Środa, 20 Stycznia, 2021     ostatnia aktualizacja 14-01-2021
 
Stop Italian Shop
 
2013-10-20

Przedstawiamy kolejnego importera wina i jego sklep w Krakowie. Projekt nazywa się Stop Italian Shop.
Jak sama nazwa wskazuje, mieć do czynienia będziemy z produktami z Włoch. Właścicielką jest Katarzyna Urbańska. W wyborze i selekcji win pomagał jej włoski partner - pasjonat wina, sommelier i ojciec jej dzieci. Mieszkają we Włodszech, ale ze względu na pracę, Pani Katarzyna często bywa w Krakowie.
Sklep działa od niedawna, bo od połowy września 2013 roku. W ofercie importera znajdziemy również dwa rodzaje oliwy i inne produkty, np. oliwki. W przyszłości właściciele chcieliby ofertę poszerzyć nie tylko o kolejne wina, ale też o nowe rodzaje oliwy czy, np. wyborne prosciutto crudo di San Daniele. Portfolio firmy wygląda w tej chwili na dobrze wyselekcjonowaną propozycję. Są to solidne wina za rozsądną cenę. Cóż, będziemy przyglądać się dalszym działaniom tej firmy.

Póki co, spróbowaliśmy win z Friuli od dwóch producentów: Taeresa Raiz oraz Castellargo.

Kontakt:
Stop Italian Shop
ul. Wałowa 1/G,
30-704 Kraków
516 481 714
web:
www.stopitalianshop.pl
Profil na Facebooku - tutaj


(4+) Ribolla Gialla brut, Teresa Raiz, Friuli Venezia Giulia, Włochy, 12,5%
Importer: Stop Italian Shop
Aromatyczne, intensywne. W zapachach swych gęste i apetyczne. Niesie nuty suszonych polnych kwiatów, oleju i ziaren słonecznika, słomy, rumianku. Z owoców jest tu dojrzała papierówka, pigwa, poza tym dobre, drożdżowo-chlebowe podbicie. Ładnie zaprezentowano tu styl odmiany a przy tym jest to wino o dobrej ekstraktywności i wyważeniu. Pieniste. Finisz lekko korzenny i ziołowy. Cóż - po prostu smaczne.
Cena: 42 zł

(4-) Friulano Vitis 2012, Castellargo, DOC Grave, Friuli, Włochy, 12,5%
Importer: Stop Italian Shop
Aromatyczne, dominują tu przede wszystkim nuty cytrusowe (ananas, cytryna, niedojrzała brzoskwinia), jabłko, agrest. Wino smaczne, świeże, żywe, z lekkim ziołowym tłem. Wielkich dzwonów tu nie ma, ale jest to solidne, smaczne i uczciwie wykonane wino, w dodatku za przystępną cenę.
Cena: 25 zł


(4+) Pinot Grigio 2012, Teresa Raiz, DOC Friuli Colli Orientali, Włochy, 12,5%
Importer: Stop Italian Shop
Wino wykonane dobitnie w stylu odmiany. Smaczne, z nerwem, lekką mineralnością. Jest "energetyczne", zdrowe, lekko pigwowe i pestkowe. Ma charakter i bardzo dobre wykonanie. Wypada czysto, równo i stylistycznie niemal nienagannie. Jest zdrowe, geste, o jędrnej fakturze. Uczciwe zrobione wino. Dobre!
Cena: 42 zł(3) Merlot Vitis 2011, Castellargo, DOC Grave, Friuli, Włochy, 12,5%
Importer: Stop Italian Shop
Prosty merlot. Jest tu lekko wodnista owocowość, korzenne i ziemiste podbicie. Pije się dość swobodnie, ale degustacja przebiega bez specjalnych fajerwerków. Ot, przystepne merlotowe klimaty w dobrej cenie.
Cena: 25 zł
(4+) Albus 2012, Castellargo, DOC Grave, Friuli, Włochy, 13,5%
Importer: Stop Italian Shop
Białe, aromatyczne, gęste i kwiatowo-jesienne wino wykonane na bazie friuliano, chardonnay i sauvignon. Jest słoma, glina, rumianek. Przy tym intensywność i wyważenie aromatów. W ustach poczujecie papierówkę, rumianek, tymianek i całą inną masę polnych ziół i propolisu. Wino z przyjemnym mineralnym tłem. Gęste, tłuste, elastyczne w gastronomicznnych zastosowaniach. Dobra relacja cena-jakość.
Cena: 35 zł


(4) Rubeus 2010, Castellargo, DOC Rosso Grave, Friuli, Włochy, 13,5%
Importer: Stop Italian Shop
Wino porządnie prezentuje się w garniturze skrojonym z rasowej i wyrazistej kompozycji odmian: refosco, cabernet sauvignon. Dominują wiśnie i jeżyny. Owoc jest miękki, intensywny, lekko kwasowy. Całość podkreślona dobrym akcentem garbników. Soczyste. Skomponuje się z mięsem w ziołowej otoczce jak ulał.
Cena: 35 złMariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące
(3) - całkiem niezłe, przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”