Środa, 01 Grudnia, 2021     ostatnia aktualizacja 30-11-2021
 
ludzie/wywiady
2019-08-19
Większości branży winiarskiej nie trzeba go specjalnie przedstawiać. Gruntownie przepytujemy profesjonalnego enologa - Piotra Stopczyńskiego pod kątem polskich win (i nie tylko).
 
2018-05-29
Ucieszyłem się, bo udało mi się ich złapać razem. A to niełatwe, bo obaj mocno zajęci. Ojciec i syn. Byliśmy nieco utrudzeni, bo to był naprawdę upalny, duszny dzień. Na szczęście moi gospodarze przytomnie zadziałali i szybko znalazło się coś orzeźwiającego w kieliszkach. Mogłem zacząć.

 
2018-04-11
Z Gruzji dotarła do nas smutna informacja. 10 kwietnia, po ciężkiej chorobie, w wieku 57 lat, zmarł winiarz Soliko Tsaishvili. Prowadził mikrowiniarnię „Our Wine” i robił w niej genialne naturalne wina w kwewri.
 
Archiwum
"Langoszy już nie jem..." - wywiad z Krzysztofem Vargą >
Za oknem winebaru, w którym się umówiliśmy, ponuro wisiał legendarny krakowski smog. Z lekka więc pokasłując i przepijając wodą mineralną rozmawialiśmy o alkoholowych inicjacjach, niechęci do vermutu, kulinarno-alkoholowej rundzie po Budapeszcie i istocie węgierskości... Przedstawiamy rozmowę z Krzysztofem Vargą.
 
"Złoto" zamknięte w butelce >
Starka jest historycznie najszlachetniejszym polskim rodzajem alkoholu. Tradycja produkcji starki sięga przełomu XV i XVI w. Wówczas, jak podają pisane źródła, gdy w rodzinie szlacheckiej urodziło się dziecko, w różnych wersjach syn lub córka, dumny ojciec sporządzał alkohol na starkę... Z Sylwestrem Kloskowskim, członkiem zarządu i dyrektorem finansowym Szczecińskiej Fabryki Wódek „Starka” rozmawiał Marcin Burzyński.
 
Czy nam się to przypadkiem nie śni? >
"Nie przywiązuję się do konkretych etykiet, win, ale przywiazuję się do chwil, momentów, które towarzyszyły ich piciu...". Z Grzegorzem Turnauem – muzykiem, kompozytorem, wokalistą i poetą oraz jednym z właścicieli Winnicy Turnau – rozmawia Mariusz Kapczyński.
 
Zmarł Bernhard Huber >
W wieku 55 lat zmarł Bernhard Huber, jeden z najlepszych producentów pinot noir w Badenii. Huber walnie przyczynił się do wzrostu fali nasadzeń pinot noir (i innych odmian czerwonych), które rozpoczęły się w pod koniec lat 80. ubiegłego wieku w Niemczech.
 
O jedzeniu, piwie, miodach, winie... Wywiad z Jackiem Szklarkiem >
"Siedem lat spędziłem we Włoszech. W tym kraju, jak wiadomo, dużo mówi się i poświęca uwagi jedzeniu, jest to rzecz zupełnie naturalna. To doświadczenie nauczyło mnie jak ważna jest jakość i pochodzenie tego co jemy. Kiedy wróciłem do Polski w 1997 roku, było inaczej niż teraz. O produktach lokalnych w ogóle się nie mówiło..." - rozmawiamy Jackiem Szklarkiem - prezesem oddziału organizacji  Slow Food Polska -
 
Dwudziesty czwarty sezon >
Krakowskie Bielany. Choć była połowa września w alei Wędrowników pachniało już jesienią - wilgocią, zbutwiałymi liśćmi i mokrą ziemią. Zasiedliśmy na ławeczce w winnicy Srebrna Góra. Z klasztoru kamedułów dochodziło bicie dzwonów a na pobliskich krzewach winogrona puchły od słodkiego soku. Winobranie za pasem. Spotkałem się tu z Agnieszką Wyrobek-Rousseau, by porozmawiać o polskim winie i nie tylko.
 
Smutne wieści z Somló >
Właśnie dotarła do nas informacja, że wczoraj w Somló odbył sie pogrzeb Istvana Inhausera. Był to winiarz skromny i szanowany, jego wina miały charakter i niepowtarzalny styl. Inhauser był człowiekiem bardzo życzliwym i gościnnym. W Somló zabrakło właśnie dobrego człowieka i dobrego winiarza.
 
Szabla i szklanka >
Marek Pluta znany jest importerom i miłośnikom węgierskich win. Prywatne koleje losu spowodowały, że zamieszkał na Węgrzech i spędził tam już kilkadziesiąt lat, sporą część tego czasu poświęcając sprawom związanym z eksportem wina, biznesowym relacjom między Węgrami a Polską. Miał możliwość przyglądać się ewolucji węgierskiego rynku winiarskiego, obserwować zmiany, jakie zachodziły na nim na przestrzeni dekad. O tym postanowiłem z nim porozmawiać.
 
Polskie wino w Chile >
Profesor Philippo Pszczółkowski -  wielka postać chilijskiego winiarstwa. Ampelograf, ceniony uniwersytecki wykładowca. Kilka lat temu, w Santiago miałem okazję przeprowadzić z nim wywiad. Powód  i miejsce tegorocznego spotkania były inne. Polacy - Małgorzata i Tomasz Wawruch zdecydowali się na zakup winnicy w Chile. Dobrym duchem przedsięwzięcia Alta Alcurnia stał się właśnie Pszczółkowski. O tym rozmawialiśmy. Tym razem w Krakowie.
 
Smutne wieści >
Z początkiem roku docierają do nas bardzo smutne wieści. Zaledwie wczoraj dowiedziałem się, że 30. grudnia zmarł Szymon Sz. Kamiński, stały współpracownik i felietonista "Czasu Wina"... A dziś dotarła do nas wieść, że zmarł Giulio Gambelli - prawdziwa ikona chinati classico... Smutno.
 
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ... następne >