Sobota, 16 Października, 2021     ostatnia aktualizacja 12-10-2021
 
Winnica Nad Sanem
 
2012-01-03

Winnicę założona w 2006 roku. Sadzonki przyjęły się w 100%. Jak pisze właściciel: "Zainteresowałem się winem i winnicą  w Niemczech. Pracowałem tam przez 7 sezonów przy pielęgnacji, zbiorze i uprawie winorośli. Posiadam wykształcenie rolnicze. Jestem również członkiem Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia, które udziela nam rad i szkoli w zakresie winiarstwa. Gospodarstwo rolne odziedziczyłem po rodzicach, które w dalszej perspektywie chcę przekazać dzieciom. W 2007 roku zasadziłem 300 sztuk sadzonek, które zakupiłem w Niemczech i Austrii. W 2008 roku moja winnica powiększyła się o kolejne 200 sadzonek w 2009 winnica przekroczyła 2 tyś sadzonek i nadal mam zamiar powiększać jej areał."
W prahistorycznych czasach rzeka San płynąc przez nasze tereny wyżłobiła dolinę, od której nazwę wzieła winnica. Podczas prac polowych znajdowano otoczaki kamienne, które rzeka transportowała wraz ze swoim nurtem. Teraz jej koryto przesuneło się na południową stronę, ale resztki historii i jej dawnego nurtu pozostały.

Winnica znajduje się na południowym stoku z widokiem na panoramę Sanoka oraz rzekę San. Od strony północnej znajduje się las który jest połączony z Parkiem Krajobrazowym Gór Słonnych.
Ciekawostką jest fakt, że środkiem pola w 1939 roku przebiegała „Linia Mołotowa”, po której został pas umocnień (bunkrów). W najbliższej przyszłości miasto zamierza je odrestaurować.

Uprawiane odmiany: V 68021, Muskat, Bianca, Aurora, Several Blanc, Sibera, Ratay, Pinot Noir, Regent, Roesler, Traminer, Cabernet Sauvignion, Marechal Foch, Merlot.
Plany na przyszłość to powiększenie winnicy do areału 2,5 ha oraz przebudowanie istniejących budynków gospodarczych tak, aby spełniały wymogi pod kątem produkcji wina i przetworów winnych. W najbliższym czasie właściciel planuje budowę piwnicy przeznaczonej na składowanie wina. Kolejnym ważnym planem jest budowa punktu gastronomicznego (restauracji) na szczycie winnicy, gdzie będzie można degustować lokalne produkty (w tym wino ) oraz na tarasie podziwiać panoramę Sanoka oraz najbliższe okolice Bieszczad.

Niektóre wina z tej winnicy ocenialiśmy tutaj.

Fot.: Winnica Nad Sanem.

Kontakt:
Winnica Nad Sanem
Józef Bodziak
ul. Kmicica 5
38-500 Sanok
tel. (13) 463 70 89
e-mail: j.bodziak@wp.pl
e-mail: dolinasanu@wp.pl
www.winnica-dolinasanu.pl