Poniedziałek, 17 Stycznia, 2022     ostatnia aktualizacja 04-01-2022
 
Winnica Piwnice Antoniego
 
2013-02-21

Piwnice Antoniego to rodzinna winnica Danuty, Antoniego i Damiana Marcinków, położona jest na krańcach województwa małopolskiego, u stóp owianego legendami wzgórza Kokocz. W tym miejscu wg jednej z nich miał znajdować się warowny gród państwa Wiślan. Jest to pierwsze wzgórze ryglujące Kotlinę Sandomierską w Małopolsce, a dające początek Pogórzu Ciężkowickiemu. To miejsce bezpiecznie oddalone od centrów miejsko-przemysłowych, odnznaczające sie nieskazitelną czystością przyrody. Miejsce, z którego roztacza się przepiękny widok na wspaniałą okolicę.Od północy krótki horyzont zamyka wspomniany Kokocz (434 m. n.p.m.), robiąc sobie 15 minutową wycieczkę i wychodząc na Kokocz zobaczymy panoramę Pilzna, a niekiedy i Mielca oraz Tarnowa.
Na południu nasz wzrok opiera się o pasmo Brzanki tj. łańcuch lesistych wzgórz ciagnących się od Ryglic, a właściwie Jodłówki Tuchowskiej aż do wzgórza Liwocz (562 m. n.p.m.) Ich grzbietami wytyczone sa szlaki turystyczne ze znajdującą się na tarsie solidna wieżą widokową.  
Ze wschodu nasz widnokrąg rozciąga się aż ku wzgórzom Pogórza Strzyzowskiego i Dynowskiego oddalonym o ok. 30-40 km.
Historia winnicy sięga lat 80-tych ubiegłego wieku, kiedy to zostały zasadzone przez Antoniego Marcinka pierwsze krzewy winorosli schueler, krystaly i ontario. Było tego razem kilkadziesiąt krzewów prowadzonych po amatorsku, ale pozwalało to na zdobywanie pierwszych doświadczeń.
Od 2005 roku po przystapieniu do organizującego się Małopolskiego Forum Winnego rozpoczęliśmy stopniowe powiekszanie winnicy. Winnica systematycznie się rozrastała
wraz ze zdobywaniem przez nas kolejnych stopni wtajemniczenia. Obecnie winnica zajmuje obszar 30 arów. Nasadzonych jest około 1200 krzewów.Odmiany deserowe białe: arkadia, krystaly, muskat odeski, wostorg i refren.
Odmiany deserowe czerwone: schuyler, agat doński, kodrianka i arocznyj.
W sumie odmian deserowych jest ok. 200 krzewów.
Białe wina robimy ze szczepów: seyval blanc, solaris, johanniter, muskat ottonel, aurora, bianca, jutrzenka i ontario.
Szczepy na wina czerwone: cabernet cortis, cascada, monarch, regent i rondo.

Specjalność Piwnic Antoniego to autorskie wina:
- białe danutie o aromatycznym bukiecie zapachowym z wyraźną nutą dojrzałych
winogron i dobrze wyrównaną kwasowością.
- czerwone Vermel o niepowtarzalnym smaku i wyraźnym bukiecie caberneta.

Kontakt:
Wola Lubecka 15
33-162 Lubcza
tel: 608-017-274
e-mail: antonimarcinek@wp.pl


Komentarze

Eleonora - 2013-02-21 18:58:44
 
PatrykKW - 2014-04-13 22:01:00