Środa, 26 Stycznia, 2022     ostatnia aktualizacja 18-01-2022
 
Mickiewicz. Ku rieslingowi
 
2019-07-24

Maciej Mickiewicz ze swoją rodzinną załogą z Winnicy Solaris już zdążył przyzwyczaić nas do win utrzymanych na dobrym poziomie. Tak jest i tym razem. W butelkach z rocznika 2018 jest gładko i ciepło (jeśli mogę użyć takiego określenia). Gorący rocznik dał o sobie znać, co wyraźnie tu widać - wina są przeważnie utrzymane w rejestrach z mniejszym lub większym resztkowym cukrem. Choć nie są to moje ulubione obszary, to najważniejsze, że zachowany jest balans, transparentność i - coraz bardziej typowy dla tej winnicy - czysty i stosunkowo lekki charakter. Te butelki dobrze się przyjęły wśród polskich winomaniaków i enoturystów. Zmiany w winiarni, o których pisałem tutaj, idą w dobrym kierunku i działają na korzyść rodziny.


Winnica Solaris

Wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku winnica zmieni nazwę - z "Solaris" na "Mickiewicz". To słuszna decyzja, do której próbowałem namówić Macieja Mickiewicza już wiele lat temu. Pod względem wizerunkowym, marketingowym trudno przecież nie wykorzystać takiego nazwiska.
Mam nadzieję, że dobra tendencja "pilnowania" zbiorów i produkcji win w równym czystym, delikatnym stylu utrzyma się długo. Tak, by kiedyś kolejne pokolenia dorastających winomaniaków po lekcjach z historii polskiego wina, mogły z uznaniem mówić, że Maciej Mickiewicz „wielkim winiarzem był”.
(4) Johanis 2018, Winnica Mickiewicz, lubelskie, Polska, 12,5%
Zgrabne, proste i smaczne wino. Wykonane czysto, transparentnie i w charakterze johannitera. Jego trzon tworzą głównie nuty owocowe - papierówki, białej porzeczki, mirabelki – żywe i świeże. Wino jest półwytrawne, nieznacznie złagodzone resztkowym cukrem, ale trzyma balans i przyjemny, żywy charakter. Słowem – jest lekko, kwasowo i smacznie.
Cena: 50,00 zł*(4+) Hiberia 2018, Winnica Mickiewicz, lubelskie, Polska, 11%
Hibernal w stosunkowo lekkim i odświeżającym wydaniu. Sporo w nim przyjemnych kwiatowych nut i owocowości. Jest lilak, polne kwiaty, siano, liście i owoce białej porzeczki, papierówki, agrest, zioła. Poukładane, gęste, o intensywnej wyrazistej, lekko oleistej fakturze. Wytrawne i aromatyczne. Zgrabnie odświeża, ale i niesie ze sobą dawkę pożywnej owocowej treści. Bierzcie śmiało i pijcie radośnie.
Cena: 60,00 zł

 

(4+) Feeling 2018, Winnica Mickiewicz, lubelskie, Polska, 12,5%

Riesling w sympatycznym, świeżym, półwytrawnym wydaniu. Znajdziemy tu brzoskwinie, morele, dojrzałe jabłka. W ustach jest to riesling owocowy, soczysty, dość gładki, o kwasowości delikatnie skontrowanej resztkowym cukrem. W finiszu lekko korzenny, ciepły. Całość to miękki styl, delikatnie i atrakcyjnie trzymający charakter odmiany. Przyjemnie jest obserwować ten stylistyczny „skręt” kursu z solarisa ku rieslingowi.
Cena: 60,00 zł(4) Regini 2018, Winnica Mickiewicz, lubelskie, Polska, 13%
Regent. W aromacie i smaku – wypada intensywnie, żywo, owocowo. Jest tytoń, ściółka, pieprz, trochę suszonej papryki. Wino pełne jest dojrzałych, soczystych rejestrów. Są wiśnie z pestką, dżem malinowy, żurawina, szyszki, konfitura różana. Wino wytrawne z dobrym akcentem tanin, garbników i lekki podbiciem warzywnym (buraki, seler). Finisz dymny, kawowy, lekko pikantny, pieprzny. 
Cena: 60,00 zł(4) Solero 2018, Winnica Mickiewicz, lubelskie, Polska, 12%
Solaris dojrzał w tym roczniku bardzo porządnie więc nie dziwi jego słodkie (ale niezbyt ciężkie) wydanie (cukru 47 g/l). Dominują tu aromaty gruszkowe, lekko ananasowe, jabłkowe, soczystej brzoskwini. Takie jest też w ustach. Sporo owocu, lekko miodowej słodyczy przyjemnie orzeźwionej kwasowością.
Cena: 45,00 zł(4+) Ambrozja 2018, Winnica Mickiewicz, lubelskie, Polska, 12,5%
Wino białe słodkie wykonane z odmiany muscaris, która stopniowo zdaje się zyskiwać coraz większą popularność w polskich winnicach. Całość prezentuje się dość lekko. Aromaty ziół, miodu, karmelu, biszkoptów i ziół. W ustach przyjemne, jak na wino słodkie niezbyt ciężkie (54 g cukru na litr). Miękkie, o typowej „muscatowej” nucie różano-ziołowo-miodowej oraz wyraźnym akcencie mieszanki owoców cytrusowych (brzoskwinia, mango, cytryna). Gładko.
Cena: 50,00 zł (butelka 0,5l)

* podane ceny detaliczne, u producenta


Mariusz Kap©zyński


Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”