Poniedziałek, 17 Stycznia, 2022     ostatnia aktualizacja 17-01-2022
 
teksty (pod)różne
2016-07-06
Zalipie, wieś położona w Małopolsce (gmina Olesno), słynie z kolorowych, malowanych chat. Najpięknieszym przykładem tej wiejskiej sztuki jest zagroda Zofii Curylowej. Warto odwiedzić to urocze miejsce.
 
2016-07-05
To naprawdę urocze miejsce, pelne atrakcji i nie zadeptane przez masową turystykę. Jeśli nie macie jeszcze planów na wakacje - powinniście tam pojechać.
 
2012-06-28
Vinisfera otrzymała z Gruzji wiadomość. Osobliwą, mailową "pocztówkę" od Polaka, który zdecydował się tam zamieszkać i pracować. Oto jego osobista relacja i wrażenia po pierwszym okresie pobytu. Warto też wspomnieć, że Autor może okazać się pomocny przy organizacji wyprawy do Gruzji lub planowanej inwestycji w tym kraju.
 
Archiwum
Nie dotykać zmarłych! >
Temat dobry na Zaduszki. Krakowskie kościoły i klasztory to miejca warte odkrycia – na wynajdywaniu ciekawostek, architektonicznych detali i zamierzchłych śladów historii, można spędzić tutaj mnóstwo czasu. I wcale nie musi być nudno. Skoro mamy listopad, czas zadumy, refleksji nad śmiercią... Odwiedźmy dwa sprzyjające temu klimatowi miejsca. Kryjące niezwykłą nekropolię podziemia kościoła Reformatów oraz klasztor na Bielanach...
 
O templariuszach, serze roquefort i winach >
Do departamentu Aveyron, na południu Francji, warto udać się śladami templariuszy, by odwiedzić ich ufortyfikowane komandorie i romańskie kaplice. To kraina pleśniowego sera owczego roquefort i pasterskich noży Laguiole. Po wina można skoczyć do pobliskiego Cahors, do małych apelacji w południowo-zachodniej Akwitanii albo do sąsiedniej Langwedocji. Jak skorzystać z uroków tych  miejsc radzi nasz francuski łącznik - Agnieszka Kumor.
 
Adrszpaskie Skały >
Adrszpaskie Skały są częścią Gór Stołowych usadowioną po czeskiej stronie. To piękne Skalne Miasto kusi turystów pieknymi widokami i niezwykłą rzeźbą stromych skał. I choć winnic tu nie ma, to warto odwiedzić to miejsce. Zapraszamy do galerii.
 
Azory - natura i wino >
Azory to archilepag 9 wysp położonych na środkowym Atlantyku. Nie jest to kierunek masowej turystyki. Nie każdemu turyście przypada do gustu niestabilna i przysłowiowo wręcz zmienna pogoda, prawie że zupełny brak piaszczystych plaż, a do podziwiania jest tu właściwie jedynie natura. Ale za to jaka natura!
 
Nie tylko Paryż (cz. II) >
"Dzięki Agnieszce Kumor mogę rozkoszować się Francją nie wychodząc z domu. Nie lubię przewodników, które zmuszają do podróży. Wolę te, które - jak wiersz, piosenka czy obraz - działają na zmysły i kuszą wyobraźnię" - tak pisał o tej książce Grzegorz Turnau. Na łamach Vinisfery przedstawiamy drugi fragment książki Agnieszki Kumor "Nie tylko Paryż".  Tym razem opowieść o Katarach i regionie Cahors.
 
Narty i wino w Południowym Tyrolu >
Schodzimy z nart po kilku godzinach intensywnej jazdy. Bolą nas mięśnie i szczypią zmarznięte policzki, ale nie zastanawiamy się ani chwili, gdy pada propozycja samochodowej przejażdżki z narciarskiej Selvy do winnic w Magré.
 
Werona i "fałszywy" balkon >
Minęło ponad 400 lat. W styczniu 1595 roku, odbyła się premiera sztuki Wiliama Szekspira "Romeo i Julia". Romantyczna historia ciągle wzrusza i nie ustają pielgrzymki zakochanych par, by zobaczyć "ten" słynny balkon. O mieście wiecznej miłości - Weronie - pisze Joanna Kondraciuk.
 
Wina z Oltrepo Pavese >
"Na południowym krańcu Lombardii - wciśnięty pomiędzy Nizinę Padańską i Apeniny - znajduje się niezwykły włoski region, urzekający zarówno różnorodnością produkowanych tutaj win, jak i zapierajacym dech w piersi pejzażem..." - prosto z Włoch, specjalnie dla Vinisfery pisze - Jolanta Kondraciuk.
 
Loisium - architektura i wionterapia >
Loisum to osobliwe połączenie klasyki i nowoczesności. Wyraźny znak, że nieco konserwatywny świat wina coraz śmielej otwiera się na eksperymenty.
 
Boskie Buenos >
Buenos Aires. Miasto gorące i tętniące rytmem jak tango. Czas na małą rozgrzewkę? Zaglądnij tutaj.