Środa, 13 Listopada, 2019     ostatnia aktualizacja 12-11-2019
 
Nowy rocznik win z Winnicy Turnau
 
2016-05-04
 
Nadeszła wiosna a wraz z nią nowy rocznik polskich win. Tym razem ocenie poddaliśmy wina z Winnicy Turnau. Producent ten przebojem wkroczył na polski rynek. Projekt jest duży, profesjonalny, dokładnie przemyślany i ze znanym nazwiskiem. 17 hektarów winnic czyni Winnicę Turnau jedną z największych w Polsce. Niemiecki enolog i konsekwentna praca nad stylem i jakością win, to kolejny element strategii tego producenta. 
O samym pomyśle na winiarnię, jego realizacji, związkach rodziny Turnau z winem oraz wielu innych zagadnieniach rozmawiałem z Grzegorzem Turnauem w wywiadzie przeprowadzonym dla Magazynu Wino (można przeczytać go tutaj).


Wina z Winnicy Turnau. Sama winnica w wiosennym anturażu - w tle (fot. Winnica Turnau)

Winnica Turnau równym i przystępnym stylem podbiła wiele (nie tylko) polskich podniebień. Wina, z łagodnym, ale bardzo świeżym charakterem i miękkiej budowie (lekki resztkowy cukier), znajdują wielu zwolenników. Butelki z poprzedniego rocznika, trzymają się dobrze, nowy rocznik - 2015 - potwierdza stabilność jakości i obrany przez winiarnię stylistyczny kierunek. Nasze wrażenia znajdziecie poniżej.(3+) Solaris 2014, Winnica Turnau, zachodniopomorskie, Polska, 12%
Półwytrawne. Aromaty jabłka, białej porzeczki, dojrzałego agrestu. Jest gruszka, papierówka, szparagi, limonka, cytryna, świeżo skoszona trawa. Wino proste, lekkie i owocowo-słodkie, ma wyraźnie miękkie rejestry. W tle lekka, pestkowa surowość. Nowy rocznik trafi do butelek jeszcze w tym miesiącu.
Cena: 65,00 zł
(4+) Seyval Blanc 2015, Winnica Turnau, zachodniopomorskie, Polska, 11%
Wino półwytrawne. Jest szczupłej i kruchej budowy, ale aromatu i smaku mu nie brakuje. Jest to wino z dobrą, równą owocową materią (jabłka, mirabelki) i przyjemną kwasową świeżością. Smak z lekka tylko otoczony resztkowym cukrem (ale bez nachalności słodyczy). Wino zbalansowane i odświeżające, z przyjemnym, lekko ziołowym finiszem. Dobre wydanie seyval blanc.
Cena: 70,00 zł(4+) Hibernal 2015,  Winnica Turnau, zachodniopomorskie, Polska, 12%
Półsłodkie i rzeczywiście ten resztkowy cukier tu znać, jednak odpowiednio skontrowany kwasowością i świeżym tropikalnym owocem, całkiem ładnie się broni. Jest cytryna, dojrzała brzoskiwnia, biała porzeczka, trochę agrestu. Wino ma dobra budowę, bardziej dojrzałą, "gęstą" materię. Podobnie jak w poprzednim sezonie, ten hibernal trzyma fajny styl i poziom.
Cena: 75,00 zł(4) Rose 2014, Winnica Turnau, zachodniopomorskie, Polska, 11%
Półwytrawne. Aromaty łagodne i zachęcające. Dominuje tu gładka i miękka nuta owocowa - głównie maliny, ciasto rabarbarowe, truskawki. W ustach czyste, o budowie lekkiej, przystepnej, wygładzonej, ale nie popadającej w przesadne landrynkowe tony. Jest umiar, dojrzały, soczysty owoc, delikatne kwasowe podbicie i miękkie truskawkowe wykończenie. Przystępne i gładkie wino, które bez problemu trafi do szerszego odbiorcy. 
Cena: 55,00 zł(4+) Rondo/regent 2014, Winnica Turnau, zachodniopomorskie, Polska, 13,5%
Prym wiodą tu aromaty podwędzane i „przypalone” - tost, kawa, pestki, skórka chleba, ale są też jeżyny i wiśnie. W ustach wytrawne, dojrzałe i gładkie, ze spora ilością owocu. Są pieczone kasztany, wiśnie, kawa, liść laurowy, ziele angielskie, jeżyny. Wyraźne, ale dotarte taniny. Finisz tworzy czekoladowo-śliwkowy ton i lekko pieprzny akcent. Wino poukładało się. Smaczne. 
Cena: 70,00 zł


 
Mariusz Kapczyński
 
Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”