Środa, 05 Sierpnia, 2020     ostatnia aktualizacja 03-08-2020
 
świat wina
2020-06-30
"Posiadłość Azienda Cantarutti Alfieri obejmuje 75 hektary, z czego 54 hektary winnic uprawianych na ziemi zwanej ”ponca” (friulijskie słowo określające mieszankę warstw margla i piaskowca) na wzgórzach i aluwialnych brzegach Natisone od Alp Julijskich do Adriatyku. Jest to najlepsze położenie geograficzne dla uprawy winorośli." - pisze Mario Crosta.
 
2020-02-14
Próbowaliście win z odmiany freisa? O tych i innych piemonckich winach z winiarni Mauro Sebaste pisze Mario Crosta. Zdaje się, że jest pod sporym wrażeniem.
 
2020-02-11
Białe odmiany winorośli w szwajcarskich winnicach. Słyszeliście o elblingu, znacie räuschlinga? Swoimi odkryciami i wrażeniami dzieli się Marek Bieńczyk.
 
Archiwum
Chile. Na nowych ścieżkach (II) >
Oto druga część tekstu poświęcona winiarniom chilijskim i zmianom, jakie zachodzą na tamtejszym rynku wina.
 
Chile. Na nowych ścieżkach (I) >
Relacja z winiarskiej wyprawy do Chile. Ile i co się zmieniło od czasów mojej ostatniej wizyty w 2007 roku?
 
Montalcino odważna biodynamika w posiadłości Piombaia >
Od kilku lat wszyscy moi przyjaciele w winie zajmują się często ważnymi tematami, takimi jak ekologiczna uprawa winorośli lub próbom definicji i odróżnienia rzemieślniczych czy naturalnych win od wszystkich innych. Są to bardzo kontrowersyjne kwestie. Istnieje już spora artykułów na ten temat – oczywiście ugrupowały się już frakcje fanów po obydwu stronach - uformowane tak, jak przystało na wszystkie starcia ideologiczne.
 
Gruzja. Bursztynowym szlakiem (II) >
W tej części tekstu o Gruzji przedstawiamy projekty winiarskie duże oraz zupełnie kameralne, łączy je jednak jeden fakt - są to w większości przedsięwzięcia nowe.
 
Gruzja. Bursztynowym szlakiem (I) >
Gruzja i jej wina z kwewri - swoista pomarańczowa rewolucja wśród win naturalnych. Wina robione w garażach, na dachach bloków... Przybywa producentów, młodych zapaleńców, co ciekawe, do głosu dochodzą też - wreszcie! - kobiety.
 
Bressan Mastri Vinai: "rytownicy grud ziemi" nad rzeką Isonzo >
"Kiedy zacząłem pisać ten artykuł, ciągle, jak mantra, wracała mi myśl - trafiona fraza słynnego śpiewaka Fabrizio De André, który w pewnym momencie swego życia zdecydował się zamieszkać na Sardynii: «To nie ty wybierasz ziemię, to ziemia cię wybiera, z ciszą, kolorami, zapachami, które w sobie nosisz»...- o winach Fulvio Bressana pisze Mario Crosta.
 
Czas działa na korzyść rieslingów >
Kiedy zakochałam się w rieslingu - królu białych odmian? Trudno powiedzieć, ale z pewnością miłość ta będzie trwać wiecznie, a przynajmniej do końca moich dni. Cieszą mnie zarówno lekkie, młode wina, jak i stare roczniki o intensywnym zapachu „nafty”, wina wytrawne i wina słodkie, aksamitne, gęste od cukru resztkowego. O swoich rieslingowych odkryciach pisze Agnieszka Kumor.
 
W cieniu świętej góry (II) >
Nie ma wątpliwości, że w ostatnich latach winiarstwo Armenii zmienia się w bardzo szybkim tempie. Armenia nadrabia zaległości. Przybywa nowych, butikowych projektów winiarskich śmiało wkraczających nie tylko na lokalny rynek, a i starsze, duże winiarnie próbują zmienić przestarzały image... Druga część tekstu (pierwsza znajduje się tutaj).
 
Kiedy odkorkować butelkę wina Brunello di Montalcino? >
"Starzenie wina jest jednym z najważniejszych aspektów winiarstwa. Już starożytni rozumieli, że starsze wino jest lepsze od młodszego, wiedzieli to, mimo że ich wina były w większości słodkie i dłużej opierające się działaniu czasu". Zagadnienie dojrzewania wina w kontekście Brunello di Montalcino rozważa Mario Crosta.
 
W cieniu świętej góry (I) >
Armenia bardzo stara się nadrobić zaległości. Przybywa nowych, butikowych projektów winiarskich śmiało wkraczających nie tylko na lokalny rynek, a i starsze, duże winiarnie próbują zmienić przestarzały image. Oczywiście nie jest idealnie, są miejsca w których ciągle wiele pozostaje do poprawienia, ale winiarski potencjał tego kraju jest ogromny.
 
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ... następne >