Czwartek, 20 Września, 2018     ostatnia aktualizacja 19-09-2018
 
Jubileuszowa Degustacja Wódek w Toruniu
 
2016-06-01

Informacja prasowa 
 
Już po raz dziesiąty grono ekspertów wódczanych spotkało się w Toruniu, by wybrać najlepsze wódki, tak czyste, jak i smakowe, dostępne na rynku krajowym. Organizatorem konkursu była redakcja ogólnopolskiego miesięcznika branżowego „Rynki Alkoholowe”.
20 maja br. w toruńskim hotelu Mercure Helios odbyła się 10. edycja Degustacji Wódek. Oprócz wódek czystych, producenci i importerzy zgłosili do konkursu także wódki smakowe. W gronie laureatów z poprzednich lat znalazły się takie marki wódek, jak: Nemiroff, Żołądkowa Gorzka Jęczmienna, Stock Prestige, Luksusowa, Danzka, Pavlina Vodka, Wódka Starotoruńska, Stumbras Pure, GoldWasser, Lubuski Vodka itd. 
Jak co roku przed pięcioosobowym jury stało nie lada zadanie, by w degustacji w ciemno wybrać te najlepsze w swoich kategoriach. Łącznie w degustacji pojawiło się 15 produktów, w tym 5 wódek czystych w kategorii cenowej od 25 do 50 złotych, 3 wódki czyste w kategorii cenowej powyżej 50 złotych oraz 7 wódek smakowych, wszystkie w najwyższej kategorii cenowej powyżej 40 złotych. Zgłoszone produkty w grupie wódek czystych, to: Amundsen, J.A. Baczewski Monopolowa, Lubuski, Medoff, Palace, Double White, Finlandia, Opium Platinum Black Edition, w grupie wódek smakowych zaś: Finlandia Lime, Grapefriut, Coconut, Cranberry, Opium Platinum Champagne Flavor, J.A. Baczewski Morelówka, Starotoruńska Miodowo-Korzenna.

 
 
Jury pod przewodnictwem Mariusza Kapczyńskiego (dziennikarz i krytyk winiarski) dokonywało oceny wódek w ślepym teście, w skali 100-punktowej. W pracach jury udział wzięli: Łukasz Klesyk (dziennikarz alkoholowy i kulinarny), Ryszard Berent (prezydent Stowarzyszenia Polskich Barmanów), Tomasz Kolecki (czterokrotny Mistrz Polski Sommelierów, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Sommelierów Polskich) oraz Jerzy Warlikowski (przedstawiciel Kartel Press SA, wydawcy miesięcznika „Rynki Alkoholowe”). Jak podsumowali cały konkurs, wszystkie zgłoszone do degustacji produkty reprezentowały wysoki poziom i uzyskały zbliżone noty.
W gronie zwycięzców znalazły się zarówno marki dobrze znane konsumentom, jak i debiutant. W grupie wódek czystych w kategorii cenowej 25-50 złotych największą liczbę punktów uzyskała Palace Vodka (CEDC), w kategorii powyżej 50 złotych zaś nowość na naszym rynku  Opium Platinum Black Edition (Food Company Ltd). Spośród wódek smakowych zwyciężyła Finlandia Coconut (Brown-Forman Polska). Nagrodzone wódki uhonorowane zostały Złotym Medalem.
„Rynki Alkoholowe” są  najdłużej istniejącym w Polsce (od 1995 roku) pismem branży alkoholowej. W ciągu minionych lat zdobyło niepodważalną pozycję jako specjalistyczne, stricte branżowe pismo poświęcone polskiemu i międzynarodowemu rynkowi alkoholowemu. Od dziewięciu lat redakcja organizuje Degustację Wódek, mającą na celu wskazać wyróżniające się na rynku produkty tej kategorii.
 
Dodatkowe informacje:
Magdalena Winiarska, tel.: 607 842 875
e-mail: mwiniarska@kartel.com.pl