Niedziela, 11 Kwietnia, 2021     ostatnia aktualizacja 02-04-2021
 
Gevelli - rozgrzewka
 
2017-02-01

Gevelli to ciekawy polski-gruziński projekt winiarski, o którym szerzej już pisaliśmy tutaj. Winiarnia jest ciągle w fazie rozwoju, lecz od dwóch sezonów wypuszcza na polski rynek wina (owoce pochodzą z zakontraktowanych winnic).
Oceniliśmy kilka z tych win. Gevelli swoje portfolio buduje na kliku płaszczyznach - zaczynając od win supermarketowych, przez wina lepszej jakości, aż do win stricte tradycyjnych, powstających w glinianych amforach, kwewri.
Serię podstawową, tworzą wina bardzo proste (są wersje wytrawne i półsłodkie), można je rozpoznać po sylwetce kozicy na etykiecie. Wina wyższej półki posiadają więcej charakteru, dystrybuowane są w segmencie HoReCa. Ciekawym pomysłem jest wino z kwewri, z tym, że jest ono bardziej ogładzone, bezpieczne. Gevelli dopiero się rozgrzewa na naszym rynku. Z niecierpliwością czekam na wina wykonane z owoców pochodzących z ich własnych winnic.

Kontakt:

Gevelli International Sp. z o.o.
Ul. Słomińskiego 15/31
00-195, Warszawa
info@gevelli.pl
tel.: +48 (22) 2992024
(3) Mtsvane 2015, Gevelli, Kachetia, Gruzja 13%

Dystrybucja: Gevelli
Proste, nieskomplikowane wino, zrobine z jednej z czołowych gruzińskich białych odmian - mtsvane. Jest tu goryczka, pestki, obite jabłko, zioła, suche liście, glina. Wino z niską kwasowością, lekko korzenną nutą. Ot, codzienna butelka, stołowa baza.
Cena: 28,00 zł(3) Tsinandali 2015, Gevelli, Kachetia, Gruzja, 12%

Dystrybucja: Gevelli
Tsinandali to klasyczna apelacja Kachetii dla win białych. I tu właśnie mamy połączenie dwóch odmian - rkatsiteli (82%) i mtsvane (18%). Umiarkowana kwasowość, jest z lekka jabłkowo i pestkowo. Tło w rejestrze pestkowym. W ustach zaskakująco dojrzałe, gęste, intensywne o smakach mniej przewidywalnych niż w typowym tsinandali - okazuje się bardziej korzenne, pieprzne, niż świeżoowocowe. W finiszu popiół, dym, żywica.
Cena: 39,00 zł

(4-) Akhasheni 2015, Gevelli, Kachetia, Gruzja, 11,5%

Dystrybucja: Gevelli
Saperavi z apelacji Akhasheni (rejon Gurjaani), półsłodkie (40 g/l), choć tej słodyczy aż tak bardzo się nie wyczuwa. Jest ona schowana pod wędzoną śliwką, dymem, likierem wiśniowym, jeżynowym dżemem. Ma przyzwoitą kwasowość, delikatne taniny. Wypada dość obficie, intensywnie. Poza tym jest tonacja liekierowa, czarna porzeczka, tytoń, jagody, czekolada. Wypada całkiem zachęcająco - zrobione jest nowocześnie. 
Cena: 48,00 zł
(4) Mukuzani 2015, Gevelli, Kahetia, Gruzja, 12%
Dystrybucja: Gevelli
100% saperavi uprawianego w apelacji Mukuzani, położonej na północnych stokach masywu Tsiv-Gombori po zachodniej stronie doliny Alazani, na wysokości 350-750 m. n.p.m. Kolor gęsty i nasycyony, jak na solidne saperavi przystało. Pachnie wiśniami, dymem, śliwką i czerwonym pieprzem. W ustach wytrawne, jest soczysta dzika wiśnia, malinówka, znoszona skóra, pieprz, żurawina, ściółka leśna, śliwka w czekoladzie, aronia, owoc czarnego bzu, wanilia i mokre drewno  (wino dojrzewa przez 8 miesięcy z dodatkiem czipsów z francuskiego dębu). Przyzwoita kwasowość i wyraziste taniny.
Cena: 48,00 zł
(4) Kakhuri qvevri" 2015, Gevelli, Kahetia, Gruzja, 12,5%
Dystrybucja: Gevelli
Gevelli dysponuje 13. kwewri (o łącznej pojemności 3 tysięcy litrów). Już na starcie produkcji przyjęto, aby wino wykonać w bardziej przystepnym stylu (użyto mniej skórek i szypułek, przeprowadzono krótszą macerację oraz zastosowano filtrację). Wino rzeczywiście ma ogładzony styl. Ma bardzo delikatny kolor słomkowy, z lekkim refleksem pomarańczowym. W aromacie nuty białej herbaty, skórki z pomarańczy, suszonych moreli. W ustach delikatne taniny, lekka owocowość - morele, brzoskwinia, kandyzowane owoce, jest też lekkie uszczypnięcie kwasowości. Nie jest tak bardzo intensywne, jak klasyczne wydania win z kwewri. Jest delikatniejsze, ogładzone, zrobione bardziej komercyjnie, ale dość esencjonalne, z wyraźnymi taninami i ekstraktem. Może dobrze posłużyć jako wprowadzenie do tego rodzaju win.
Cena: 66,00 zł

Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”
ZapiszZapiszZapisz