Niedziela, 11 Kwietnia, 2021     ostatnia aktualizacja 02-04-2021
 
Gevelli czyli wina polsko-gruzińskie
 
2016-06-17

Oto projekt jakiego jeszcze nie było - polsko-gruzińskie wina! Winiarnię Gevelli powołała do życia rodzina Burdzych, która wcześniej wielokrotnie odwiedzała Gruzję w celach biznesowych. Podział interesów jest prosty - gruzińska rodzina Tcharbadze wniosła do spółki know how i ziemię, dobrze nadającą się pod uprawy winorośli - uprawy znajdują się bowiem w Kachetii. Polacy podjęli się zbudowania nowoczesnej i w pełni profesjonalnej winiarni. Winemakerem został tu Gruzin, Levan Garibashvili, pracujący wcześniej, m.in. w winiarni Shumi.
 


Gevelli obecnie posiada 60 hektarów winorośli w dolinie Alazani i wciąż jest w fazie budowy i rozwoju. Poza dwoma hektarami ze starymi winoroślami (80-letnie krzewy), pozostałe uprawy należące do Gevelli są świeżo zasadzone. Na więcej efektów trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Póki co - większość win powstaje ze skupowanych gron.
Wina trzymają dość solidny poziom. Dla Gevelli to dopiero początki budowanie wizerunku i stylistyki win. Początki są całkiem niezłe, ale trzeba jeszcze producentowi dać czas na rozbieg i okrzepnięcie na rynku. 

Kontakt:
Gevelli International Sp. z o.o.
Ul. Słomińskiego 15/31
00-195, Warszawa
info@gevelli.pl
tel.: +48 (22) 2992024(4-) Rkatsiteli `Lionidzis Zvari` 2014, Gevelli, Kahetia, Gruzja, 12%
Importer: Gevelli
Aromaty proste, owocowe (jabłko, biała porzeczka, grejpfrut).  W ustach wytrawne, świeże. Jest rumianek, siano, pestki, nuta oleju słonecznikowego. Ziołowo-korzenne tło. Bardzo ładnie wydobyty ziołowy, lekko pestkowy charakter rkatsiteli. Za przystępną cenę otrzymujemy tu przystepnie wykonane wino.
Cena: 35,00 zł(3-) Alazani Valley "W&V" 2014 white semi sweet, Gevelli, Kahetia, Gruzja, 12%
Importer: Gevelli
Rkatsiteli zrobione na półsłodko, prezentuje się więc lekko i miękko, jak dla mnie jednak trochę zbyt miękko. Jest dojrzała gruszka, papierówka z syropu, galaretka cytrynowa. Wino bazowe, na co dzień, skierowane do amatorów ogładzającej wino słodyczy. Oczekiwałbym tu jednak wyższej kwasowości, nerwu. 
Cena: 26,00 zł(4-) Saperavi `W&V` 2014, Gevelli, Kahetia, Gruzja, 12,5% 
Importer: Gevelli Polska 
Wyraźnie wytrawne, intensywne, korzenne, z dobrze zaakcentowanymi taninami. Nie brak tu winnej materii. To dobrze zrobione wino, obficie dzielące sie owocowością: są jeżyny jagody, wiśnie, aronia. Jest nieskomplikowane, ale soczyste i rasowe, dobrze podbite taninami, pestkami, korzennym tonem. Wino z charakterem, do jedzenia. 
Cena: 32,00 zł(3) Alazani Valley `W&V` 2014 red semi sweet, Gevelli, Kahetia, Gruzja, 11,5%
Importer: Gevelli
Saperavi w półsłodkim wydaniu. Odmiana ta dobrze się tutaj zaznacza swój charakter, stając w solidnej kontrze do resztkowego cukru. W aromatach i smakach skórki z wiśnie, korzenie, czekolada, zioła, likier jeżynowy. Wino lekkie, delikatnie słodkie (ale nienachalnie), strukturę "podkręca" lekka pieperzność.
Cena: 26,00 zł(4+) Naperauli `Lionidzis Zvari` 2014 Gevelli, Kahetia, Gruzja, 11,5%
Importer: Gevelli
Saperavi ze znanej apelacji, cenionej między innymi za dobrą stylistykę odmiany saperavi. W tym winie znajdziecie sporo owocowego materiału, w aromatach i smakach dominują wiśnie, czereśnie, czarna porzeczka, tarnina. Sporo w nim korzenności, pieprzności, dymnego, "podpalanego" tła. Wino jest soczyste, lekko pestkowe. Rozpalcie więc grilla, przygotujcie szaszłyki...
Cena: 46,00 zł


(4+) Saperavi `Lionidzis Zvari` 2014, Gevelli, Kahetia, Gruzja, 12% 
Importer: Gevelli
Kolor ma głeboki, gęsty i nieco posępny (niczym Wasze poniedziałkowe poranki...). Ma intensywne aromaty i smaki - wiśnie, jeżyny, owoc morwy, wędzona śliwka, czekolada, zioła, dym. W ustach treściwe, pełne owocu, solidnych, ale nieagresywnych, tanin. Gęsta soczysta wiśnia, jałowiec, pieprz to trzon tej materii. Wino z potencjałem dojrzewania. Wydobyto tu naprawdę intensywny i rasowy charakter saperavi. Warto spróbować, bo i cena przystępna. Cena: 40,00 zł


(4+) Kindzmarauli `Lionidzis Zvari` 2014, Kahetia, Gruzja, 11%
Importer: Gevelli
Możecie obrażać się na wina półsłodkie, ale temu nie można odmówić smolistej gęstości, pieprzności i korzennego tla. Jest ekstraktywne, pełne owocu, mięsiste, soczyste i korzenne. Wino nasycąjące podniebienie owocową materi i likierowym podbiciem. Jest  lekko czekoladowe, jałowcowe, z resztkowym cukrowym mocno wpasowanym w charakterną, owocową strukturę.
Cena: 46,00 zł

 
Mariusz Kapczyński
 
Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”
Zapisz