Wtorek, 10 Grudnia, 2019     ostatnia aktualizacja 09-12-2019
 
Wina z Winnicy Wieczorków
 
2016-08-11
   
Winncę Wieczorków znam i obserwuję od dawna. Ta winnica z regionu Małopolskiego Przełomu Wisły, prowadzona przez Pawła Wieczorka, liczy 1,5 hektara (z czego na razie w pełni owocuje 0,5 ha). Winnicę założono w 2005 roku. Uprawia się, m.in. jutrzenkę, rondo, siberę, biancę, seyval blanc, hibernal. Winnica Wieczorków ma dwie lokalizacje: we wsi Borek w Dolinie Wisły oraz we wsi Rzeczyca, na łagodnych pagórkach okolic Kazimierza nad Wisłą.
Ucieszyłem się, kiedy dotarła do mnie wiadomość, ze Winnica Wieczorków ruszyla z oficjalną sprzedażą wina. W ofercie znalazły się dwa - białe i czerwone, z rocznika 2015 . Cena detaliczna tych win wynosi 40 zł. My spróboaliśmy dodatkowo, dla porównania, dwóch win z innych roczników. Warto jeszcze dodać, że Winnica Wieczorków należy do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze.

(4+) Cuvee 2015, Winnica Wieczorków, Małopolski Przełom Wisły, Polska, 11%
Aromaty świeże i owocowe, głównie jabłkowe, ale jest też żwawa nuta białej porzeczki, niedojrzałego agrestu. W ustach kwasowe, prostolinijne równe. Tutaj też jest jabłkowo, pojawia się troszkę grejpfrutowych pestek, polnych kwiatów, ziół. Smaczne, odświeżające wino. 
 

 
(3+) Cuvee 2013, Winnica Wieczorków, Małopolski Przełom Wisły, Polska, 11%
Wino wydaje się bardziej kościste, szczupłe, szorstkawe, i jeszcze trochę "zielone". W ustach kamienne, jabłkowe. Kwasowość jest ciągle wyraźna, ale już nieco zmiękczona przez czas. Balans nieco zachwiany. Więcej tu jednak dzikości, ziołowości i warzywno-roślinnej nuty. 
 
(4+) Ro...do 2015, Winnica Wieczorków, Małopolski Przełom Wisły, Polska, 11%
100% rondo. Wino soczyste. Aromaty leśne, są jeżyny, maliny, ściółka, dym. W ustach wytrawne, zdominowane przez wyraziste tonacje wiśniowo-pestkowe, jeżynowe plus skóra, pieprz, jałowiec. Jest tu przyjemna kwasowość, Treściwe, ale niezbyt ciężkie wino. Ma przyjemną owocowość. A czas jeszcze dobrze nań wpłynie.Wina dostępne w butelkach 357 ml - jako propozycja dla gastronomii czy wersja prezentowa.

 

(4+) Ro...do 2014, Winnica Wieczorków, Małopolski Przełom Wisły, Polska, 11%
Wino dojrzałe, dotarte, przyjemnie syropowo-gęste, ciekawie  podkręcone malinową materią. Poza tym jest tu trochę tytoniu, pieprzu, pieczonych kasztanów. Dojrzałe, już wchodzące w fazę gładkich tanin, w końcówce delikatne i wyważone. Smaczne. 

Kontakt:
Winnica Wieczorków
Paweł Wieczorek
Borek 56, 26-920 Gniewoszów
(woj. mazowieckie, pow. Kozienice,)
Tel. kom. 798 837 577


Mariusz Kapczyński