Wtorek, 25 Luty, 2020     ostatnia aktualizacja 20-02-2020
 
RT DR 2013, B 13... czyli Pan Ryszard i wino (II)
 
2016-05-06

RT DR 2013, B 13 i inne... Nie, to nie są nazwy droidów w kolejnych częściach "Gwiezdnych Wojen", ale robocze nazwy win z (mikro)Winnicy Domowej Kalisja. Światło dzienne ujrzał właśnie rocznik 2013. Jak widać, są jeszcze winiarze co potrafią "przytrzymać" wino (z wielką dla niego korzyścią). Za takie roztropne podejscie należy się winiarzowi uznanie.
O Ryszardzie Rejowskim (na zdj. obok) pisałem już kiedyś tutaj. Prowadzi on w regionie Małopolskiego Przełomu Wisły niewielką Winnicę Domową Kalisja. W przypadku tego winiarza zachodzi pewna prawidłowość - podobnie jak w przypadku niektórych aktorów - to ewidentnie winiarz drugiego planu, który bliski jest temu, by mieć szansę zagrania wśród najlepszych. A że jest to indywidualista i winiarski samorodek - woli uprawiać swoje poletko na boku, bez oczekiwania na medialny poklask. Ot, pozytywny, można rzec - slow foodowy outsajder - który robi wina zupełnie po swojemu. Dodam tu, że Pan Ryszard jest również producentem cydru oraz wielkim miłośnikiem i znawcą kawy.
Jak już wspomniałem, Rejowski pozwolił winom dłużej poleżeć, rozwinąć się. Korzystamy na tym otrzymując wina w nieco innych, ciekawych rejestrach smakowych i jakościowych, niż to dzieje się w przypadku młodych i świeżych polskich win. Tu mamy styl dotarty, dojrzały, gęsty. Swoją drogą, ciekaw jestem innych roczników...
Ryszard Rejowski nie jest zarejestrowanym winiarzem, nie sprzedaje swoich win. Kto jednak będzie w okolicach Janowca nad Wisłą niech postara się skontaktować i odwiedzić pana Ryszarda (jest możliwość noclegu). Warto z nim porozmawiać, namówić na degustację win, cydru, kawy. Ręczę, że będzie to ciekawe spotkanie i odniesiecie bardzo miłe wrażenia.

A oto wina:
 
(4+) B 13, Winnica Domowa Kalisja, MPW, Polska
W składzie seyval blanc, jutrzenka, milia, traminer, hibernal i muskat odeski. Wina polskie z latami dojrzewania bardzo zyskują na uroku, stają się bardziej stateczne, wyrównane, wnoszą sporo nowych i ciekawych rejestrów. Tu otrzymujemy wino przyjemnie dojrzałe i zbalansowane. Jest aromatyczne - ma nuty jabłka, szarlotki, pigwy. W ustach gładkie, jest poukładane, nabrało balansu. Dominują smaki dojrzałych owoców. Wino czyste, zdrowe i zwyczajnie smaczne.
 
(4+) RT DR 2013, Winnica Domow Kalisja, MPW, Polska
Rondo, turan, dunaj i regent. Aromaty "przypalone", ziemiste, gęste. Są śliwkowe powidła i delikatny dym unoszący się nad jesiennym polem ;) W ustach ekstraktywne, powłóczyste, intensywne dojrzałą owocowością. Nie brak tu owocowej materii, całość jest dojrzała (pieczone mięso, jałowiec, śliwka, wiśnie). Poważne, zrównoważone, zbalansowane wino. Gdzieś tu zniknęła, rozpuściła się w butelce, typowa dla jeszcze wielu polskich win ostrość, oschłość, szorstki smak. Słowem, wszystko się dotarło, zwarło w dobrą, mięsistą konstrukcję.

 
(4) TDR 13 Winnica Kalisja, Winnica Domow Kalisja, MPW, Polska
Turan, dunaj i regent. Wino w aromatach i smakach wędzonych, przypalanych i śliwkowych. Jest czekolada, ziemia, wiśnie i pestki. Wino dojrzałe, mocno pieprzne. Ma sporo tanin, ale są one nieagresywne, dotarte. Wino głębokie, intensywne i gastronomiczne - myśli się od razu o krwistym befsztyku albo soczystym szaszłyku wieprzowym z warzywami (papryka, cebula, czosnek). Oj, świetnie sobie z nimi poradzi.
Przyznaję, że w chwili obecnej nie mam jeszcze pomysłu na to, z czym mogliby go spróbować wegetarianie... ;)
 
(4) DR 2013, Winnica Domow Kalisja, MPW, Polska
Dunaj i rondo. Mamy tu wędzone mięso, pieprz, jeżyny. W ustach mięsiste i soczyste - aronia, tarnina, jagody. Jest trochę ożywiającej kwasowości, trochę wędzonej śliwki i czekolady. Wino zdrowe, ekstraktywne i ładnie poukładane.
 
 
Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami