Sobota, 11 Lipca, 2020     ostatnia aktualizacja 06-07-2020
 
Winnica Witanowice - ocena win
 
2013-11-19


Trudno było o lepszy termin debiutu tych win. Trafiły na oficjalny rynek sprzedaży na świętego Marcina. Taki udany "prezent" zrobił sobie właściciel Winnicy Witanowice, Marcin Pierożyński.
Po prawie pięciu latach zmagań i pracy w winnicy, wina trafiły więc do sprzedaży. W ofercie znalazły się wina: białe, wytrawne Mico, białe, słodkie Sol, różowe, wytrawne, lekko musujące Pinky oraz czerwone, wytrawne Neo.  
Warto wspomnieć, że wina z Winnicy Witanowice zyskały uznanie już wcześniej, np. zdobywały medale na konkursie Enoexpo.
Pomysł na dystrybucję win z Witanowic jest prosty - wina będą dostępne w dwóch restauracjach, które należą (lub współnależą) do Marcina Pierożyńskiego czyli w Il Calzone -Restauracja i Winiarnia oraz Zakładka Food & Wine.
Wszystkie wina kosztują 54,60 zł brutto, w detalu czyli na wynos (przy czym taki zakup można zrobić tylko w Il Calzone).

Oto oceniony przez nas zestaw:

(3+) Mico 2012, Winnica Witanowice, Małopolska, Polska, 13,5%
Hibernal. Aromat jabłkowo-pestkowy, poza tym gruszka, lekkie nuty rumiankowe. Sporo tu dojrzałych, rozwiniętych aromatów. Są akcenty suszonych ziół, siana, przejrzałego agrestu. Charakter wina utrzymany w bardziej w dojrzałych, gęstych rejestrach, jest dobrze zachowany charakter dojrzałego hibernala. Wino gładkie, w finiszu korzenne, lekko goryczkowe i pestkowe. Chciałoby się może odrobinę więcej świeżości, nerwu.
Cena: 54,60 zł


(4-) Pinky 2012, Winnica Witanowice, Małopolska, Polska, 13%
Różowe, lekko musujące, wykonane z ronda. Kolor tego rose jest dość mocny, bliski clareta. W kieliszku widać wyraźne musowanie. Wyczuwalne są maliny, jeżyny, pestki, herbatka z hibiskusa oraz lekko drożdżowe tło. Wino jest żwawe, szczypiące kwasowością. Jest to dobre, elastyczne pod względem gastronomicznym wino. Trochę sugeruje to nawet jego etykieta z radośnie i beztrosko hasającą świnką.
Cena: 54,60 zł(4-) Sol 2012, Winnica Witanowice, Małopolska, Polska, 13%
Solaris w wersji lekko słodkiej. Aromat jest miękki, owocowy, delikatny. Są banany, ciasto biszkoptowe, karmel. Poza tym, w smaku znaleźć można wyraźne nuty miodowe, herbaty lipowej, rumianku. Jest wyważone, gładkie i przystępne. To "słoneczne" wino zapewne przypadnie do gustu miłośnikom delikatnej słodyczy. 
Cena: 54,60 zł(4) Neo barrique 2012, Winnica Witanowice, Małopolska, Polska, 13%
Regent w wesji beczkowej. Kolor gęsty, nasycony, ciemnopurpurowy. Aromat mocno wiśniowy, jałowcowy i tytoniowy. W ustach jest wytrawne, wyraziste, lekko ziemiste i pieprzne oraz delikatnie chropawe. Całość wypada gładko i jest dość dobrze wyważona. Na pochwałę zasługuje dobre, umiarkowane użycie beczki. Nie wątpię, że w obydwu restauracjach znajdą się odpowiednie do tego wina potrawy...
Cena: 54,60 zł


Mariusz Kapczyński