Środa, 29 Września, 2021     ostatnia aktualizacja 2021-09-24
 
podkarpackie
Blisko Rzeszowa, po drodze w Bieszczady, czeka na Państwa urokliwe miejsce idealne do wypoczynku w samym środku winnicy. Uprawia się tu popularne w Polsce szczepy: seyval blanc, solaris, hibernal, rondo, regent. Wytwarzane z nich wina: białe, różowe i czerwone w 2019 roku trafiły do sprzedaży,
Winnica Arbor położona jest w miejscowości Bolestraszyce k. Przemyśla na wysokości ok. 250 m n.p.m. i zajmuje 0,5 ha z nastawieniem na dalszy rozwój. Obecne nasadzenia na wina czerwone obejmują odmiany: cabernet cortis, regent, roesler, leon millot, marquette, a na wina białe: seyval blanc, solaris, muscaris, prairie star.
Winnice Pradoliny, to jedna z pierwszych w Polsce certyfikowana winnica ekologiczna z „zielonym listkiem”, w której to uprawie nie stosuje się herbicydów, pestycydów, środków ochrony roślin
Winnica leży na Podkarpaniu, niedaleko wsi Witryłów (gmina Dydnia). Uwagę zwraca piękna lokalizacja winnicy, w miejscu dzikim, nieco ukrytym. Architektura budynków, infrastruktura są tu bardzo starannie przemyślane i zaaranżowane. Całość gospodarstwa obejmuje 40 hektarów.
Winnica Vetus położona jest w miejscowości Brzeziny (woj. podkarpackie), koło Wielopola Skrzyńskiego na obrzeżach Czarnorzecko - Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego). Projekt należy do Ewy i Marka  Kąkolewskich. 
Winnica Zamkowa znajduje się w sąsiedztwie historycznego zamku, w podkarpackiej wsi Korczyna koło Krosna. Winnica powstała w 2011 roku.
Glinik Średni, to miejsce gdzie znajduje się ta 1-hektarowa winnica. Założona została w 2009 roku. Na gliniasto-ilastych glebach uprawia się następujące odmiany: regent, rondo, seyval blanc, johanniter, hibernal, solaris.
Winnica Finisterre znajduje się w miejscowości Lisie Jamy w gm. Lubaczów, 9 km od przejścia granicznego z Ukrainą w Budomierzu. Nazwa winnicy Finisterre pochodzi z jęz. łacińskiego i oznacza "koniec ziemi", "koniec świata".
Winnica Jasiel to konsekwentnie rozbudowywany i dopracowywany projekt winiarski. Choć winnica jest w naszej bazie od lat (była jedną z pierwszych), to znaczne przekształcenia i rozwój jakie przeszła, każą mocno odnowić jej opis. Dość wspomnieć, że założono tu imponującą, jedyną winnicę tarasową na Podkarpaciu. Już wkrótce opiszemy wina z tej winiarni.
Kolejne winnice w naszej bazie. Znajdujące się na Podkarpaciu Winnice Przeworskie mają dwie ciekawe lokalizacje - w Aleksandrowie i w Białobrzeżkach. Właściciele już zapowiadają rychłą rejestrację tych winnic i oficjalną sprzedaż wina.
Winnica założona w 2004 roku, powierzchnia wynosi 0,13 ha. Właściciel, Lesław Iwański, jest  nauczycielem, uprawą winorośli zajmuje się hobbystycznie.
Właścicielami Winnicy Zielony Zakątek są Państwo Alina i Paweł Gałuszka. Winnica znajduje się w Przybówce (gmina Wojaszówka, powiat krośnieński). Uprawa założona została w w 2004 roku a jej powierzchnia wynosi 0,12 ha
Winnica znajduje się na stoku o wystawie południowej, z widokiem na panoramę Sanoka oraz rzekę San. Od strony północnej znajduje się las który jest połączony z Parkiem Krajobrazowym Gór Słonnych. Uprawiane odmiany: V 68021, Muskat, Bianca, Aurora, Several Blanc, Sibera, Ratay, Pinot Noir, Regent, Roesler, Traminer, Cabernet Sauvignion, Marechal Foch, Merlot.
Winnica Łany powstała w 2007 roku w miejscowości Biała koło Rzeszowa (obecnie to już Rzeszów) na powierzchni ok. 0,5 ha, na zboczu góry o stoku południowo-zachodnim i wysokości od 260 do 280 m n.p.m. Winnica prowadzona jest profesjonalnie a wina zdążyły zyskać uznanie degustatorów.
"Winnica Pod Sosnami” zlokalizowana jest na południowo-wschodnich peryferiach miasta Dębica.  Winnica leży na stoku o ekspozycji zachodniej przedzielonym lokalnym spłaszczeniem, na którym w najbliższej czasie rozpocznie się budowa piwnicy i domku.
Winnica położona jest w Męcince (dzielnica Jedlicza), na lekkim południowym zboczu, o nachyleniu ok. 5-7 stopni i wysokości 250 metrów n.p.m. Od południa działkę opasuje wąwóz, którym przebiega linia kolejowa Jasło-Zagórz. Zaś od strony zachodniej, przepływa 10 m niżej położona rzeka Jasiołka, a w odległości ok. 200 m od niej, rozciąga się pasmo lasu.
Winnica „Gala”, położona w miejscowości Ujkowice, w gminie Przemyśl. Oddalona jest o 19 km od Winnicy Węgierka. Właścicielem winnicy jest Jarosław Gala. Winnica „Gala” powstała w 1995 roku. Jej powierzchnia wynosi 0,25 hektara, w planach jest powiększenie winnicy do 2-3 hektarów.
Winnica założona w Rzeszowie. Powstała w 2002 roku ma powierzchnię 0,50 hektara, położona jest na atrakcyjnym, południowo-zachodnim zboczu góry Św. Rocha. Właściciel z zawodu i wykształcenia jest dziennikarzem.
Winnica Ewy założona została wiosną 2006 r przez Ewę i Janusza Wawro. Położona jest na południowo-zachodnim stoku, w malowniczej dolince. Właściciele są członkami Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia.
Winnica założona w 2006 roku zajmuje obecnie obszar 0,30 ha. Przygoda właścicieli z winiarstwem zaczęła się kilka lat temu, głównie za sprawą wyjazdów zagranicznychoraz z inspiracji wynikających z kontaktów z pionierami jasielskiego winiarstwa.
Winnica założona w 2006 r., powierzchnia 1,02 ha.Właściciele przeprowadzili się z ciasnego Rzeszowa na przepiękne tereny Pogórza Strzyżowsko-Dynowskiego, do miejscowości Połomia położonej 25 km od Rzeszowa.
Winnica "Dolina Nilu" położona jest w Kolbuszowej w dorzeczu niewielkiej rzeczki Nil. Winnica ma powierzchnię 5 arów, powstała w 2003 roku i położona jest na łagodnym zboczu o orientacji płd-wsch.
Winnica w Jareniówce, koło Jasła, aktualnie zajmuje 0,25 ha. Znajduje się na stoku o niedużym, kilkunastoprocentowym spadku w kierunku południowo-wschodnim, zakończonym stromą skarpą nad starym rzeczyskiem. Pierwsze tutejsze wina są, hmm... bardzo zachęcające.
Uroczo położona winnica leży około 20 km od Rzeszowa. Na 2. hektarach uprawia się około 20 odmian winorośli, wśród których wino białe reprezentowane jest, m. in. przez odmiany Chardonnay i Bianka, a wino czerwone przez: Pinot Noir i Regent.
Przygoda z winem zaczęła się dla właścicieli Winnicy Mieszko całkiem niedawno. W 2006 r. posadzili pierwsze krzewy winorośli. Winnica znajduje się na południe od Dębicy w malowniczym, pagórkowatym terenie.
Winnica Dwie Granice leży na granicy dwóch wsi, Przysiek i Trzcinicy, w powiecie jasielskim na Podkarpaciu. Obecnie zajmuje powierzchnię 1 ha.
Winnica założona w 2006 roku. Mójka to przysiółek wsi Futoma, leży w dolinie otoczonej zalesionymi wzgórzami o wysokości do 400 m n.p.m. W 1997 r. utworzono tu bukowo-jodłowy Rezerwat Przyrody Mójka.
Winnica Zacisze powstała w 2003 r. Leży w Trzcinicy koło Jasła. Na powierzchni 0,12 ha uprawianych jest 20 odmian winorośli.

Winnice założona w maju 2006 r. Część sadzonek zakupionych z licencjonowanych szkółek z Austrii i Niemiec. Plany na przyszłość to powiększenie winnic do areału 2,5 ha.

Winorośl rośnie tu w trudnych warunkach, 300 m n.p.m., zimy są bardzo śnieżne, jest to praktycznie teren podgórski. Właściciel w 2003 r. przez szczególny zbieg okoliczności zajął się uprawą winorośli...
Kolejna polska winnica. Miejscowość Węgierka została założona przez osadników węgierskich, którzy sadzili tu winnice w latach 1720-1750. Do 1944 r. miejscowość była własnością rodziny węgiersko-polskiej. Podczas parcelacji tej miejscowości właściciele wraz z rodziną wyjechali na Węgry. Potomkowie po mieczu żyją gdzieś na Kielecczyźnie...
Winnica powstała w 2005 roku, w miejscowości Węgierka, 20  km od Jarosławia. Uprawia się, m. in. takie odmiany jak: Rondo, Leon Millot, Regent, Sibera, Bianca, Aurora, Muscat Odeski i inne.
Przygoda z winoroślą zaczęła się tu już kilkanaście lat temu, na pierwszych kilku krzewach odmiany aurora. Po poszukiwaniu tradycji winiarskich w rejonach Zielonej Góry, Kotliny Kłodzkiej oraz innych rejonów Polski, koło poszukiwań właściciela zamknęło się i powróciło na Podkarpacie.
Winnica Golesz została założona w 1982 r. Winnica jest położona na stoku o wystawie płd.-zach., kilkanaście metrów powyżej doliny Wisłoki, przy trasie Jasło-Pilzno. Obecnie na powierzchni 1,5 ha uprawianych jest ok. 5 tys. krzewów winorośli.