Środa, 29 Stycznia, 2020     ostatnia aktualizacja 28-01-2020
 
świat wina
2020-01-28
Oto druga część tekstu poświęcona winiarniom chilijskim i zmianom, jakie zachodzą na tamtejszym rynku wina.
 
2019-12-11
Relacja z winiarskiej wyprawy do Chile. Ile i co się zmieniło od czasów mojej ostatniej wizyty w 2007 roku?
 
2019-12-01
Od kilku lat wszyscy moi przyjaciele w winie zajmują się często ważnymi tematami, takimi jak ekologiczna uprawa winorośli lub próbom definicji i odróżnienia rzemieślniczych czy naturalnych win od wszystkich innych. Są to bardzo kontrowersyjne kwestie. Istnieje już spora artykułów na ten temat – oczywiście ugrupowały się już frakcje fanów po obydwu stronach - uformowane tak, jak przystało na wszystkie starcia ideologiczne.
 
Archiwum
Gruzja. Bursztynowym szlakiem (II) >
W tej części tekstu o Gruzji przedstawiamy projekty winiarskie duże oraz zupełnie kameralne, łączy je jednak jeden fakt - są to w większości przedsięwzięcia nowe.
 
Gruzja. Bursztynowym szlakiem (I) >
Gruzja i jej wina z kwewri - swoista pomarańczowa rewolucja wśród win naturalnych. Wina robione w garażach, na dachach bloków... Przybywa producentów, młodych zapaleńców, co ciekawe, do głosu dochodzą też - wreszcie! - kobiety.
 
Bressan Mastri Vinai: "rytownicy grud ziemi" nad rzeką Isonzo >
"Kiedy zacząłem pisać ten artykuł, ciągle, jak mantra, wracała mi myśl - trafiona fraza słynnego śpiewaka Fabrizio De André, który w pewnym momencie swego życia zdecydował się zamieszkać na Sardynii: «To nie ty wybierasz ziemię, to ziemia cię wybiera, z ciszą, kolorami, zapachami, które w sobie nosisz»...- o winach Fulvio Bressana pisze Mario Crosta.
 
Czas działa na korzyść rieslingów >
Kiedy zakochałam się w rieslingu - królu białych odmian? Trudno powiedzieć, ale z pewnością miłość ta będzie trwać wiecznie, a przynajmniej do końca moich dni. Cieszą mnie zarówno lekkie, młode wina, jak i stare roczniki o intensywnym zapachu „nafty”, wina wytrawne i wina słodkie, aksamitne, gęste od cukru resztkowego. O swoich rieslingowych odkryciach pisze Agnieszka Kumor.
 
W cieniu świętej góry (II) >
Nie ma wątpliwości, że w ostatnich latach winiarstwo Armenii zmienia się w bardzo szybkim tempie. Armenia nadrabia zaległości. Przybywa nowych, butikowych projektów winiarskich śmiało wkraczających nie tylko na lokalny rynek, a i starsze, duże winiarnie próbują zmienić przestarzały image... Druga część tekstu (pierwsza znajduje się tutaj).
 
Kiedy odkorkować butelkę wina Brunello di Montalcino? >
"Starzenie wina jest jednym z najważniejszych aspektów winiarstwa. Już starożytni rozumieli, że starsze wino jest lepsze od młodszego, wiedzieli to, mimo że ich wina były w większości słodkie i dłużej opierające się działaniu czasu". Zagadnienie dojrzewania wina w kontekście Brunello di Montalcino rozważa Mario Crosta.
 
W cieniu świętej góry (I) >
Armenia bardzo stara się nadrobić zaległości. Przybywa nowych, butikowych projektów winiarskich śmiało wkraczających nie tylko na lokalny rynek, a i starsze, duże winiarnie próbują zmienić przestarzały image. Oczywiście nie jest idealnie, są miejsca w których ciągle wiele pozostaje do poprawienia, ale winiarski potencjał tego kraju jest ogromny.
 
Wyspa chłostana wiatrem >
Sardynię ceni się za naturalny urok, zachowany lokalny charakter. Jej odosobnienie oraz pewną odporność na zachodzące w świecie zmiany widać również w winach, których wiele zachowuje nieco rustykalny, oldskulowy charakter. Mieliśmy okazję znowu ich spróbować przy okazji wydarzenia Sardinian Table 2.0, które odbyło się w Warszawie.
 
Winiarskie Chiny. Przyczajony tygrys, ukryty smok? >
Chiny w ostatnim czasie mocno wysforowały się na wysokie miejsca w wielu winiarskich rankingach. Czy azjatycka potęga zagraża rynkom europejskim? Czy jest się czego bać? Jak wygląda sytuacja na lokalnym rynku?
 
Šolta - historia (nie)znana >
To nieduża chorwacka wyspa. Nie ma może tej sławy co, pobliskie i większe, Brač i Hvar, ale przybywających na nią turystów potrafi zauroczyć i zaskoczyć. Šolta, bo o niej mowa, ma 19 kilometrów długości i 5 kilometrów szerokości. To czyni ją bardzo kameralną i przystępną. Jest przy tym krainą oliwą, miodem i winem płynącą.
 
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ... następne >