Piątek, 22 Października, 2021     ostatnia aktualizacja 20-10-2021
 
Winnica Sztukówka
 
2015-02-06

Glinik Średni, to miejsce gdzie znajduje się ta 1-hektarowa winnica. Założona została w 2009 roku. Na gliniasto-ilastych glebach uprawia się następujące odmiany: regent, rondo, seyval blanc, johanniter, hibernal, solaris.
Sztukówka nie oznacza, że cokolwiek się tu przy winach "sztukuje", wręcz przeciwnie - wina wypadają bardzo dobrze stylistycznie, a "Sztukówka" to po prostu nazwa wzgórza, na którym znajduje się winnica.


Leszek Szczęch z żoną Katarzyną czyli Winnica Sztukówka w całej okazałości (fot. M. Kapczyński)

Na uwagę zasługują nie tylko solidne wina, ale ciekawe ich nazwy i etykiety, podkreślające niejako lokalny charakter win. Noszą one "imiona" i grafiki tradycyjnych, często zapomnianych, instrumentów ludowych (np. „bazuna”, „suka”, „maryna”, „lira korbowa”). Na kontretykiecie znajdziemy krótki opis i wyjaśnienie działania instrumentu. Niebanalny pomysł. Podobnie jak i sam właściciel Sztukówki – charyzmatyczny, długowłosy i niemal zawsze bosonogi - Leszek Szczęch.
Winnica często uczestniczy w festiwalach, świętach wina i rozmaitych prezentacjach i degustacjach. Jest więc szansa, że gdzieś ich spotkacie na winiarskim szlaku.


Wina ze Sztukówki "grają" aż miło... (fot. M. Kapczyński)

Wina zasługują na uwagą, trzymają równy poziom i naprawdę dobrą klasę. Winnica prowadzi oficjalną ich sprzedaż. Butelki ze Sztukówki zdobyły już medale i wyróżnienia w kilku lokalnych konkursach. Planowane jest powiększenie winnicy i przygotowanie bardziej profesjonalnej infrastruktury
Jeśli tylko możecie, spróbujcie Sztukówkę odwiedzić– rządzą tu prawdziwie lokalne klimaty. Winnica oferuje (po wcześniejszej zapowiedzi) degustację oraz zwiedzanie winnicy i winiarni.

Kontakt:
Winnica Sztukówka
Glinik Średni 153,
38-130 Frysztak
605 539 422
www.sztukówka.plZapisz