Środa, 27 Maja, 2020     ostatnia aktualizacja 26-05-2020
 
Mezzek czyli smaki przystępne
 
2012-08-16

Do opisu i oceny otrzymaliśmy wina z serii Mezzek, produkowane przez bułgarską winiarnię Katarzyna Estate i importowane przez Domain Menada. Katarzyna jest projektem powstałym w grupie Belvedere. W 2007 roku u podnóży Rodopów, w Dolinie Trackiej na 350 hektarach powstała nowoczesna winiarnia. Ambitne nastawienie i prężne działania szybko dały o sobie znać - Katarzyna Estate dzięki solidnie wykonanym winom szybko zyskiwała zainteresowanie i poklask - nie tylko lokalnego - rynku.
W tej historii są polskie akcenty (wyłapać je nie jest trudno, bo sama nazwa winiarni brzmi przecież swojsko) - właścicielami tej winiarskiej posiadłości jest polska rodzina Trylińskich.
Wina od pewnego czasu są już na polskich półkach sklepowych. Odbywały się akcje promocyjne i degustacje, odnotowali je nasi winiarscy publicyści. Wizytę w posiadłości wspominał Tomasz Prange-Barczyński, niektóre wina z Katarzyny analizował Wojtek Bońkowski oraz Marek Bieńczyk. Generalnie odczucia i opinie były dobre.
Wina z linii Mezzek trzymają przyzwoite standardy jakości i podobają się, zwłaszcza początkującym miłośnikom wina. Są soczyste, owocowe, zrobione nowocześnie, utrzymane w nowoświatowej soczystej stylistyce. Katarzyna Estate w ocenionej tu linii Mezzek oferuje nam pakiet przystępnych - zarówno jesli chodzi o smaki jak i ceny - win, w pełnej palecie kolorów, w wydaniu jednoodmianowym jak i w kupażach. Jest owocowo, prosto i smacznie.


(3) Chardonnay 2011, White soil Mezzek, Katarzyna Estate, Tracja, Bułgaria, 14%

Importer: Domain Menada
Wino niezbyt ciężkie, ale sporo tu owocu, wypada gęsto i dojrzale. Dominuje dojrzała papierówka, pigwa, banan i grejpfrutowe, jest też trochę wanilii, orzechów laskowych, waty cukrowej, śmietany. W smaku dodatkowo ujawnia się lekka nuta `cukrowa` i goryczkowa. Przydałoby się nieco więcej świeżości, chardonnay jest tu lekko przykryte beczką. Powinno sprawdzić się z kurczakiem w sosie śmietanowo-serowym.
Cena: 23 zł


(3+) Sauvignon blanc/Pinot gris 2011, White soil Mezzek,  Katarzyna Estate, Tracja, Bułgaria,13.5%
Importer: Domain Menada
Wino stosunkowo lekkie, choć odrobiny charakteru mu nie brak. Kwiatowo-grejpfrutowe, kredowe, w ustach również lekko goryczkowe. Wino przystępne i łatwe w piciu. W smaku owocowe, rumiankowe i ziołowe (lipa, siano), w tle lekko alkoholowe podbicie. Całkiem nieźle wyważone, lekko kwasowe.
Cena: 23 zł


(3) Rose 2011, White soil Mezzek, Katarzyna Estate, Tracja, Bułgaria, 13.5%
Importer: Domain Menada
Wino różowe wykonane z odmian merlot/malbec/syrah, utrzymane w landrynkowo-łososiowym kolorze. W aromatach i smakach znajdziemy konfiturę z malin, jogurt poziomkowy, korzenie, czerwony pieprz. Wino wykonane na modłę bardzo przyjazną podniebieniu, wypada miękko, gładko i krągło, w śmietankowych tonacjach, ze stosunkowo niską kwasowością. Łatwe w piciu, dla amatorów bezpiecznych i nieskomplikowanych rose.
Cena: 24 zł


(3) Merlot 2011, White soil Mezzek, Katarzyna Estate, Tracja, Bułgaria, 14.5%
Importer: Domain Menada
W kieliszku panują owocowe, lekko `podwędzane` klimaty (wino spędziło 9 miesięcy we francuskim dębie) - jest dobrze uwędzona kalifornijska śliwka, dojrzałe wiśnie, pestki, dżem jeżynowy, czekolada, przypieczona chlebowa skórka. Wino proste, owocowe, gładkie i miękkie, o dojrzałych i nieagresywnych taninach. Całość w nowoświatowej pełnej i dojrzałej manierze. Finisz ziołowo-kawowy.
Cena: 24 zł(3+) Syrah 2010, White soil Mezzek, Katarzyna Estate, Tracja, Bułgaria, 14.5%
Importer: Domain Menada
Kolor gęsty nasycony, w aromatach i smakach wino obfitsze i pełniejsze w strukturze niż merlot. Sporo tu owocowości (czarny bez, morwa, syrop wiśniowy, czereśnie) a także pieprz, skóra, wędzonka, pieczone mięso i lekka nuta kwiatowa (fiołki). Wino o przyzwoitej strukturze. Finisz jeżynowy, słodki owocem, gładki, z delikatnym pieprznym tłem.
Cena: 25 zł


(4-) Cabernet Sauvignon 2011, White soil Mezzek, Katarzyna Estate, Dolina Tracka, Bułgaria, 14.5%
Importer: Domain Menada
Wino przyjemne, obfite, pełne ciepłego, dojrzałego słonecznego owocu. Ma gęstą i owocową fakturę. Całość poukładana, jest porzeczkowo-wiśniowo, "słodko", ale też odrobinę paprykowo i kawowo. Znajdziemy tu pewną dozę beczki i owocowej "słodyczy", które dodatkowo podkreślone zostają przyzwoicie "dotartymi" garbnikami. Wino wykonane uczciwie i soczyście. Przyjemny, nieskomplikowany przykład niedrogiego caberneta dla początkujących.
Cena: 26 zł

(4) Mavrud  2010, White soil Mezzek, Katarzyna Estate, Dolina Tracka, Bułgaria, 14.5%
Importer: Domain Menada
Popisowa odmiana bułgarska w solidnym wydaniu. To najlepsze wino tej serii, przyjemny dowód na to, że warto trzymać, się tego, co własne, lokalne. Temu mavrudowi nie brak charakteru i soczystej owocowości. Wino jest treściwe, wytrawne, trzymające odmianowy charakter. Oprócz nut porzeczkowo-śliwkowych, pestkowych i korzennych, jest trochę "waniliowej" beczki (9 miesięcy we francuskim dębie), ziołowe tło oraz lekko rozgrzewająca nuta alkoholowa. Całość wypada miękko, wiśniowo i zachęcająco.
Cena: 28 zł


Mariusz Kapczyński

O winach i winiarniach bułgarskich przeczytasz tutaj i tutaj.

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące
(3) - całkiem niezłe, przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”Galeria
 
 
 
Komentarze

Michał Piotrowski - 2016-10-20 22:52:19