Wtorek, 26 Marca, 2019     ostatnia aktualizacja 22-03-2019
 
Greckie słodkości z Samos
 
2016-09-01
 
Firma Greek Trade zajmująca się importem greckich produtów delikatesowych i win, ma obecnie w Polsce dwa lokale dystrybuujące: "Athina. Delikatesy i Bistro" - jedną w Krakowie oraz podobną miejscówkę, w Łodzi (obydwa adresy poniżej).
Szeroka oferta starannie wyselekcjonowanych greckich produktów i win – to wizytówka tych miejsc. Wiadomość o takich przedsięwzięciach cieszy, bo reprezentacja greckich win w Polsce ciągle daleka jest od doskonałości. Vinisfera wzięła na warsztat skromny (ale miły podniebieniu) wycinek tego portfolio – wina słodkie z wyspy Samos produkowane przez tamtejsze stowarzyszenie producentów zrzeszające winiarzy z całej wyspy (EOOS). Powstało ono w 1934 roku, należy do niego obecnie 26. producentów. Wina cieszą sie uznaniem - 80% produkcji jest sprzedawana poza krajem.

Więcej informacji na o Grek Trade znajdziecie na stronie: wina.greektrade.com.pl/

Kontakt:

Greek Trade Sp. z o.o.
ul. Tadeusza Śliwiaka 14
30-797 Kraków
+48 12 350 53 50
krakow@greektrade.com.pl

Athina - Kraków

ul. Św. Katarzyny 2 (róg ul. Krakowskiej)
tel. 12 350 53 55

Athina - Łódź
ul. Piotrkowska 123
tel. 42 211 45 12

 

(4-) Phyllas 2013, EOSS Samos, AOC Samos, Grecja, 15%
Wino organiczne. Nie jest bardzo ekstraktywne, bogate - raczej skromne i lekkie. Ma przyjemną kwasowość, aromaty miodu lipowego, soku winogronowego, ziół, troszkę landrynki cytrynowej. W ustach gładkie i miękkie, z akcentem suszonych moreli i gruszki z syropu. Jest to wino dla zwolenników nieskomplikowanych słodkich rejestrów. Ma lekko korzenny i żywiczny finisz.
Cena: 46,00 zł
 

(4) Vin Doux b.r., EOSS Samos, AOC Samos, Grecja, 15%
Importer: Greek Trade
Likierowe, intensywne, ale nie zniecheęcające "lepkością" aromatu i smaku, wino. Kolor lekkiej herbaty, Aromatyczne - jest miód, suszone jabłko, morele, dojrzała gruszka, ananas z puszki, jabłkowe pestki. W ustach słodkie, delikatnie kwiatowe i lekko korzenne. Jego główny smakowy trzon stanowi wyraźna nuta miodu lipowego, propolisu. Gładkie, krągłe, lekko tłuściutkie. Przy całej swej słodyczy jest niezbyt ciżzkie. Ma zgrabny korzenno-pestkowy finisz.
Cena: 39,00 zł
 

 
(4+) Athemis b.r., EOSS Samos, AOC Samos, Grecja, 15%
Importer: Greek Trade
100% muscat blanc à petits grains. Pięć lat dojrzewania w beczkach. Ładny kolor - bursztynowy, mocno herbaciany, nasycony. Aromaty i smaki gęste, zachęcające – suszonych daktyli, rodzynek, orzechów, herbacianych fusów, korzennych przypraw, rodzynek, karmelu i dobrego, świeżo upieczonego keksa. W ustach gęste, treściwe owocem i słodkie, ale nie jest męczące. Nadaje tonu lekką pikantnością i nutą orzechowej nalewki w finiszu. Jest skoncentrowane, ale zachowujące i transparentność i - koniec końców - dość lekki charakter. 
Cena: 45,00 zł (butelka 0,5 l)
 
Mariusz Kapczyński
 
Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”
ZapiszZapisz