Środa, 26 Stycznia, 2022     ostatnia aktualizacja 26-01-2022
 
Pod słoweńskim słońcem
 
2020-06-08

Przedstawiamy serię słoweńskich win z portfolio Lutomski.Wino. Korenika & Moškon to ambitne rodzinne przedsięwzięcie. Matej Korenika z rodziną działa we wiosce Korte, w regionie Istria - cenionym za mikroklimat i warunki do uprawy winorośli. Matej działa blisko natury – winnice prowadzi ekologicznie i biodynamicznie (certyfikaty Demeter i Bio).


(fot. Korenika & Moškon)

Uprawy (25 hektarów) znajdują się na łagodnych zboczach o południowo-wschodniej i południowo-zachodniej ekspozycji. Prym wiodą typowe dla regionu odmiany - refošk i malvazija.
Winom tym nie można odmówić stylu, wyrazistości. Są fermentowane na dzikich drożdżach, dłużej macerowane, niefiltrowane - pokazują rasowy, tradycyjny charakter.

Wina pochodzą z aktualnej oferty Lutomski.Wino. Dystrybuowane są głównie w kanale HoReCa. Podane ceny są przybliżonymi cenami w restauracji.


Kontakt/zamówienia:
lutomski.wino!
office@lutomski-wino.pl(4+) Malvazija 2018, Korenika & Moškon, PGO Primorska, Słowenia, 14,5%

Importer: Lutomski.Wino
W aromatach i smakach rejestry pestek jabłkowych, orzechów laskowych, włoskich, masła, pigwy, dojrzałego agrestu, siana, suszonych jabłek. W ustach delikatne, łagodnie ujawniające nuty jesiennego sadu, grejpfrutowych pestek, suchej skórki z cytryny. W smaku treściwe lecz nie ciężkie, niesie rejestry owocowe, lekko pikantne (biały pieprz i gałka muszkatołowa). Zgrabnie. W finiszu przyjemna goryczka przypominająca gorzkawość płynącą ze skórek i pestek owoców cytrusowych. Wybrzmiewa długo, ziołowo i lekko pieprznie.
Cena: 90-120 zł(5-) Malvazija „Selekcija” 2015, Korenika & Moškon, Slovenska Istra, Słowenia, 14,5%
Importer: Lutomski Wino
Wino fermentowane na dzikich drożdżach. Już sam kolor jest apetyczny, zachęcający, nasycony bursztynowo-herbacianą barwą i pomarańczowawym refleksem. W nosie z początku lekkie uderzenie lotnej kwasowości, lakieru, które dość szybko znika, później aromaty wina zmierzają w stronę orzechów, jabłkowych pestek, szarlotki, następnie przechodzą w nuty dymne, mokrego tytoniu, znoszonej skóry, słomy, jesiennych liści. Kiedy spróbujecie, od razu poczujecie uderzenie, bo ujawni się w kieliszku nieokrzesany dzikus, z panoszącą się po podniebieniu kwasowością. Z czasem to łagodnieje, ale lepiej zawczasu przelać wino do karafki, pozwolić odetchnąć. Czas i powietrze mu sprzyjają - polerują toporności, zgrabnie wyrównują kanty, wino łagodnieje. Odwdzięcza się z wolna oferując miękkie nuty syropu z pigwowca, gruszki, miodu, warzyw. Ta malvazja ma swój urok i styl (dlatego oceniam wysoko), ale nie jest to wino dla wszystkich, raczej dla bardziej wyrobionych poszukiwaczy winiarskich ciekawostek, marginesów, którzy ten z lekka „odjechany” styl zrozumieją.
Cena: 130-160 zł(5) Paderno 2013, Korenika & Moškon, Slovenska Istra, Słowenia, 14%
Importer: Lutomski Wino
Ach! Wino wspaniale złożone, obfite, kolejny przykład jak wspaniałe i szlachetne oblicze może pokazać malvazja. Paderno ma piękny, nasycony, miodowo-słomkowy kolor. Aromaty propolisu słomy, herbaty i pigwowca prezentują się okazale i elegancko. Wino jest wyważone dojrzałe, niemal balsamiczne. W tle przyjemnie mieszają się akcenty cygara, słomy, dżemu z moreli, dojrzałej gruszki. Jest to wyważone, zbalansowane i szczodre wino. Pełne wybujałej i dojrzałej „słodyczy” owoców, gęste i ekstraktywne, o oleistej fakturze. Słowem - stateczność i duża klasa!
Cena: 180-250 zł(4+) Refosk 2017, Korenika & Moškon, Slovenska Istra, Słowenia, 14%
Importer: Lutomski Wino
Charakteru z pewnościa temu winu nie brakuje. W aromatach jałowiec tytoń kawa ołówek czyli rysik czyli grafit? W smaku chropawość tanin, zakręcona, nieco dzika kwaosowść, ziemsite rejestry walczą z korzennymi i pestkowymi. Tarnina, gtafit, zwir,
lekko pylista struktura (wino jest niefiltrowane) Jest w nim pewne nieokrzesanie, rozpasanie, dzikość, ale przyjamna kwasowośc i w tym dzikim owocu odnaleźć można sporo frajdy. Więcej tu skórek i pestek niż samego miąższu owocu. Pewna chropawośc tanin. Lekko rustykalna końcówka.
Cena: 110-150 zł(5-) Kortinca 2009, Korenika & Moškon, Slovenska Istra, Słowenia, 14,5%
Importer: Lutomski Wino
Rasowy, dojrzały, atrakcyjny refošk. Aromaty ładnie rozwinięte - dojrzałe, cieliste, gęste. Ależ tu pięknie znać jakość owocu, koncentrację, esencjonalność! Znajdziemy jagody, maliny, jeżyny, mech, ściółkę, owoce jałowca, jedlinę... Jest to wino lekko dymne, korzenne i tytoniowe, o mocno ziołowym tle. Jest w nim jakiś swoiście elegancki, nieco posępny, schyłkowy klimat, nuty przypalone, ogniste, kawowe. Całość intensywna, lekko rozgrzewająca alkoholem, jednak nie wpływa to na balans wina. Wszystko trzyma w ryzach dobra kwasowość. Konkret, dojrzałość i klasa - tyle Wam powiem.
Cena: 180-250 zł


Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”