Środa, 26 Stycznia, 2022     ostatnia aktualizacja 26-01-2022
 
Abruzja na wysokościach
 
2020-05-18

Valle Reale to włoska, ekologiczna winnica położona w Abruzji. Winiarnia założona została w 1998 roku przez rodzinę Pizzolo. Znajduje się niedaleko miasteczka Popoli, w okolicy otoczonej górami.
To obszar bardzo naturalny, nie zanieczyszczony, winnice rosną na ubogich, kamiennych glebach, na wysokości między 350 a 400 m.n.p.m. „Górzystość” upraw to zasadniczy czynnik mikroklimatu, który ma decydujący wpływ na uprawę winogron: różnicę temperatur między ciepłym dniem a zimnymi nocami (w nocy, zarówno w miesiącach letnich, jak i zimowych, temperatury spadają obniżane przez prądy powietrzne, które schodzą z gór Gran Sasso, podczas gdy w ciągu dnia południowo-wschodnia ekspozycja winnic zapewnia stały dostęp słońca i ciepła).Wina powstają tylko z własnych gron, winnice liczą 46 hektarów (produkcja to około 250 tysięcy butelek wina). Najstarsza, najcenniejsza winnica - San Calisto pochodzi z 1960 roku, odrestaurowana i przywrócona do życia przez Pizzolich, daje nie tylko świetnie owoce, ale stała się też cenionym źródłem sadzonek w regionie.
Jako rodzinie o długich tradycjach rolniczych, bliska jest Pizzolim filozofia slow food i ekologii. Idealnie wpisują się tym samym w charakter regionu, bo Abruzja jest najbardziej zielonym obszarem Włoch - 36%  powierzchni zajmują tu trzy parki narodowe, park regionalny i ponad trzydzieści rezerwatów przyrody.
Od 2015 r. dwa hektary ziemi sąsiadujące z biurami firmy zostały przeznaczone pod uprawę  lokalnych odmian zbóż, warzyw i roślin strączkowych. Valle Reale należy do grupy rolników, którzy przy współpracy z Regionalną Agencją ds. Usług Rozwoju Rolnictwa w Abruzji, sadzą dawne, zagrożone wyginięciem, odmiany warzyw. Celem tej inicjatywy jest ochrona licznych odmian warzyw i zbóż Abruzji.
Jak deklaruje rodzina, już na początku zdecydowali, że profil organoleptyczny win budować będzie natura. Podczas produkcji wina, wszelka „sztuczna” interwencja ograniczona jest do minimum a fermentacja odbywa się na dzikich drożdżach.

Importerem win Valle Reale jest Endorwina z Krakowa. Muszę wspomnieć przy tej okazji, że na czas pandemii firma ta uruchomiła fantastyczne przedsięwzięcie - "Wino na ratunek". Zasada akcji jest tyleż prosta, co łatwo zyskująca szerokie poparcie miłośników wina. Oto możemy zakupić jeden z kilku przygotowanych przez importera zestawów wina z 20% rabatem. By rabat otrzymać wpisujemy kod, który przypisany jest do jednej z uczestniczących w przedsięwzięciu restauracji, która owe 20% wartości zamówienia otrzyma jako wsparcie w trudnym czasie. Sami więc decydujemy, kogo chcemy wesprzeć. 


Przystojni i inteligentni pomysłodawcy całej akcji - w akcji!

Aktywność Endorwina w czasie powszechnego wyciszenia nie ucichła. Na Facebooku (na fanpage`u przedsięwzięcia) w poniedziałki, środy i piątki o 19.30, dwa rozpoznawalne filary firmy - Maciej Korzeniowski i Janusz Szaniawski - prowadzą komentowane degustacje oraz rozmowy online – gośćmi są restauratorzy, winiarze, ludzie kultury, etc. Jest merytorycznie, ciekawie i na luzie. Sami sprawdźcie!

A teraz skoczmy do Abruzji.(4-) Trebbiano D`Abruzzo 2016,  Az. Agr. Valle Reale, Abruzja, Włochy, 12,5%

Importer: Endorwina
Mamy tu konkretnie i prosto sprofilowaną stylistykę wina. Jest przede wszystkim gładko i owocowo. Wyczuwalny jest pigwowiec, dojrzałe i soczyste gruszki, opadłe jabłka, jesienny sad, wędzone masło, suszone kwiaty, suszone zioła. W ustach wyczuwalna papierówka z syropu, jabłkowe pestki, rumianek, siano. Jest to wino stateczne, korzenne, lekko goryczkowe. Jest w nim miękkość, gładkość i wyraźnie zakreślony owocowy sznyt. Finisz delikatnie chropawy, pieprzny, z nutą kandyzowanych skórek z cytryny, grejpfrutowych pestek i pigwy.
Cena: 64,90 zł
(5) Vigneto di Popoli 2014, Az. Agr. Valle Reale, Abruzja, Włochy, 12,5%
Importer: Endorwina
Tutaj możliwości trebbiano podniesiono na wyższy, bardziej złożony i wyrafinowany poziom. Wino paradoksalnie łączy w sobie wyważenie i delikatność, z oleistą, pełną akcentów dojrzałości, fakturą. Czas zrobił tu swoje - rozwinął wino i wygładził jego fakturę. Wino o nasyconej, słomkowej barwie. Aromaty zbudowane na rejestrach masła, słomy, ziół, białego pieprzu, kremu waniliowego, biszkoptów. Lekkie, dobrze ustawione rejestry kwasowe ciągle trzymaja strukturę w ryzach. W ustach prezentuje się treściwie, choć, jako się rzekło, zachowuje przy tym niuans, balans i elegancję. Smakowite, cudownie kaloryczne wino, wspaniale wypłukujące z organizmu złogi nastrojów złych.
Cena: 169,00 zł
(4+) Montepulciano D`Abruzzo DOC 2018, Az. Agr. Valle Reale, Abruzja, Włochy, 12,5%

Importer: Endorwina
Wino zwarte, nieco - jak to się często mawia -  rustykalne (a więc warzywa, piwica, stare drewno, meble, pestki, pieczarki). Jest w nim przyjemny umiar, niezbyt ciężka waga oraz owocowy, przyjemny sznyt. Wyczuć w nim można troszeczkę lotnej kwasowości, odrobinę chłopskiej rubaszności i żywiołu bezpretensjonalności, jaki czasem można odnaleźć w winie naturalnym. Lubię to. W tej swojej otwartości, pozytywnie rozumianej prostocie jest wdzięcznym towarzyszem przy stole, stąjąc się dobrą propozycją do gulaszy, krwistych mięs z rusztu, ale i bakłażana zapiekanego z czosnkiem, czy zrazów wołowych w grzybowym sosie.
Cena: 69,90 zł
(5) Vigneto di Popoli 2011, Az. Agr. Valle Reale, Montepulciano D`Abruzzo DOC, Abruzja, Włochy, 13,5%

Importer: Endorwina
Cóż, jest to ze wszech miar warte uwagi, delikatne, wyważone i eleganckie wino. Znać tu wyborną jakość owoców, dojrzałość oraz pieczołowitą selekcję. Niech Was nie zwiodą zachęcające intensywnie soczyste nuty wiśni, jeżyn, malin, dzikich jabłek, korzenno-żywiczne akcenty ściółki, sosnowej kory, liści. W tym winie czuć ogień - w realu i w przenośni - słoneczne ciepło, dymność, aromaty wędzonkowe, przpieczone, ziołowe. Wszystko eleganckie, dotarte i poukładane. Słowem - prawdziwe dobrodziejstwo tego, w co szlachetnie może rozwinąć się wyborna materia wina.
Cena: 98,80 zł


Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”