Środa, 26 Stycznia, 2022     ostatnia aktualizacja 18-01-2022
 
Chopin i nie tylko
 
2018-01-30

Jeśli myślicie, że zimą zapominajmy o cydrach, to jesteście w wielkim błędzie. Cóż bowiem lepszego niż orzeźwienie i przypomnienie owocowej świeżości?
Przedstawiamy kilka nowych cydrów od producenta - Cydr Chyliczki. Ocenialiśmy już butelki od tego producenta (np. tutaj i tutaj). Tym razem premiery - cydry z kolekcji limitowanej, krótkie serie z ręcznie wypisywanymi etykietami. Cydr Chopin 2016 (jednoodmianowy, wykonano 430 butelek) i Perry 2016 (wykonano tylko 150 butelek) oraz jednoodmianowy cydr Reneta Ananasowa 2016 (w małych butelkach).
Dariusz Koroś wraz z córką - Dominiką Krenke, nie ustają w poszukiwaniach i eksperymentach, odnoszą sukcesy, dość wspomnieć zdobyte medale na rodzimych (Enoexpo) czy zagranicznych konkursach (Bath & West International Cider Competition). Nie traćcie więc czasu - pijcie polskie cydry autorskie!


Kontakt:
CYDR CHYLICZKI - Dominika Krenke
ul. Moniuszki 1, 05-500 Chyliczki

Dariusz Koroś
792 202 642
dariusz.koros@cydrchyliczki.pl

Dominika Krenke
512 345 566
dominika.koros@cydrchyliczki.pl

www.cydrchyliczki.pl
www.facebook.com/cydrchyliczki


* Podane przy notach degustacyjnych ceny, są detaliczne (w oparciu o cennik krakowskiego sklepu Winnacja). Lista sklepów w Polsce, w których sprzedawany jest Cydr Chyliczki, jest dostępna na stronie producenta. 


(4+) Reneta ananasowa 2016, Cydr Chyliczki, Polska, 6,2%
Kolor słomkowy, z delikatną mętnością (brak filtracji i pasteryzacji). Jest tu ładny, zachęcający aromat i takiż smak (gruszki, dojrzała papierówka, banan, wanilia, pestki jabłkowe, suche liście). W ustach cydr jest wytrawny, treściwy, ma przyjemną, lekką pienistość. Dużo tu przyjemnej owocowej materii (jabłka, gruszki). Cydr jest odświeżający, zgrabnie i z wyczuciem zrobiony.
Cena: 11,00 zł (butelka 0,33 l)
(5-) Cydr Chopin 2016, Cydr Chyliczki, Polska, 7%

Ciekawy jednoodmianowy cydr z odmiany Chopin. Do tej pory nie próbowałem jeszcze polskiego cydru o takim profilu – smak jest wyraziście jabłkowy, kwasowy, ostry, nieco surowy (dzikie jabłko, mokre liście). Są też nuty jesiennego sadu, pestek. Jest drobna, żywa pienistość i odświeżenie. Wypada niebanalnie. Dobry do jedzenia. Warto spróbować.
Cena: 32,00 zł
(4) Perry 2016, Cydr Chyliczki, Polska, 7%

Perry wykonane z nieznanej odmiany gruszki. Jest proste - smaczne i owocowe, o przyjemnej perlistości i gładkiej materii. Sporo tu owocowego konkretu - jak łatwo się domyślić, gruszkowa nuta gra tu najważniejsze tony. Nieco niższa kwasowość powoduje, że całość wypada gładko i miękko. Finisz lekko korzenny, taniczno-pestkowy.
Cena: 36,00 zł
(5-) Lodowa gruszka 2016, Cydr Chyliczki, Polska, 11,5%
Lekko bursztynowa barwa. Aromat jest „gęsty”, intensywny (szarlotka, miód, orzechy, suszone morele, rodzynki, karmel, pinia oraz lekki akcent lakieru do paznokci). W ustach „Lodowa gruszka” jest oleista, słodka, dobrze podbita kwasowością. Krągły, miękki smak przyjemnie rozchodzi się po podniebieniu. Długi, delikatny, lekko korzenny finisz (skórka i pestki z jabłka, piniowy syrop na kaszel) dopełnia obrazu całości. Spora przyjemność. Powstało niestety tylko 300 butelek tego przysmaku...
Cena: 49,00 zł


Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące wino
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”


Komentarze

- 2018-04-22 20:28:31