Niedziela, 11 Kwietnia, 2021     ostatnia aktualizacja 02-04-2021
 
Nowy Świat i Vininova
 
2015-04-14

Przedstawiamy noty degustacyjne win z Chile i Argentyny pochodzące z oferty poznańskiego importera - Vininova. Pod degustacyjną lupę trafiły wina z winiarni Los Vascos (Domaines Barons de Rotschild) i argentyńskiej Bodegas Caros. Degustacja pokazała, że Nowy Świat w kieliszku wcale nie musi być nudny.
Kilka słów o importerze. Vininova narodziła się w 2002 roku i od tego czasu konsekwentnie buduje swoją pozycję na polskim rynku wina.
Bazę mają w Poznaniu i to Wielkopolska była na początku ich głównym miejscem działań, jednak obecnie wina znaleźć można w różnych miejscach Polski.
Uwagę zwraca tu szerokie i ambitne portfolio, w którym znajduje się sporo miejsca na wina wyższej klasy, pochodzące z uznanych winiarni. Nie zaniedbywana jest i niższa półka. W sumie ofercie znajduje się ponad 300. win z różnych zakątków całego świata, reprezentowane są wina zarówno europejskie, jak i Nowego Świata, na którym - warto o tym wspomnieć - Vininova skupiła się w poczatkach działalności. Dziś mają w ofercie przeróżny styl win i każdy prawdziwy winoman znajdzie tutaj coś dla siebie. Przypomnę jeszcze, że Vininova w 2010 roku otrzymała od "Magazynu Wino" tytuł "Importera roku".A teraz o degustowanych przez nas winach. Miałem tę frajdę, że mogłem odwiedzić Los Vascos kilka ładnych lat temu (wtedy jeszcze nie miała importera w Polsce). Ta chilijska posiadłość zwróciła wtedy moją uwagę – wypadła dobrze i uplasowała się jako jedna z ciekawszych, jakie przyszło mi podczas wyjazdu odwiedzić. Los Vascos to 600 ha upraw w dolinie Colchagua, winnice rosnące bez podkładek, na własnych korzeniach. Projekt należy do rodziny Rotschildów.
W znajdującej się w argentyńskiej Mendozie Bodegas Caro również mają udziały. Bo Bodegas Caro to projekt join venture między Domaines Barons de Rotschild i Nicolasem Cateneną.
Wina, przy zachowaniu klasycznych nowoświatowych parametrów (soczystość, dojrzałość, koncentracja), zachowują tu nieco inny styl, można rzec - bardziej europejski.

(4) Chardonnay 2013, Los Vascos, Colchagua Valley, Chile, 14%
Importer: Vininova
Wino w którym zdecydowanie dominują cytrusowe klimaty (grejpfrut, brzoskwinia, morele) plus dojrzała gruszka i nuta maślano-waniliowa. W ustach miękkie, krągłe, owocowe, z lekką i przyjemnie „zielonkawą” kwasowością. Niezła struktura i balans. Jest to poukładane, czyste i wyważone wino. Finisz delikatnie pestkowy.
Cena: 44,90 zł(4) Sauvignon blanc 2013, Los Vascos, Casablanca/Curico, Chile, 13%

Importer: Vininova
Wino kwasowe, „zielone” - asparagusowo-szparagowe, plus nuty siana i zielonego pieprzu. W ustach wypada smacznie, równo. Jest utrzymane w klimacie, do jakiego jesteśmy pzyzwyczajeni, jest żwawo, wartko, zielono-agrestowo, jest też lekko warzywnie tło. W ustach biała porzeczka, kalarepa, szparagi, wszystko ładnie podbite kwasowością. Jest to odświeżające i przyjemne wino.
Cena: 44,90 zł


 

(4) Cabernet sauvignon 2012 , Los Vascos, Colchagua, Chile, 14%
Importer: Vininova
Cabernet pełną gębą. Są nuty poszycia leśnego i owoców leśnych (jeżyn, dzikich malin, czarnego bzu). W ustach taniczne, lekko warzywne (suszona papryka). Nie jest to wino w modzie nowoświatowej, owszem jest soczyste, gładkie, miękkie, ale jednocześnie ma świeżość i sporo lekko zadziornych tanin. Wino powinno nieźle też wypadać gastronomicznie. W tle - igliwie, żywica, kora, ziemia, pestki. Jest to cabernet utrzymany w bardziej suchym, cierpkim klimacie (finisz - znoszona skóra, papryka, pieprz). Nie jest to taka oczywista nowoświatowa stylistyka.
Cena: 44,90 zł

(5-) Grande Reserve 2011, Los Vascos, Colchagua, Chile, 14%
Importer: Vininova
Kompozycja cabernet sauvignon, carmenère, syrah i malbec, przez rok dojrzewająca w beczkach (połowa z nich była nowa). To poukładane wino, choć znajdziecie w nim trochę dzikości winiarskiego serca. Są wiśnie, owoce leśne, ściółka. W ustach owocowe, trochę dzikie, lekko zaakcentowana nuta grzybów, warzyw, stajni, starej skóry, pieprzu. Nie brak mu materii, intensywności, dobrych tanin. Wino ciekawe, jak na nowoświatowe wydania - niebanalne.
Cena: 68,00 zł


(4+) Malbec Aruma 2013, Bodegas Caro, Mendoza, Argentyna, 14%
Importer: Vininova
Aromaty dojrzałych wiśni i jeżyn z lekko dymnym i kaawowym tłem. W ustach pełne, dojrzałe, krągłe i soczyste. Smaczny, nie przeciążony malbec – zachowujący typową dla siebie wyrazistą owocowość i korzenność, ale nie męczący. Struktura jest gładka, miękka, a cłaość prezentuje się gęsto i „słodko”. Lekko pieprzny finisz.
Cena: 56,00(5-) Gran Reserva Amancaya 2011, Bodegas Caro, Mendoza, Argentyna 15%
Importer: Vininova
Gęsty intensywny kolor w tonacji dżemu z owoców leśnych. Takież same panują tu aromaty – ziemi, pestek, dojrzałych wiśni. W ustach ułożone, gęste i soczyste. Jest owoc czarnego bzu, morwy, aronii i czarnej porzeczki. Ma akasamitne taniny, dotartą, dojrzałą i miękką strukturę. W tle dobre podbicie akcentem jałowca, ziemi. Całość pieprzno-korzenna i tłustawa. Oto esencjonalne, obfite i pełne miękkiego owocu wino. Dajcie się mu uwieść.
Cena: 73,00 zł
Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”