Środa, 26 Stycznia, 2022     ostatnia aktualizacja 18-01-2022
 
Och, Korol! czyli wina z Podlasia (II)
 
2019-12-09


Oto druga część tekstu poświęcona ocenom win z Winnicy Korol (pierwsza znajduje sie tutaj). W tym rozdaniu opisujemy dwa bodaj najbardziej intrygujące wina - regent i pinot noir z rocznika 2018.
Jak już pisałem w poprzedniej części artykułu, Mikołaj Korol zyskał rozpoznawalność dzięki udziałowi w programie "Rolnik szuka żony", co znacząco wpłynęło na zainteresowanie winnicą i liczbą odwiedzających ją turystów. Mikołaj Korol nie osiadł na laurach popularności - udało mu się szczęśliwie ułożyć życie prywatne oraz konsekwentnie rozwijać winiarski projekt (rozmowę na ten temat można przeczytać tutaj).
Korol pracował wytrwale i budował poziom, doczekał się sukcesów, np. na konkursie Enoexpo. Zdobył srebrny medal za Regenta 2018 oraz specjalne wyróżnienie „Za międzynarodowej klasy wino z zimnego Podlasia. Świetna jakość i kultura winiarska”. Winnica Korol to dowód na to, jak wiele się w polskim winiarstwie zmienia, jak całkiem nieoczywiste miejsca potrafią nas mocno zaskoczyć.

Kontakt:
Winnica Korol
17-307 Mielnik,
ul. Popław 3
Tel: 604 273 338
www: Winnica Korol
e-mail: winnicakorol@gmail.com(4-) Gewurztraminer 2016, Winnica Korol, Podlasie, Polska, 12,5%
Jest to gewurztraminer aromatyczny i ciagle zachowujący świeżość. Nie poszukujcie tu krągłych, tłustawych rejestrów podobnych np.alzackim, pełnym tłustości i niskiej kwasowości gewurzów i głębokich odurzających aromatów - to wino przyjemnie zachowuje swój "podlaski", chłodniejszy charakter. Wyłapiecie tu sporo pestek, skórek z pigwowca i z grejpfruta, suszone kwiaty polne, odrobinę ziół i korzenną goryczkę. Wino całkiem zgrabnie trzyma kwasowością w ryzach owocowo-ziołowy charakter.
Cena: 50,00 zł
(3+) Cabernet Mitos 2018, Winnica Korol, Podlasie, Polska, 13%
Jest moim zdaniem w tym winie jeszcze sporo surowości i dzikości, zwłaszcza na początku degustacji. Karafka lub dłuższy pobyt w kieliszku znacznie go "uspokaja" i wyrównuje. W nosie i ustach jest wyraziste, ostre. Jest jałowiec, czarny pieprz, suszona papryka, ziemia, wędzone mięso, czarna porzeczka, tarnina, masa aronii - te elementy budują jego główny charakter. Można je już pić, najlepiej serwować je do konkretnego ciężkiego jedzenia, ale czas na pewno będzie mu sprzyjał (2-3 lata).
Cena: 50,00 zł(4+) Cabernet sauvignon 2018, Winnica Korol, Podlasie, Polska, 13% brak etykiety
Zaskakujące. W pozytywny sposób. Brak tu ostrych, pirazynowych, paprykowych nut, jest za to sporo rejestrów dymnych, ziołowych (liść laurowy, ) oraz pieczone mięso, ściółka, maliny, jeżyny, kompot wiśniowy, żurawiny. To cabernet niemęczący, w lżejszym, szczuplejszym owocowym wydaniu. Pije się go przyjemnie. No i teraz wyobraźcie sobie tezę postawioną 15 lat temu – zróbmy cabernet sauvignon na Podlasiu! Przecież zabito by nas śmiechem. A tu masz...
Cena: 50,00 zł


(4+) Regent 2018, Winnica Korol, Podlasie, Polska, 13%
Udane wino. Aż dziw, że główną jego materią jest regent. Jest złożone, ciekawie poukładane, z charakterem. Można tu dostrzec przyjemną owocowość, złożenie i pewną dozę elegancji. Próbowałem go na różnych etapach dojrzewania i wielką frajdą było obserwować jak się rozwija. Sporo tu owocu: wiśni, jagód, aronii oraz ziół, korzeni, ściółki, dymu, tytoniu i pieprzu. Ma jeszcze bardzo lekką "zaczepność", rustykalną chropawość, kwasowość świeżo zerwanej wiśni, rabarbaru, aronii. Spróbujcie go.
Cena: 60,00 zł


(5-) Pinot noir 2018, Winnica Korol Podlasie, Polska, 12%
Wypada delikatnie i lekko, jest oparte na wyważonych leśnych nutach – jest jeżyna, żurawina, nalewka tarninowa, wisnie oraz w tle łagodne taniny. Wino dobrze dotarło się w leżakowaniu, ładnie wyprofilowało i zgrabnie układa się na podniebieniu. Wino ma rześkość i wartki sznyt, nuty pieprzu i jałowca oraz wędzonej papryki w końcówce ładnie podkreślają jego charakter. Sięgnijcie po to wino i dajcie się zaskoczyć.
Cena: 50,00 zł


Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”


Komentarze

Adam B. - 2019-12-15 10:06:54