziemia, owoce jałowca, jeżyny, jagody, żywica, ziele angielskie, tymianek, liść laurowy i dyskretny apteczny ton. W tle ujawnia się lakier, stare kolonialne meble. Jest tu dobra kwasowość i owocowa materia, która dobrze ogarnia sporą zawartość alkoholu i tanin. Jest też przejrzała wiśnia i coraz bardziej szlachetniejąca patyna wieku. Wino ładnie ułozone, ale jeszcze przed nim długa, wspaniała przyszłość. Spróbujcie go a poczujecie jak z każdym łykiem przepływa przez wasze trzewia fala błogostanu. Wiem co mówię.
Cena: 224 zł

Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

ZapiszZapiszZapisz

Komentarze

Robert - 2017-04-29 10:28:07