Czwartek, 20 Stycznia, 2022     ostatnia aktualizacja 18-01-2022
 
Niemiecki kieliszek, austriackie wino
 
2013-10-14

Wszystko zaczęło się od szkła do wina. Wojciech Wojtanowski - właściciel firmy Vogar z Opola - został wyłącznym dystrybutorem kieliszków, dekanterów i akcesoriów winiarskich niemieckiej firmy Glashütte Eisch. Jak jednak wiadomo, kieliszki nie lubią pustki. Dlatego całkiem niedawno firma Vogar została również importerem wina. Wina z Austrii. To dobra wiadomość, bo win z Austrii nigdy dosyć - poziom jakości, jaki ustanowili winiarze z tego kraju jest naprawdę wysoki.
Firma Vogar działa w internecie pod nazwą "Wino i kieliszki" i pod tym adresem - jak sama nazwa wskazuje - znajdziecie ofertę zarówno pełnego jak i pustego szkła.


Winnice w Kremstal (fot. © AWMB / Egon Mark)

My oceniliśmy sześć bardzo przyzwoitych win z oferty tego dystrybutora.


(4) Grüner Veltliner Kremser Weinberge 2012, Türk, DAC Kremstal, Austria, 12%
Importer: Vogar
Aromatyczny, przyjemny i ze wszech miar ziołowy grüner, z ładnym, lekko warzywnym podbiciem. Znajdziecie tu nuty owocowe, propolisu. Poczujecie także delikatne kamienno-mineralne "iskrzenie" na języku. Chciałbym tu może bardziej gęstej materii, lepszego wypełnienia struktury, ale to zgrabne, zdrowe wino.
Cena: 57 zł(4) Grüner Veltliner smaragd 2011, Frischengruber, Steiger/Wachau, Austria, 14%  
Importer: Vogar
Wytrawne. Przyjemnie owocowe i pieprzne a przy tym eleganckie i zbalansowane. Sporo klasycznej ziołowej nuty. Sa akcenty lekko warzywnie (pietruszka, seler), owocowe i kwiatowe - w lekkich wiosennych tonacjach - oraz pieprz. Wino wyważone, obfite, wszystkie elementy ma poukładane. Faktura olista, gęsta a finisz długi.
Cena: 76 zł(4) Grüner Veltliner Hochstrass 2012, Weingut Hofbauer-Schmidt, Weinviertel DAC, Austria, 13%
Importer: Vogar
Wino przejrzyste i mineralne. Ma lekkość, świeżość i zwiewność. Wspaniale pozwala oddalić się od stylistyki win, w których  prym wiodą nuty beczki, wysokiego alkoholu, etc. Wypada delikatnie, pestkowe. Niesie zwiewne, kwiatowo-wiosenne rejestry. W finiszu lekka pikantność (biały pieprz).
Cena: 50 zł


(3+) Weissburgunder
klassik 2012, Weingut Hofbauer-Schmidt, Niederosterreich, Austria, 12,5%
Importer: Vogar
Wykonane w typowo odmianowym charakterze. Są jabłka, pestki, mirabelki, lenkrody. Wino wykonane nowocześnie i solidnie. Jest dość miękkie, kwiatowe. Ma trochę  - co dość typowe dla tej odmiany - płaski, nieco "mleczny" charakter. Weissburgundery najczęściej nie są winami skomplikowanymi. Tak jest i tutaj. Finisz jest prosty, owocowy, niezbyt intensywny.
Cena: 39 zł(5-) Roter veltliner 2012, Weingut Ecker-Eckhof, Wagram, Austria, 12,5%
Importer: Vogar
Bardzo ładne wino z klasycznie austriackiejodmiany. Mineralne, skrzące świeżością, mineralnością kamieni, piasku. Jest w nim przyjemna i zwiawna nuta tropikalna - mandarynki pomarańcze, brziskwinie. Wino zbalansowane, świeże, równe, bardzo przyjemne w piciu. Aromatyczne, przyjemnie podszczypujące podniebienie kwasowością oraz atrakcyjnym owocowymn finiszem. Znacie tę starą, bardzo ciekawą odmianę? Nie? No to warto jej spróbować. Tym bardziej, że cena przystepna.
Cena: 40 zł

(4) Ventus Cabarnet Sauvignon 2008, Weingut Georg Wind, Burgeland, 14,5%
Importer: Vogar
Aromatyczne, pełne owocowości. W smaku odnosi się wrażenie sporej esencjonalności, gęstości wina - odczucie pylistości, ziemistości. Sporo tu nut wędzonej śliwki, malin, czarnej porzeczki, jeżyn. Jest to wino dość gładkie, miękkie, z dobrze dotartymi taninami. Soczyste, z wyraźnym akcentem kawowo-czekoladowym. Niosący słodycz dojrzałego owocu finisz, dopełnia obrazu całości.
Cena: 75 zł


Dane kontaktowe:
VOGAR, Strzelecka 53a,
45-525 Opole
tel.+48774558516, tel./fax +48774555616
e-mail: w.wojtanowski@winoikieliszki.pl
web: www.winoikieliszki.pl

Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące
(3) - całkiem niezłe, przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”