Czwartek, 06 Maja, 2021     ostatnia aktualizacja 04-05-2021
 
Mam na imię Birgit
 
2017-02-02

Austriackie Carnuntum, to tutaj działa kameralna winiarnia Birgit Wiederstein. Jest to posiadłość od pokoleń prowadzona kobiecą ręką, bowiem Birgit kontynuuje tradycje winiarskie swojej matki i babki. Winnic ma akurat tyle, by osobiście dobrze o wszystko zadbać i dopilnować. To 6 hektarów upraw, w których znajdują się między innymi: grüner velitner, gelber muskateller, sauvignon blanc zweigelt, blaufränkish, pinot noir.


Birgit Wiederstein

Birgit Wiederstein to energiczna, rzutka, świetnie "czująca" wino producentka - idealny przykład młodego pokolenia austriackiego winiarstwa. Jej wina cechuje subtelność, świeżość, lekkość i ładna ekspresja użytych odmian. Winiarka produkuje również wina musujące oraz destylaty. Importerem tych win w Polsce jest firma Lutomski. Wino

Kontakt:
Lutomski.Wina
Adres: Jana Dekerta 18, 30-001 Kraków
12 202 03 80
biuro@lutomskiwino.pl
http://lutomskiwino.pl


(4+) Prima Donna 2015,
Winzerin Birgit Wiederstein, Carnuntum, Austria, 11,5%

Importer:
Lutomski. Wino
Bardzo udana kompozycja z odmian gelber muskateller, muskat otonell i grüner veltliner. Wino jest świeże, lekkie, o przyjemnym, zielonkawym podbiciu (agrest, asparagus, biała porzeczka, skórka z ogórka, trawa). W ustach prezentuje się w pełni wytrawnie, lekko, delikatnie ziołowo i pestkowo. Wyczuć można melona, grejpfruta, cytrynę, agrest, zielone jablko. To jest styl, który może urzec - swoją bezpretensjonalnością, zwiewnością i bardzo przyjemnie odświeżającą kwasowością. Do tego zielonkawo-pieprzny finisz. No i dobra cena.
Cena: 48,00 zł(4) Sauvignon blanc "Zirkus" 2016, Winzerin Birgit Wiederstein, Carnuntum, Austria, 13%
Importer: Lutomski. Wino
A aromatach przyjemna świeżość i owoce - jabłko, rumianek, kwiat lipy, biały pieprz. W ustach wytrawne, jest znowu jabłko i biały pieprz a także pestki słonecznika, pestki grejpfruta, dobra kwasowość. Delikatnie zaakcentowane owoce tropikalne (morele, cytryna, brzoskwinia, ananas). Żwawe, świeże utrzymane w stylistycznych ryzach wino. Finisz lekko  pieprzny, "piaskowy" i korzenny. Taki "cyrk" to ja rozumiem.
Cena: 53,00 zł
(3+) Zweigelt "Zirkus" 2014/2015, Winzerin Birgit Wiederstein, Carnuntum, Austria, 13%
Importer: Lutomski. Wino
Wino ma zarówno w aromacie jak i smaku lekką dzikość, trochę rustykalnych nut (grzyby, warzywa, obórka). Sporo tu także dzikiej wiśni, pestek, opadłych liści. W strukturze lekkie, oparte na owocowejmaterii . To chłopskie tło trochę zaburza ekspresję zweigelta i może nie wszystkim się spodoba, ale dla poszukiwaczy smaczków i lubiących wyzwania w kategoriach "do jakiego dania to wino dobrać", bedzie jak znalazł.
Cena: 48,00 zł(5-) Die Rhea 2015, Winzerin Birgit Wiederstein,
Carnuntum, Austria, 13%
Importer: Lutomski. Wino
Suchar na początek - nie ważcie się przypadkiem czytać tej nazwy na szybko i "po angielsku" (
"diarrhea"), to może okazać się nieco ryzykowne... Trzymajcie się raczej łaciny i mitologii. Rhea to Rea, mitologiczną córkę Matki Ziemi - Gai. Wino powstało z zweigelta pochodzącego ze starych upraw. Utrzymane jest w bardzo leśnych rejestrach: mech, ściółka, jeżyny, poza tym sporo wiśni i pestek. W ustach bardzo przyjemne, zbalansowane i gładkie o dotartych, niemal aksamitnych taninach. Jest tu świetna koncentracja, i jakość owocu. W tle nuty delikatnie dymne, odrobinę korzenne. Soczyste i gładkie, przez co przyjazne podniebieniu. Skromna elegancja i wyważenie smaków.
Cena: 73,00 zł(5-) Ein Traum 2012, Winzerin Birgit Wiederstein, Carnuntum, Austria, 13%
Importer: Lutomski. Wino
Zweigelt 40 %, pinot noir 40 %, blaufränkisch 20 %. Udało się tu osiągnąć przyjemną owocowość - buchającą w aromatach i przyjaźnie, soczyście prezentującą się w ustach. Są jeżyny, czereśnie, owoce morwy. Całość podbita lekką pieprznością, korzennym (a nawet lekko żywicznym) tłem. Całość bezpretensjonalna, o ładnie dotartych taninach. Oczywiste jest przeto, że żadnej traumy po wypiciu nie ma. Wino jak jak się patrzy!
Cena: 73,00 zł


Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zapisz

Komentarze

- 2017-03-17 17:51:28