Środa, 26 Stycznia, 2022     ostatnia aktualizacja 18-01-2022
 
Gulfi czyli wyjście ze strefy dyskomfortu (II)
 
2020-05-22

O sycylijskiej winiarni Gulfi i ich winach pisałem już w tym tekście więc nie będę dublował informacji. Wybierzmy się zatem w stronę smakowitych win od dobrego producenta. Tytuł poprzedniego tekstu pasuje jak ulał do obecnej sytuacji pomyślałem więc, że wykorzystam go raz jeszcze.


Winnice Gulfi na Sycylii (fot. domena winiarni)

Przypomnieć trzeba, że importerem win Gulfi jest Vinoteka 13.

Kontakt ze sklepem i zamówienia online:
Kraków, ul. Siewna 25
t: 12 298 77 88
m:
siewna@vinoteka13.pl
(5-) Carjcanti 2016, Gulfi, IGT Sicilia, Włochy, 13%

Importer: Vinoteka 13
Carricante w atrakcyjnym, świeżym i rześkim wydaniu. W aromatach i smakach wyczujemy mirabelki, białą porzeczkę, niedojrzałe jabłka, rumianek, grejpfrutowe pestki, mieszankę suszonych ziół. Jest to wino dość lekkie, wartko układające się na podniebieniu - zachowuje dobry poziom kwasowości. Uwodzi lekkim mineralno- słonawym akcentem i delikatnie pieprzną końcówką. Bardzo solidne, porządnie wykonane wino. Nie wiem czy mieliście już okazję próbować carricante. Jeśli nie, to mogę obiecać, że to wino może zapoczatkować historię naprawdę ciekawej przyjaźni. Warto.
Cena 135,00 zł

(5-) NeroBaronj 2015, Gulfi, IGT Sicilia, Włochy, 14,5%
Importer: Vinoteka 13
Wino bio powstałe z nero d`avola. Jest w nim jakaś uwodząca podniebienie posępność, kuszący klimat dekadencji. Tworzą go rejestry mokrego igliwia, mchu, grzybów, kory, ziemi, wilgotnego tytoniu, świeżej wiśni, pestek, dymu, owoców jałowca, pieprzu. W ustach wyraźna soczystość i idąca za nim delikatna cierpkość i kwaskowość dzikiej wiśni, czarnej porzeczki, oraz lekka rustykalność (znoszona skóra, warzywa, stajnia, stare meble). W tle syrop na kaszel, karmel, gorzka czekolada. Wino żywe i ciągle wartkie, w tle pojawia się fajny mineralny "chłodny" nerw. Sama frajda degustacji.
Cena: 135,00 zł
(4+) Cerasuolo di Vittoria 2017, Gulfi, Cerasuolo di Vittoria DOCG, Sycylia, Włochy, 13,5%
Importer: Vinoteka 13
W aromatach wypada statecznie i głęboko – jest wędzona śliwka, konfitura z czarnej porzeczki, aronia, dżem z borówek, mokry tytoń. W ustach pyszni sie owocowością i soczystością - oprócz bogatej owocowej mieszanki jest dym, świeżo palona kawa, ziemia. W ustach jest wiśniowo-szczypiące, podkręcone fajnymi taninami, lekką ziemistością i rustykalnym tłem (grzyby, znoszona skóra, końska derka, chłopskie podwórko, piwniczka z warzywami). Naprawdę zgrabne wino pod kątem (nie tylko) gastronomicznym – mozna nim popijać drobne przekąski z prosciutto, albo przygotować coś poważniejszego, np. wołowinę duszoną w winie.
Cena: 95,00 zł(5-) Reseca 2014, Gulfi, IGT Etna Rosso, Sycylia, Włochy, 13,5%
Importer: Vinoteka 13
100% odmiany nero d`avola. Cóż, mieszanka owoców, korzeni, tytoniu i ziół nie opuszczać będzie kieliszka długo... Wyczujecie też kurz, suchą ziemię, opadłe igliwie, dym, pestki, siano. Wino jest dojrzałe, dotarte przez czas, wyważone, miękkie - wpływ dłuższego dojrzewania na jego styl nie budzi tu wątpliwości. Wino zmiękło, owocowo-kwasowy nerw złagodniał, taniny się wygładziły i  "ociepliły" fakturę wina. W tle ujawniają się też żołędzie, pieczone kasztany, pestki z wiśnia, dżem z jeżyn. Wszstsko w unormowanym, statecznym i wyważonym tonie.
Cena: 159,00 zł(5) Nerojbleo 2016, Gulfi, IGT Sicilia, Włochy, 14%
Importer: Vinoteka 13
Czysta ekspresja owocu nero d`avola, fajerwerki dojrzałości, soczystości, świeżo wyciskanych w rękach soków z owoców i pełna radość ich spijania. Czego tu nie ma! Pieprz, jagody aronia, smoła, świeżo palona kawa, ściółka i mokry tytoń. Wiśniowa kąpiel i radość w wiosennym sadzie - świeżość owoców, nagrzana słońcem ziemia, siano, gałązki drzew i opadłe uschnięte liście. Bucha w nim wspaniała szczodrość zadbanej i pod każdym kątem dopieszczonej winnicy, krzepkich krzewów i skoncentrowanych owocowych soków. Spróbujcie i poczujcie to we krwi!
cena: 95,00 zł

Mariusz Kap©zyński


Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”