Czwartek, 17 Stycznia, 2019     ostatnia aktualizacja 16-01-2019
 
Rafa i jej wina
 
2015-04-23

Rafa-Wino jest częścią Agencji Handlowej Rafa. Jest to importer z Nowego Sącza, firma mieści się przy ulicy Węgierskiej... Przypadek? Nie sądzę. Rafa od samych winiarskich początków kładzie mocny nacisk właśnie na wina madziarskie. Zresztą, ta lokalizacja ma swoje winne tradycje. W miejscu gdzie przebiega ulica, znajdowa się historyczny szlak, którym transportowano wszelkie dobra (w tym wino) doliną Popradu i dalej - w kierunku Wojnicza, Tarnowa i Krakowa.
Dziś przy ulicy Węgierskiej Rafa prowadzi także sklep - Supermarket Rafa, do którego portfolio właściciele przykładają równie dużą uwagę.


Od kiedy się pojawili się na rynku przyglądam im się bacznie. Dało się zauważyć, że firma buduje portfolio konsekwentnie i rozważnie - swą uwagę zwraca głównie na małych producentów. Trzeba jednak zaznaczyć, że w ofercie Rafy znajdują się nie tylko wina z Węgier, również z innych krajów (np. Włoch i Hiszpanii, Austrii czy Moraw).
Jest to typowe przedsięwzięcie rodzinne. Właścicielami firmy jest ojciec i syn - Rafał i Paweł Świerczek. Paweł niestrudzenie eksploruje winnice, osobiście poznaje winiarzy i sukcesywnie rozbudowuje portfolio. Trzeba przyznać, że jest to udana i starannie przemyślana selekcja. Vinisfera poddała ocenie pierwszą nadesłaną partię win. Wrażenia są bardzo dobre. Zobaczymy jakie będą kolejne posunięcia Pawła Świerczka, ale póki co, wiele wskazuje na to, że konsumentom na takiej Rafie trudno będzie się rozbić.

Kontakt:
Rafa Wino
ul. Węgierska 78
Nowy Sącz
tel: +48604582582
web: www.rafa-wino.pl
e-mail:
biuro@rafa-wino.pl

(4+) Harslevelu 2013, Csernyik Pince, Matra, Węgry, 14,5%

Importer: Rafa Wino
Bardzo konkretny a jednocześnie ujmująco złożone harslevelu. Aromaty soczystej, dojrzałej gruszki, miodu, propolisu, W ustach tłuste, gęste, z wyraźnymi akcentami pestki suszonych kwiatów, korzeni (biały pieprz, gałka muszkatołowa). Dojrzała, lekko słodka końcówka z miodowym tłem i lekkim, potrzebnym tu, kwasowym akcentem. Ciekawe i esencjonalne wino, z długim i przyjemnym finiszem. Poukładane, zbalansowane. Tak. Matra to niedoceniony region, a pełen może być takich znalezisk. O regionie możecie poczytać tutaj.
Cena: 64,00 zł


(4+) Szürkebarát 2013, Csernyik Pince, Matra, Węgry, 13%
Importer: Rafa Wino
Istvan Csernyik to winiarz doświadczony, z uprawą winorośli zaznajomiony od dziecka. Są tego wyniki. Dostajemy kolejne udane wino. Gładkie i wyważone aromaty gruszki z syropu, orzechów laskowych, pestek jabłkowych, rumianku i siana. W ustach jest nuta dojrzałego jabłka i lekko korzenne (biały pieprz) tło. Wino jest ładnie zbudowane, łagodne i przyjemne w piciu. Finisz smacznie podkręcony lekką kwasowością. Jest to solidne wydanie węgierskiego pinot gris. Warto spróbować.
Cena: 54,00 zł

 


(4+) Furmint / Hárslevelű 2012, Budahazy, Tokaj, Węgry, 10%
Importer: Rafa Wino
Dużo tu charakteru furminta, choć i haslevelu daje ładnie o sobie znać. Sporo tonu propolisowego, miodowego, powłóczystych nut śmietany, masła, siana, suszonych kwiatów i korzennego podbicia. W ustach miód lipowy i spadziowy, krem waniliowy, żywica. Jest to wino gładkie, słodkie, z krągłym, biszkoptowym akcentem. Cóż, przyjemna, wyrazista, ale też wyważona, delikatna tokajska słodycz w całej swej okazałości. Coś mi mówi, że to wino polubicie. Za smak, lekkość i sporo ciekawych smaków...
Cena: 59,00 zł


(4+) Indian Nyar 2013, Bolyki, Eger, Węgry, 15%
Importer: Rafa Wino
Wino od utalentowanego producenta (pisaliśmy o nim tutaj). "Indiańskie lato" (wino ma rzeczywiście nieco „jesienny" charakter, ale spokojnie - jest też bardzo dobre na wiosnę) zdążyło już podbić polskie podniebienia. Jest to kekfrankos i merlot w ciekawym połączeniu. Wino ma lekkie owocowe rejestry, z uwodzącą zgrabną i delikatną nutą malinową i jeżynową. Jest poukładane, soczyste, miłe podniebieniu - o aksamitnej fakturze i gładkich taninach. Choć zawartosć alkoholu jest dość wysoka, jest ona całkiem dobrze wp(r)asowana w strukturę wina. Finisz pieprzny i – jak przystało na dobrego Madziara – paprykowy. Udane wino w dobrej cenie. Cena: 37,50 zł

(5-) Cabernet Franc Janus 2011, Villany, Węgry, 13,5%
Importer: Rafa Wino
Cabernet franc pozostaje odmianą niedocenioną, funkcjonującą trochę na uboczu od głównych winiarskich torów. Tu mamy do czynienia z winem, które bardzo ładnie dojrzało, rozwinęło się (co widać też po lekko wybarwionym kolorze). W aromatach jest rozwinięte, ewoluowane - aromaty lasu, żywicy, jagód, grzybów i ściółki. W ustach intensywne i wyraziste. Jest charakterystyczna nuta jałowca, ziela angielskiego, dżemu wiśniowego i pestek oraz suszonej śliwki, wędzonki i rodzynek. Pozornie może wydać się nieco zbyt ciężki, ospały, ale jest to safanduła bardzo miły podniebieniu. Jedno jest pewne – z tym Januszem nie będziecie się nudzić. Cena: 54,00 zł

(5-) Big Band Egri Bikaver Superior 2009, Petreny, Eger, Węgry, 1
4%
Importer: Rafa Wino
Rasowy i wyrazisty bikaver, dobrze poukładany. Aromaty gęste, owocowe, pieprzne i paprykowe. Las, ściółka, paprocie, igliwie. W ustach soczyste, rozkosznie krwiste i gładkie - z aksamitnymi taninami i niezłą kwasowością. Dużo tu smaków. Wiśni, wędzonej śliwki, czekolady, rodzynek, konfitury z owoców leśnych i morwy. Całość „mięsna”, gęsta, dosadna i charakterna, jak na dobrego bikavera przystało. W tle ziemisto-ziołowe nuty. Tę byczą krew utoczycie za każdym razem z przyjemnością. 
Cena: 62,00 zł

Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”