Poniedziałek, 18 Listopada, 2019     ostatnia aktualizacja 14-11-2019
 
Wina greckie w Polsce
 
2015-05-25

Lubię wina greckie, chętnie je pijam. Wiele z nich cenię za lokalny charakter i styl. Niestety, w Polsce nie ma ich zbyt dużo. Ucieszyłem się przeto, gdy dowiedziałem się, że firma Amazis wprowadziła do swego portfolio trochę interesujących etykiet z tego kraju.
Firma Amazis zajmuje się m.in. importem i dystrybucją win jakościowych. W jej winiarskiej ofercie do tej pory znajdowały się wina morawskie (Chateau Bzenec, Habanske Sklepy, Vino Mikulov, Pavlov), a także wina z Tarasów Dunaju, włoskie, hiszpańskie i portugalskie. Od niedawna są też wina greckie. Propozycja jest rozpięta - od bazowych, przystępnych cenowo win, po butelki dużej klasy, np. z posiadłości Biblia Hora (w apelacji Pangeon, Kavala), którą prowadzi legendarny winiarz Evangelos Gerovassiliou (pisaliśmy o nim tutaj). Evangelos (posiadający również winiarnię Ktima Gerovasiliou) przyczynił się do restutucji bardzo ciekawej greckiej odmiany -  malagousia. Robi z niej intrygujące, lekkie i żwawe wina - one też trafiły do Polski, co bardzo mnie cieszy.

Na uwagę w ofercie zasługuje też na pewno również winiarnia Nico Lazaridi. Stylowe i rasowe wina to wizytówka tego producenta. Sprzedaż tych win skupia się głównie na branży HoReCa.


(3-) Mostra, Tsilili, Grecja12%
Dystrybutor: Amazis
Użyte odmiany to chardonnay, hamburg muscat i roditis, ale to raczej nie odcisnęło się jakoś szczególnie na stylu wina. Z założenia jest ono proste i przystępne. Są delikatne owoce i kwiatowy ton. W ustach lekkie, nieskomplikowane, zupełnie niezbowiązujące. Jest zamykane bardzo prosto, na "kapsel-uszczelkę" więc nie potrzebujecie korkociągu zabierając je na piknik lub grilla. Jest i specyficzna butelka, którą niejeden wykorzysta na wazonik, by wetknąć weń zerwany obok domu kwiat bzu. Cena: 39,00 zł


(4) Queen of Hearts 2014, Nico Lazaridi, Drama, Grecja, 12,5%

Dystrybutor: Amazis
Sauvignon blanc, assyrtiko i muscat. Przyjemnie aromatyczne wino. Są nuty siana, ziół, jabłkowych pestek. W ustach solidne, wytrawne wino, owocowe (dojrzałe cytrusy), lekko kwasowe. Akcenty jabłka, mirabelki, troszkę propolisu, wosku, herbatników. Umiarkowane w ekspresji, ale nie brak mu charakteru. Troszkę w starym stylu. Może się podobać. Znakomite otwarcie spotkań przy stole.
Cena: 65,00 zł(5-) Malagousia 2014, Ktima Gerovassiliou, PGI Epanomi, Grecja, 13%
Dystrybutor: Amazis
Wino z rzadkiej, niemal wyginiętej odmiany malagousia. Połowa wina fermentowana była w beczkach. Dobra struktura, aromaty intensywne kwiatowe. Wino słone, mineralne, ziołowo-rumiankowe. W pewnym momencie eksploduje w ustach solą, jodem, kwiatami nutą świeżych owoców. Świetnie skrojone wino. Ziołowe, szczupłe, zbalansowane. Klasyk. Warto spróbować i poznać tę świetną odmianę.
Cena: 129,00 zł

(5-) White 2014, Biblia Chora, IGP Pangeon, Grecja, 13,5%
Dystrybutor: Amazis
Sauvignon blanc i assyrtiko. Aromaty mineralne, delikatne i kruche (podobnie w smaku). Są zachęcające nuty ziołowe, siana, polnych kwiatów, słomy, migdałów, jodu(?). W ustach ładnie podtrzymane tonacje ziołowe, plus dojrzałe, soczyste morele, gruszki i grejpfrutowe pestki. Wino zbalansowane, ze znakomitą kwasowością i mineralnym, słonym tłem. Długie o lekko pieprznym i ziołowym finiszu. 
Cena: 85,00 zł(4) Kings of Hearts 2013, Lazaridi, Drama, Grecja, 12,%
Dystrybutor: Amazis
Cabernet sauvignon/merlot. Wino przyjemnie zaskakuje lekką budową - zarówno w aromatach jak i smakach. Są wiśnie, popiół, zioła, suszona papryka, pestki. Sporo tu smaków owoców leśnych, suszonych pomidorów, oliwek. Wino gładkie, lekkie, przyjemnie owocowo-wiśniowe. Dobrze, że są producenci, którzy nie chcą nas powalić ciężkim, przejrzałym owocowo-alkoholowym ciosem lecz stawiają na lekkość i zgrabność stylu.
Cena: 69,00 zł(5-) Red 2011, Bibila Chora, IGP Pangeon, Grecja, 14%
Dystrybutor: Amazis
Cabernet sauvignon, merlot i agiorgitiko. 12 miesięcy dojrzewnia w beczkach. Aromaty delikatne, jakby wyciszone, ale atrakcyjne i eleganckie. Pieczone kasztany, suszona paprykowana kiełbasa, zioła, ziemia, jałowiec, wiśniowe pestki, jeżyny. W ustach zbalansowane treściwe, ale nie ciężkie. Dobra owocowość i struktura, dobrze dotarte taniny. Całość stonowana i dyskretna, ale uwodząca podniebienie. Wino zrobione bez niepotrzebnego "hałasu" w butelce, bez napinania się, gwałcenia podniebienia konsumenta ciężarem przejrzałego owocu i beczki. To lubię.
Cena: 89,00 zł


Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Komentarze

Sławomir Makal Euro-Foods Polska - 2015-05-31 23:30:00