Czwartek, 06 Maja, 2021     ostatnia aktualizacja 04-05-2021
 
Troodos, nowości w ofercie
 
2016-08-13
 
Przedstawiamy kolejne wina z oferty wrocławskiego importera, firmy Troodos, której oferta koncentruje się na winach cypryjskich. Wina z portfiolio Troodos już ocenialiśmy, m. in. tutaj i tutaj.
Wśród nowości wyjątkowa, dojrzewająca przez prawie szesnaście lat - commandaria.
 
 
(4+) Xynisteri 2015, Vasilikon, Pafos, Cypr, 12,5%
Importer: Troodos
Przyjemny, żywy, zielonkawy kolor. Aromaty przyjemne, gęste, owocowe – cytryny, dojrzałego jabłka i grejpfruta oraz ziół. W ustach ma tłustawą fakturę i dobrą, obfitą materię. Jest gruszka, pestki z grejpfruta, brzoskwinia, dojrzała papierówka, rumianek, polne zioła. Dojrzałe, gęste, ciekawe gastronomicznie wino, zachowujące charakter xynisteri.
Cena: 49,99 zł
 

 
(4) Einalia rose 2015, Vasilikon, Pafos, 13,5%
Importer: Troodos 
Kolor mocno malinowy (ocierający się w tym nasyceniu o claret). Aromaty ziołowo-owocowe, trochę tu lasu, poziomek, jeżyn... W ustach wyraziste, wytrawne, z ziołowo-pestkową dominantą i akuratną kwasowością. Wyraziste i z charakterem. Jest różana konfitura, wiśnia, truskawki i pestki oraz przyjemna goryczka w tle. Wino orzeźwiające i – tak jak jego poprzednik - bardzo wdzięczne pod względem gastronomicznym. 
Cena: 49,99 zł
 

 
(4) Merlot 2009, SODAP - Kamanterena, Cypr, 13%
Importer: Troodos 
Wino dojrzałe, dotarte i z „gorącym”, dojrzałym owocem. Aromaty dymne, żywiczne, przejrzałych wiśni, pestek, tytoniu, cygarowego dymu, kawy, ziemi. W ustach materia dobrze „wyczyszczona” przez czas, szorstkość tanin jest dobrze ogładzona. W tle dżem wiśniowy, owoc tarniny, przyprawy (pieprz).  
Cena: 49,99 zł
  
(4+) Agios Onoufrios 2014,  Vasilikon, Pafos, Cypr, 13,5%
Importer: Troodos 
Bogate cuvee złożone z lokalnych i międzynarodowych odmian: maratheftiko, lefkada, cabernet sauvignon, cabernet franc, shiraz, merlot. Aromaty z lekka chłopskie, w rustykalnej manierze (warzywniak, zapuszczone wiejskie podwórko, grzyby). W ustach wytrawne, z dosadnym owocem, ziemiste, korzenno-pieprzne. Ma styl bardzo lokalny, jest nieco ziemiste, dzikie, i w tym swoim lekkim nieokrzesaniu - interesujące.  
Cena: 49,99 zł
(4) Cabernet sauvignon/merlot 2013, SODAP - Kamanterena, Cypr, 13,5%
Importer: Troodos 
Aromaty dymne, ziemiste, delikatnie tytoniowe i lekko beczkowe. W ustach jest to wyważone i dojrzałe wino. Czas trochę je „odciążył” - taniny, goryczka, owocowa materia-  wszystko jest odpowiednio dotarte. W finiszu lekki akcent drewniano-beczkowy, raczej starej beczki niż nowej agresywnie – waniliowo-biszkoptowej.
Cena: 49,99 zł
(5) Commandaria Legacy 2000, Lambouri, Lemesos, Cypr, 15%
Importer: Troodos 
Na koniec coś wyjątkowego. Commandaria czyli klasyk. Ponad 15 lat dojrzewania w beczce zrobiło swoje. Są tu delikatne i zachęcające aromaty – rodzynki, suszone figi i daktyle, nuty korzenne, apteczne, syropowe. W ustach słodkie, oleiste, ale zachowujące lekkość struktury. Jest wędzona śliwka, dym, karmel i masa suszonych owoców (jabłko, banany). Delikatne, lekko ziołowe, tytoniowe i miodowe. Jest tu balans i atrakcyjna dojrzałość. Commandaria bardzo stylowa, pełna smaków. Na specjalne okazje. Cena: 349,00 zł

 
Mariusz Kapczyński
 
Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”