Środa, 01 Grudnia, 2021     ostatnia aktualizacja 30-11-2021
 
cydr w polsce
2021-10-30
Choć polskie cydrownie być może nie rozwijają się z takim rozmachem i dynamiką jak polskie winiarnie, to nie można narzekać – co jakiś czas pojawia się coś nowego, ubarwiającego musującym jabłkiem polski krajobraz. Szczęśliwie pojawiają się nam na rynku przedsięwzięcia skupione na jakości, autorskie, dbające o rzemieślniczy charakter cydru, np. Cydrownia Zywer.
 
2020-04-09
Na polskim rynku zadebiutował kolejny cydr rzemieślniczy, z gospodarstwa Eko Farma położonego obok Szczyrzyca. Beskid Wyspowy to ciekawy teren jesli chodzi o sady. Ciągle znaleźć tu można leciwe uprawy oraz tradycyjne, ale niemal zapomniane odmiany jabłek. Pod tym względem Eko Farma cieszyć się może naprawdę ciekawym materiałem.
 
2019-07-17
Mojemu wyczekiwaniu na nowe cydry z Chyliczek towarzyszyło napięcie nie mniejsze niż to towarzyszące obserwacji rosnących cen pietruszki. Ale doczekałem się.
Niecierpliwość brała się stąd, że z Chyliczek dochodziły przecieki o eksperymentach i szykujących się nowościach w portfolio...
 
Archiwum
Pozwól śniegom i sercu topnieć >
Cydry kojarzą się przede wszystkim jako odświeżające propozycje na lato, a przecież mają one swoją bardziej dojrzałą, stateczną i słodsza stronę, która pozwala znaleźć w nich sporo frajdy w chłodniejsze dni. I właśnie takie propozycje ma dla nas Cydr Chyliczki - opisujemy dwa wyjątkowe cydry i jedno - również udane - perry.
 
Historia jabłkiem się toczy >
Nie macie przypadkiem ochoty na cydr? Bo ja tak. Mam zamiar napełnić kieliszek czymś dobrym i wygrzewając sterane kości na królewskich 2 metrach kwadratowych balkonu, zacząć snuć sny o potędze jabłka. Będę miał w tej materii dodatkowy bodziec, bowiem zagłębię się w lekturze, którą i Państwu serdecznie polecam. Chodzi o książkę „Historia cydru. Anglia” wydaną niedawno przez Ritę Krawczyk. 
 
Chopin i nie tylko >
Jeśli myślicie, że zimą zapominajmy o cydrach, to jesteście w wielkim błędzie. Cóż bowiem lepszego niż orzeźwienie i przypomnienie owocowej świeżości? Oceniamy kilka nowych cydrów od producenta - Cydr Chyliczki. Są to cydry z kolekcji limitowanej.
 
Nowy cydr na polskim rynku >
Na rynku pojawiła się kolejna edycja "cydru jabłkowego" produkowanego przez firmę Wini. Prowadzący ja Krzysztof Winnicki jest sadownikiem w trzecim pokoleniu, jak sam przyznaje - cydrami zainteresował się cztery lata temu. Po trzech latach amatorskiej produkcji i po namowie bliskiego grona znajomych zapadła decyzja, aby pojawić się na rynku oficjalnie.
 
Cydr Chyliczki - umacnianie pozycji >
Cydr Chyliczki (o którym pisaliśmy i ocenialiśmy cydry tutaj) nie spuszcza z tonu. Dariusz Koroś z córką Dominiką wypróbowują nowe pomysły - powstają nowe cydry (i nie tylko one). Co najważniejsze, w Chyliczkach utrzymany jest równy, jakościowy charakter produkcji.
 
Cydrowy boom trwa >
Tak jak można się było spodziewać, cydrowy boom w Polsce trwa w najlepsze. Dominują na rynku marki masowe, ale coraz śmielej poczynają sobie cydrowi rzemieślnicy, zdobywając stale rosnące grono wiernych konsumentów. Czego możemy spodziewać się w przyszłości?
 
Bąbelki z jabłka czyli Cydr Chyliczki >
Cydr Chyliczki to jedna z naszych młodych, rzemieślniczych cydrowni, która miło zaskoczyła nas serią udanych, dobrze zrobionych jabłeczników. Firmę prowadzi Dariusz Koroś z córką - Dominiką. Ten zgrany tandem w krótkim czasie od rozpoczęcia działalności zaproponował smaczne i dobrze zrobione cydry, które trafiły do oficjalnej sprzedaży w 2014 roku. 
 
Slow Flow Group czyli cydry na medal >
Na rosnącej fali popularności cydrów zrodziło się w Polsce wiele intrygujących projektów – małych, rzemieslniczych wytwórców stawiających na jakość i naturalny styl cydrów. Jednym z takich nowych przedsięwzięć jest Slow Flow Group, cydrownia ze Smykania, która korzysta z dobrodziejstw starych, ekologicznych sadów Beskidu Wyspowego. Vinisfera jako pierwsza ocenia debiutanckie cydry.
 
CydRrry z Psiej Budy - smak jesieni >
Tomasz Piotrowski nie ustaje w poszukiwaniach cydrowniczych eksperymentach i próbach. Jego Cydrr z Psiej Budy to autorski projekt a rzemieślnicze cydry z tej mikrowytwórni mieliśmy już okazję degustować i opisywać. Niedawno mieliśmy okazję spróbować nowości.
 
Wyniki dla cydrów i win polskich oraz dla win zagranicznych w konkursie Enoexpo 2014! >
Przedstawiamy jeszcze "gorące" wyniki dla cydrów i win polskich oraz win zagranicznych w konkursie Enoexpo 2014! To była piękna i trudna potyczka, poziom win bywał - jak zwykle w takich wypadkach - lepszy i gorszy, momentami znakomity.