Piątek, 18 Stycznia, 2019     ostatnia aktualizacja 16-01-2019
 
Dobre wino z Małopolski
 
2013-03-15

P
rzyszło mi degustować bardzo ciekawe, dobre polskie wino. Był to Marechal Foch 2011 z małopolskiej Winnicy Szawapier, której właścicielami są Elżbieta i Marcin Pieróg (nazwa winnicy  nawiązuje do miejsca pochodzenia i nazwiska-  Stry- "szawa, pier" - óg).
Degustacja była o tyle ciekawa, że jest to pierwszy rocznik win z tej winnicy i pierwsze wino, którego dane było mi spróbować z tego miejsca.


Marechal Foch z małopolskiej Winnicy Szawapier (fot. Mariusz Kapczyński)

Wino ma 15% alkoholu - co jak na polskie warunki jest naprawdę niezłym wynikiem. Trzeba zaznaczyć, że podczas winifikacji (ani po jej zakończeniu) nie przeprowadzano szaptalizacji.
Owoce pochodzą wyłącznie z własnych zbiorów. W roku 2011 "Szawapier" wyprodukował trzy wina: Solaris, Marechal Foch i Bianca - lodowe (6 litrów). Jak widać w Małopolsce powstało kolejne wino lodowe (zrobiła je też Winnica Nad Dworskim Potokiem). W 2012 roku przymrozek w maju zniszczył cały zbiór (w tym roku winnica jest już na taką okoliczność przygotowana).
Jeśli rok będzie sprzyjający, Winnica Szawapier zamierza wyprodukować około 2. tysięcy butelek wina: Roesler, Marechal Foch, Solaris, Cuvee białe, Cuvee czerwone i Bianca Lodowe. W planach jest rejestracja winnicy i wprowadzenie wina w obrót oraz budowa piwnicy degustacyjno-przerobowej. Trzeba zaznaczyć, że właściciele prowadzą również gospodarstwo agroturystyczne.

(4+) Marechal Foch 2011, Winnica Szawapier, Stryszawa, Małopolska, Polska, 15%

Wino wypada owocowo, gęsto, obficie. Pełno tu soczystych owoców leśnych (jeżyny, borówki) owoców dzikiego bzu. Niezła kwasowość nadaje mu odpowiedniego "napięcia" struktury. W smaku nie brak mu niczego - znowu sporo leśnego owocu, gęstości. Wykonane czysto. Jest tu grafitowy chłód, żwir, lekka metaliczność. Finisz leśno-dymny. Udane i smaczne wino.

Mariusz Kapczyński


Komentarze

AMATOR DEGUSTATOR SLAWCZAN - 2013-03-15 14:06:26
 
 
jeremi - 2013-11-10 05:56:46