Sobota, 16 Października, 2021     ostatnia aktualizacja 12-10-2021
 
Winnica Nad Dynówką
 
2012-09-13

Winnica założona w 2004 roku, powierzchnia wynosi 0,13 ha. Właściciel, Lesław Iwański, jest  nauczycielem, uprawą winorośli zajmuje się hobbystycznie. Jak sam pisze: Od dawna intrygowała mnie uprawa winorośli, lecz wszelkie próby najczęściej kończyły się niepowodzeniem ze względu na małą wiedzę i umiejętności w tej dziedzinie. Poszukiwanie wiadomości książkowych też dawało marne efekty, pozycji tematycznych było bardzo mało. Mimo posiadanego wykształcenia rolniczego nie byłem w stanie prawidłowo sadzić, prowadzić krzewy i chronić je przed chorobami. Podpatrywałem jak to się robi podczas pobytu w krajach mających tradycje winiarskie, lecz i to nie dawało oczekiwanych efektów. Przypadkiem natknąłem się w Internecie na stronę programu Podkarpackie Winnice, do którego niezwłocznie przystąpiłem. Podczas szeregu kolejnych szkoleń zdobywałem stosowną i coraz szerszą wiedzę oraz umiejętności praktyczne, a moje niepowodzenia w uprawie winorośli i produkcji wina stawały się sukcesywnie coraz mniejsze, co bardziej zachęcało mnie do poświęcania się temu jakże zacnemu przedsięwzięciu.
Dzisiaj moja winnica jak na razie jest jedyną w mojej rodzinnej miejscowości, ale budzi coraz większe zainteresowanie, myślę, że w najbliższym czasie pojawią się następne. Założenie i prowadzenie winnicy wiąże się z nakładami finansowymi i każdy winiarz chciałby sprzedawać produkt finalny, jakim jest wino, lecz niestety prawo w tej dziedzinie jest zbyt skomplikowane w naszym kraju. Życzę sobie i wszystkim winiarzom, aby każdy mógł swobodnie, po spełnieniu pewnych wymagań czerpać zysk ze swojej winnicy jak to jest we wszystkich krajach z tradycjami winiarskimi.


Uprawiane odmiany: Regent, Rondo, Bianca, Seyval Blanc, Muskat Odeski, Jutrzenka. Odmiany deserowe: Alden, Kristaly, Einset Seedless, V 68021, Festivee, Kodrianka, Wostorg, Timur, Arkadia, Prim.

Lesław Iwański należy do Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia i Stowarzyszenia Winnice Doliny Sanu. Uczestniczył w programie „Podkarpackie winnice”, odbył szkolenia i kursy w kraju i za granicą m.in. w Odessie w instytucie winiarskim im. Tajrowa oraz na Węgrzech w szkole winiarskiej w Egerze.

Kontakt:
Winnica nad Dynówką
Lesław Iwański
ul. Kazimierza Wielkiego 1/3
36-065 Dynów
tel. kom. 604 459 569
e-mail: liwanski@wp.pl