Piątek, 07 Sierpnia, 2020     ostatnia aktualizacja 06-08-2020
 
House of wine. Nowy importer win węgierskich
 
2016-10-06

Zawsze cieszę się, kiedy usłyszę o nowym importerze na polskim rynku, a kiedy słyszę, że jest to importer win węgierskich - cieszę się w dwójnasób. Bazująca w Krakowie firma House of Wine, jest typowo rodzinna i polsko-węgierska - 2/3 składu osobowego to Węgrzy. To wystarczająco tłumaczy specjalizację w winach węgierskich.
Oferta House of Wine nie jest rozległa, ale starannie dobrana. W tym momencie mamy znajdują się w niej wina z Tokaju, Somló, Villány oraz znad Balatonu. Stopniowo planuje się powiększenie selekcji. Właściciele są wciąż na etapie poszukiwania nowych etykiet do oferty. Docelowo portfolio ma reprezentować wszystkie najważniejsze regiony winne na Węgrzech.
Partnerami House of Wine są zarówno dobrze znane winnice, jak i te małe, rodzinne. Firma obsługuje gastronomię, wyspecjalizowane sklepy winiarskie oraz przyjęcia w formie cateringu. Ciekawostkę stanowi fakt, że poza winami z winogron, firma importuje również wina owocowe rzemieślniczej produkcji (z truskawek, pigwy, czarnego bzu).

Poniżej omawiamy wina z nowoczesnej winiarni Sauska. Ma ona winnice w różnych regionach Węgier - w Tokaju, Villany. To nowoczesny producent, nie stroniący od eksperymentów (np. nasadzenia pinot noir w Tokaju). Oceniliśmy również wina z rodzinnej winiarni Zsirai. Pisałem już o ich projekcie w Somló oraz o winiarni w Tokaju, skąd pochodzą nadesłane do oceny wina. W zestawie róniez wino z winiarni Feind (Balaton). To 100-hektarowe przedsięwzięcie, które prowadzi ojciec z synem - Lajos i Peter Feind. W ich portfolio znajduje się okoł 20. win. 

Kontakt:
House of Wine
ul. Na zakolu Wisły 10
30-729 Kraków
web: http://houseofwine.pl
Facebook: https://www.facebook.com/houseofwinepl/
tel.: +48 737 540 644


* Podane
ceny - sugerowane detaliczne

(3+) Wino truskawkowe 2015, Sapifruitwines, Węgry, 12,5%
Importer: House of Wine
Na początek coś mniej typowego - wino z truskawek. Winopijcy zazwyczaj sceptycznie podchodzą do tego typu propozycji. Pamiętam jednak wydania win owocowuych z Moraw, Słowenii, Węgier - były to smaczne i ciekawe propozycje. Więc jeśli ktoś szuka odmiany od klasyki, to tutaj ją znajdzie. Omawiane tu wino truskawkowe ma kolor ceglasto-powidłowy. W aromacie - a jakże! - gównie truskawki, poza tym: poziomki, marmolada, pączek z konfiturą. W ustach słodkie, o podobnych rejestrach, z lekkim kwasowym akcentem. Ma dość bogatą materię (producent zapewnia, że do zapełnienia 0.5 l butelki zużyto 4 kg truskawek), miękki i z lekka landrynkowy finisz. W ofercie importera również inne wina owocowe od tego producenta - z pigwy i czarnego bzu. Cena: 60,00 zł (butelka 500 ml)

(4-) Irsai Oliver 2014, Feind, Balatonfüred-Csopak, Węgry, 11,%

Importer: House of Wine
Irsai oliver nie jest raczej odmianą, która daje wina bardzo wyrafinowane. Jednak w dobrym jej wydaniu winom nie brak charakteru, dobrze „oznaczonych” wyrazistych cech odmianowych (lekko muscatowych), a więc - siana, pestek, ziół, białego pieprzu, dojrzałego jabłka - tak jest i tutaj. W ustach wypada podobnie i konsekwentnie. Jest wytrawne, dość miękkie, o wstrzemięźliwej kwasowości. W sumie - lekkie i niezobwiązujące wino.
Cena: 32,00 zł


(4+) Furmint 2014, Sauska, Tokaj, Węgry, 12,5%
Importer: House of Wine
Panują tu typowe dla furminta klimaty. Bardzo lekki ton cytrusowy oraz jabłka, gruszki, nuty wosku, grejpfrutowych pestek, pieprzu. W ustach jest wytrawne, dobrze zbudowane, wykonane uczciwie – ma wyrazisty cytrynowy rejestr, który jest soczysty, ładnie podkreślony kwasowością, lekko ziołowy, piaskowy i „dymny”. Jest to dobrze poukładane, smakowite wino. Wszystkie elementy tworzą tu solidną i atrakcyjną całość. Za tę cenę - jest naprawdę OK.
Cena: 44,00 zł

 
 

(5-) Kekfrankos 2012, Sauska, Villany, 14%
Importer: House of Wine
Aromaty i smaki zbiegają się tu w konsekwentną i spójną konstrukcję. Mamy więc obfitość owocowej materii - wiśnie, czereśnie, jeżyny, ale też - tytoń, ziemię, mech, dym, spalone drewono, pestki oraz lekkie podbicie kwasowością. Wino jest przyjemnie stonowane, wyważone, bardzo ładnie się z czasem ułożyło. Dobra budowa, z fajną paprykowością i pieprznością kekfrankosa. Jest w tym winie poukładanie, wyważenie, umiar. W żaden sposób nie obniżające jednak jego wyrazistego i korzennego charakteru. Warto.
Cena: 62,00 zł(5-) Cuvee 13 red 2014, Sauska, Villany, 13,5%
Importer: House of Wine
Udana kompozycja syrah, cabernet sauvignon, merlot i cabernet franc. Wino dojrzewało
4 miesiące we francuski dębie. W ustach wypada miękko, świeżo, owocowo. To klasyczny przykład nowoczesnego wina - jest zrobione gładko i choć ma dobrą koncentrację prezentuje się lekko i smacznie. Dominują aromaty ściółki, wiśni, pestek. Cuvee wypada czysto, owocowo, soczyście i ze smakiem. Typ wina, które bardzo szybko zjednuje podniebienie. Podobać się może jego owocowa lekkość i jedwabista faktura. To prawdziwy gładysz - wino zgrabne, uwodzące owocowością i świeżym sznytem.
Cena: 50,00 zł(4+) Katinka Cuvee 2011, Zsiray, Tokaj, Węgry, 14%
Importer: House of Wine
Na koniec coś na deser. Słodkie wino z późnego zbioru. Blend odmian hárslevelű, kövérszőlő i zéta. Aromaty są delikatne, dojrzałych owoców cytrusowych (morele, ananas, rodzynki), kwiatów lipy, syropu klonowego. W ustach miękkie, słodkie, przyjemnie zakreślone kwasowością. Wino jest smaczne, z przyjemnym delikatnym miodowym tłem. Pełne owocowej treści, ma dobry balans.
Cena: 50,00 zł (butelka 0,5 l.)Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”
sz

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz