Niedziela, 11 Kwietnia, 2021     ostatnia aktualizacja 02-04-2021
 
Wina włoskie z oferty Amazis.net
 
2016-03-23

Od pewnego czasu regularnie degustujemy wina wprowadzane na polski rynek przez firmę Amazis.net. Ocenialiśmy wina greckie tutaj i tutaj, czy wina niemieckie tutaj. Przyszedł czas na inny klasyczny kraj winiarski - Włochy (plus jeden hiszpański rodzynek).

Oto wyniki naszych ocen.


(4) Prosecco DOC extra dry, Almadi, Verona, Włochy, 11%
Importer: Amazis.net
Na czym polega fenomen prosecco? Co takiego tkwi w tym winie, że ludzie chętnie po nie sięgają - jego konsumpcja (i idąca za nią produkcja) znacząco rosną? Może prostota? Bezpretensjonalność? Dobra cena? Ożywcze bąbelki? Zapewne wszystkie te elementy razem. Tu mamy do czynienia z przystępną wersją prosecco - o miękkiej fakturze podbitej solidną owocowością i dobrze musującą "pianką". Odświeżające, jak na extra dry niosące sporo owocowej słodyczy. Ma wszystko co lubią konsumenci - przystępność, owocowość, lekką kwasowość, etc.


(3) Bianco Veneto Cinquepassi 2014, Villa Almadi, IGT Veneto, Włochy, 13%
Importer: Amazis.net
Lekko pieprzna mieszanka odmian garganega, chardonnay, sauvignon blanc, durella. W aromatach i smakach jabłko, agrest, melon, trochę siana i ziół. Wino w sumie bardzo proste, masowe, do niezobowiązującego popijania, na codzienny stół.

(3+) Bianco Veneto Cinquepassi 2012,  Villa Almadi, IGT Veneto, Włochy, 13,5%
Importer: Amazis.net
Bazę stanowi tutaj merlot plus dodatek odmiany merlot i ancilotta. Aromaty owoców lesnych, ściółki, skórek z wiśni, dymu, żwiru. W ustach wyraziście owocowe (wiśnie, czereśnie, jeżyny). To wino o niezłej koncentracji i wyrazistej, przejrzałej i lekko likierowej materii.
Styl przytępny, łatwy, ale zachowujący iintensywność smaków.

(3+) Rioja reserva DOC 2010, Tornasol, Rioja, Hiszpania, 13,5%
Importer: Amazis.net
Styl tej riojy jest arcynowoczesny. Zarówno w nosie jak i w ustach pałeczkę pierszeństwa dzierżą dżemowo-owocowe oraz beczkowo-chipsowe tonacje. Są jeszcze wiśnie z pestką, śliwki, czereśnie oraz lekko kawowo-dymne podbicie. W smaku waniliowo-beczkowe i konfiturowe rejestry grają o prymat z alkoholem, ziołami i czekoladą. Jest to wino dla zadeklarowanych miłośników stylu - drewnianego, lekko dżemowego.
(4) Barolo DOCG `Tre Fattori` 2010, Invinovini, Piemont, Włochy, 14%
Importer: Amazis.net
Malinowe, leśne (ściółka, jałowiec), pieprzne i wiśniowe aromaty. W ustach zwięzłe, trochę wycofane - lekkie, dość proste. W ustach kompot wiśniowy, dymne i tostowe akcenty plus znoszona skóra i korzenie. Wino zbudowane prosto, ale niemęcząco, jego charakter buduje przede wszystkim skromna i nienachalna owocowość i delikatne taniny.

(4+) Amarone Classico DOCG `Almadi` 2011, Invinovini, Veneto, Włochy, 15%
Importer: Amazis.net
Dżem czereśniowy, jeżyny, morwa, nalewka wiśniowa. tytoń, kora sosnowa. Jest w tym winie miękka materia, jakiś muślinowy ton. Nie ma może wielkiej kompleksowości, winiarskich wodotrysków, ale stylistyczny umiar opierający się głównie na smacznej owocowości. Można czerpać przyjemność z tego lekkiego, niemęczącego tonu i  delikatnej słodyczy w tle. Ci, którzy lubią bombastyczne, bardzo skoncentrowane wersje amarone tutaj się raczej nie odnajdą.


Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”