Środa, 01 Grudnia, 2021     ostatnia aktualizacja 30-11-2021
 
Winnica Zamojska - (z)ręczne manewry
 
2017-03-28

Winnicę Zamojską (strona internetowa w budowie) założył Artur Podhajny w 2011 roku. Znajduje się ona około 20 kilometrów na północ od Zamościa.
Powierzchnia winnicy liczy nieco ponad hektar. Można rzec, że uprawia się w niej polską sprawdzoną klasykę: seyval blanc, hibernala, solaris, siberę, johannitera, rondo, regent, cabernet cortis, léon millot, maréchal foch.


Miałem okazję próbować wcześniej win Artura, ale były to pojedyncze, sporadycznie sprawdzane butelki. W tym roku po raz pierwszy mogłem przeanalizować je w jednym rzucie, zbiorowo. Przyznaję, że było to bardzo miłe zaskoczenie. W większości wina zrobione są konsekwentnie, równo i czysto. Przyjemna dojrzałość, soczystość i dobre zdefiniowanie użytych odmian. Tak trzymać!

Kontakt:
Winnica Zamojska
Artur Podhajny
artur@winnicazamojska.pl
tel. 507 116 606




(5-) Solaris 2015, Winnica Zamojska, lubelskie, Polska, 13%
Wino w smaku i aromatach prezentuje się bardzo smakowicie - żwawo i wesoło, z przyjemnym zielonkawym rejestrem. Jest tu więc i zielona papierówka i biała porzeczka a także skoszona trawa, ananas. W ustach wytrawne, rześkie, o przyjemnej owocowości. Wszystko jest tu na odpowiednim miejscu, utrzymane w klimatach bardzo solarisowych. Nic, tylko pić!


(4) Rose 2016, Winnica Zamojska, lubelskie, Polska, 12%
Wino powstałe z rondo, maréchal foch, leon millot (maceracja 3 h na zimno). Jest to ze wszech miar młode i wesołe wino. Kolor dość nasycony, malinowy. Dużo tu świeżości i kwasowości -  rabarbaru, truskawek, czerwonej porzeczki, żurawiny. W ustach podobnie. Jest w nim jeszcze odrobina surowości i młodej chropowatości, ale ten róż naprawdę daje frajdę.


(3+) Marechal & Leon 2015, Winnica Zamojska, lubelskie, Polska, 12%

Wino może się podobać - wypada soczyście i dość owocowo, ale nie ma tu większej finezji. Dominują typowe dla obydwu odmian esencjonalne i owocowe akcenty wiśni, czereśni, czekolady, dymu i wędzonej śliwki. W ustach miękkie, z dotartymi taninami i lekko pieprznym finiszem. Wszystko rozegrane jest tu jednak bardzo prosto, nieco banalnie. Chciałoby się też więcej nerwu, kwasowości.


(4) Cuvee Red 2015, Winnica Zamojska, lubelskie, Polska, 10,5%

Dymne, lekko śliwkowe, są tu skórki i pestki z wiśni, aronia i owoc czarnego bzu. W ustach pełna wytrawność, niezbyt ciężka struktura. Sporo owocu, tanin, lekkiej chropowatości i pieprzności. Mieszanka owoców leśnych, jałowca, spieczonej chlebowej skórki. Wino wypada smacznie i czysto, ma owocowy i kwasowy nerw (oraz odrobinę osadu). Całkiem sensowna butelka.



(4+) Regent 2015, Winnica Zamojska, lubelskie, Polska, 11,5%
Bardzo przyjemny regent, poukładany i wyrazisty. W aromatach dominuje jeżyna, tarnina, aronia i trochę ściółki. W ustach sporo „czarnych" akcentów - przypalony tost, kawa, pieprz. Wino zrobione czysto, jest intensywne w smaku, lekko pestkowe i "skórkowe". Wypada soczyście i miękko, owocowość aksamitna, delikatna, wyważona, z fajnie zaznaczonym charakterem regenta ("przypalone" aromaty, pestki, dużo owocu, tanin). Pieprzny finisz. Bardzo solidne wykonanie.


(-) Regent 2016, Winnica Zamojska, lubelskie, Polska
Wczesna próbka, wino jeszcze nie było gotowe. Było macerowane i fermentowanie z chipsami dębowymi (14 dni). Wino okazało się jeszcze pracujące, trochę w nim wszystkiego było za dużo,  tanin, surowego i cierpkiego wocu, warzyw, ziemi. Trudno było sensownie ocenić je na tym etapie.


Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”