Środa, 26 Stycznia, 2022     ostatnia aktualizacja 18-01-2022
 
Winnica Gródek - lekko i z widokami
 
2019-10-24

To miejsce naprawdę warto odwiedzić. Winnica Gródek, znajdująca się w Zbyszycach (blisko Jeziora Rożnowskiego), dysponuje bowiem pięknymi widokami, wygodnym tarasem, a w razie mniej sprzyjających okoliczności przyrody - salą degustacyjną z kominkiem. To kameralna baza na prywatną wizytę, ale też większe grupowe spotkania i rozmaite imprezy – po wcześniejszym umówieniu oczywiście.


Widok z Winnicy Gródek (fot. M. Kapczyński)

W kwietniu donosiłem Państwu o pierwszych  winach z rocznika 2017, a już najwyższa pora, by opowiedzieć o winach z 2018. Warto przy okazji wspomnieć, że poza nową partią wina Winnica Gródek ma również nowe nasadzenia na okolicznych stokach (w sumie uprawy liczyć będą 6 ha). Wina z "18" utrzymane są w bardzo lekkim, przystępnym i zwiewnym stylu. Dają sporo frajdy w piciu. A jeśli jeszcze będziecie mieć to szczęście, że spróbujecie ich na tarasie winiarni...


Kontakt:
Winnica Gródek
http://www.winnicagrodek.pl
Edyta Ziombrowska: 667 942 105
edyta.ziombrowska@winnicagrodek.pl


* Przybliżone ceny detaliczne w sklepach oscylują w przedziale 55-85 zł.(4+) Cuvee blanc 2018, Winnica Gródek, Polska, 12%
W kompozycji znalazły się, m. in. takie odmiany jak riesling, johanniter czy sibera. Wino wypada odświeżająco, lekko i transparentnie. Dominują w nim akcenty owocowe - jest lekko jabłkowo, agrestowo i cytrusowo (niedojrzała brzoskwinia i morele). W ustach przyjemnie kwasowe, wyważone. Wyczuwalna biała porzeczka, mirabelki, jabłkowe i grejpfrutowe pestki. Końcówka lekko szczypiąca, żwawa. Przyjemne, zgrabne wino.
(4) Solaris 2018, Winnica Gródek, małopolskie, Polska, 11,5%

Aromaty świeże, lekkie, wyważone ziołowe, pestkowe. W ustach biała porzeczka, trochę gruszki jabłek, ananasa, oraz odrobina świeżej skórki z ogórka. W ustach wytrawne, niosące odświeżającą kwasowość oraz lekką ziołowość. Wino żwawe, wartkie, z nerwem odświeżające podniebienie. Prezentuje się lekko, nienachalne, przyjemnie utrzymuje też odmianowy charakter solarisa.

 


(4-) Rose 2018, Winnica Gródek, małopolskie, Polska, 12%
Róż wesoły w kolorze, lekko malinowy. Dominują aromaty owocowe - od czerwonej porzeczki, przez poziomki, rabarbar do truskawek. W ustach jest proste, żwawe owocowe – wyczujemy podobne rejestry co w aromatach - typowe dla świeżych i młodych win różowych (maliny, truskawki, poziomki, żurawina...). Jest kwasowe i lekkie. W tle czereśnia, czerwona porzeczka i troszkę czerwonego pieprzu. Niezobowiązujące, łatwe w piciu.


 


(4) Rondo 2018, Winnica Gródek, małopolskie, Polska, 10%
Owocowe aromaty są tu lekko poddymione, opalone, wzmocnione korzenno-pieprznym tłem. W ustach wyczujemy wiśnię z pestką, jeżyny, sporo malin, dym, kawę, nuty ziemisto-przyprawowe. Wino jest wyraziste, ale nieprzeciążone, utrzymane w przyjemnym, bardzo pijalnym charakterze. Jest w nim lekkość, ale też jednocześnie trochę postawności i charakteru - lekka surowość materii i chropowatość tanin.


 

(4+) Cabernet cortis 2018, Winnica Gródek, małopolskie, Polska, 11%
Dotarty i całkiem zgrabny cortis. W aromatach jeżyny, jagody, dym, mokry tytoń, ściółka, pieczone kasztany, wędzona papryka, wiśnie. W ustach jest to cabernet intensywny, owocowy, treściwy. Znać dają tu o sobie jeżyny, wędzona śliwka i skoncentrowana, soczysta wiśnia. Całość świeża, lekko kwasowa. Jest to przyjemne, owocowe wino, zrobione (znowu) lekko i przystępnie - brak tu nachalnych pirazyn, paprykowych nachalności. Spróbujcie sami.


 

Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”