Czwartek, 20 Stycznia, 2022     ostatnia aktualizacja 18-01-2022
 
Wina z Roztocza czyli Winnica Gronowscy
 
2016-11-28


Winnica Gronowscy (znajdziesz ją w naszej bazie) zlokalizowana jest w posiadłości, która od wielu pokoleń jest własnością rodziny Gronowskich. Jak piszą właściciele: "Poprzednie pokolenie (nasi ojcowie) było tym, które przeniosło się do miasta, ale więź naszej rodziny z ziemiami Roztocza jest tak silna, że mimo braku stałych rezydentów, uprawa ziemi nigdy nie została zaniechana. To właśnie nasze pokolenie rozpoczęło pierwsze nasadzenia winorośli. Miały one miejsce w 2008 roku i było to około 100 krzaków różnych odmian...".
Wyselekcjonowane odmiany zostały posadzone w większych ilościach w 2013 na działce o powierzchni 0,6 ha. W 2015 roku pierwszy komercyjny rocznik wina, pojawił się na rynku. Obecnie jest w sprzedaży pod nazwą "Lukus". Sąd taka nazwa? Otóż wieś (położona koło Biłgoraja) w której leży winnica, nazywała się pierwotnie "Lukawą", od wyrazu "Lukus", co oznaczało ciemny gaj (wieś została założona wśród ciemnej, gęstej puszczy w drugiej połowie XIV wieku). Ciekawostką jest fakt, że Łukowa i okolice słyną obecnie z uprawy tytoniu i jest to główne źródło utrzymania większości mieszkańców gminy.
W Winnicy Gronowskich na cele komercyjne uprawiane są obecnie odmiany: solaris, seyval blanc, hibernal, regent, cabernet cantor i cabernet cortis. W winnicy pracuje większość członków rodzin (trzy pokolenia).
Na wiosnę 2017 roku przeprowadzone zostaną kolejne nasadzenia i podwojenie areału plantacji. W kolejnych latach planowane jest kolejny etap powiększania winnicy, między innymi na działce doskonale odpowiadającej wymogom vitis vinifera. Planuje się posadzenie tam takich odmian jak gewurztraminer i pinot noir.
Wina mają ładne, estetyczne etykiety, a zawartość butelek - jak na rynkowy debiut - jest niezła. Oczekiwać można by tutaj nieco lepszej dojrzałości owoców i lepszej transparentności smaku, ale te roztoczańskie wina i tak dają sporo frajdy.

Pod adresem www.winnicagronowscy.pl wkrótce uruchomiony zostanie sklep internetowy.
(4-) Lukus białe wytrawne 2015, Winnica Gronowscy, Roztocze, Polska, 11,5%
Wyraziste, świeże aromaty jabłek białej porzeczki, mirabelek, zielonego jabłka. W ustach żwawe, nieco surowe. Ma sporo akcentów jabłkowych, agrestowych i pigwowych podbitych ziołowością. W sumie neutralne, w miarę poukładane i odświeżające wino. Jest w nim jednak jeszcze trochę zieloności, pestkowej i szypułkowej chropowatości.
Cena: 45,00 zł
(3+) Lukus białe półwytrawne 2015, Winnica Gronowscy, Roztocze, Polska, 13%
Wino ma ma sporo owocowej materii. W aromatach i smakach nie brakuje agrestu, grejpfruta, skórki z cytryny, białej porzeczki. Resztkowy cukier jest tutaj ledwie widoczny. W posmaku papierówka, zioła, agrest, zielona gałązka. Końcówka jest lekko surowa, zielona i pestkowa. Struktura mogłaby być tu bardziej gładka, winu przydałby się lepszy balans, ale z drugiej strony - podobać się może jego kwasowość i świeży, owocowy sznyt.
Cena: 55,00 zł
(4+) Lukus czerwone 2015, Winnica Gronowscy, Roztocze, Polska, 11,5%
Aromaty leśne, soczyste i dojrzałe. Sporo czereśni, jeżyn, aronii. W ustach pełna wytrawność, wino jest zwarte i zwięzłe, o wyrazistym owocu leśnym (tarnina, czarny bez, jagody, aronia) plus lekkie rejestry ziemiste. Mamy wyraźne taniny, ale nie są one agresywne. Czerwony Lukus wypada świeżo, kwasowo, z nerwem. Owocowość jest jeszcze lekko związana w supeł, ale czas będzie temu winu sprzyjał.
Cena: 55,00 zł
(4+) Białe półsłodkie 2015, Winnica Gronowscy, Roztocze, Polska, 14%
Smaczne i całkiem zgrabnie skonstruowane wino. Niesie aromaty ananasa, brzoskwini, papierówki z syropu i moreli. W ustach są podobne rejestry oparte głównie na dojrzałych owocach tropikalnych. Smak jest delikatny i świeży, przyjemnie podbity kwasowością. Może przydałoby się tu nieco więcej owocowej materii, "esencji", jednak wino niejednemu przypadnie do gustu.
Cena: 65,00 zł

Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”
Zapisz

Komentarze

 
Smotka - 2016-11-29 19:00:17