Wtorek, 26 Marca, 2019     ostatnia aktualizacja 22-03-2019
 
Pop Art czyli Grecja w przystępnych cenach
 
2016-12-13

Oto propozycja greckich win z oferty firmy Greek Trade. W tym wypadku są to bazowe, marketowe wina, ale opisywaliśmy też inne wina z oferty tego importera (tutaj i tutaj).
Omawiane poniżej etkiety pojawią się w najbliższych dniach w wybranych sklepach sieci Inter Marche. Wszystie w cenie ok. 29,99 zł.
(3+) Assyrtiko/sauvignon blanc 2015, Tsantali, PGI Halkidiki, Grecja 11%

Importer: Greek Trade
Połączenie odmiany lokalnej z międzynarodową. Efekt okazuje się prosty, przystępny, w lekkiej tonacji owocowej. W aromatach gruszka, jabłkowe pestki, biały pieprz, papierówka z syropu, dojrzały agrest. W ustach wino dość lekkie, wytrawne, o smaku przejrzałego jabłka, pestek, suszonych kwiatów. Jest to wino miękkie, o niższej kwasowości.
(3+) Limnio/Merot 2015, Tsantali, Halkidiki, Grecja, 12%
Importer: Greek Trade
Lekkie i niezbyt złożone aromaty – dominuje czereśnia, kompot wiśniowy, ziemia, czerwony pieprz, jałowiec. W ustach lekkie, o nienachalnej ekstraktywności, z prostymi elementami wiśni, śliwki oraz lekkim akcentem pieprzu. Jest to skromne, niewyszukane wino, ale zachowujące przyzwoitość i elementarną czystość wykonania.

 


(3) Pop Art White 2015, Lykos, IGP Evia, Grecja, 12%
Importer: Greek Trade
Odmiany lokalne - athiri i malagousia. Jest gruszka, woskowy rejestr, a także siano, jabłkowe pestki, lekko ziołowy ton. W ustach dość treściwe, ale o niewyszukanej strukturze i dość umiarkowanej, miękkiej kwasowości. Wino dla szerokiej publiczności. Nie jest ono zbyt wyszukane (jak sama nazwa wskazuje - pop art...). Ma lekkie niedociągnięcia, ale nie brak mu materii, dojrzałego jabłkowego tonu, ale też trochę alkoholu i goryczki w tle. Przyzwoicie.


(3+) Pop Art red 2015, Lykos, IGP Evia, Grecja, 12,5%
Importer: Greek Trade
Vradiano i merlot – obydwie odmiany mają miękki, owocowy styl i tak też się tu prezentują. Jest to typ lekkiego, niezobowiązującego wina. W aromatach i smakach jest to wino łatwe, lekkie, smaczne, bez przesadnej ekspansji owocu i jego treści. Ta niezobowiązująca lekkość i miękkość może pomóc mu zjednać wiele podniebień. Wino zdobyło brązowy medal na targach Enoexpo w kategorii do 30 zł.

(3) Negre Ponte white 2014, Lykos, IGP Evia, Grecja, 12%

Importer: Greek Trade
Wielkiego wyrafininowania tu nie oczekujcie. Dojrzała papierówka, gruszka, pestki, suche liście, biały pieprz, siano. W ustach te pestkowo-korzenne akcenty pokrywają owocowe, jablkowe tło. Wino skromne, dość krótkie w smaku. Przystępna cena czyni go winem jeszcze bardziej przyjaznym.


(4 -) Negre Ponte red 2014, Lykos, IGP Evia, Grecja, 12,5%

Importer: Greek Trade
Muscat 50%, vradiano 30%, agiorgitiko 10%, merlot 10%. Wino o dotartej barwie i materii. Tytoń, szyszki, ściółka, pestki, wiśnia. Wino z jednoznacznie owocową i prostą materią, lekko korzennym tłem. Wypada lekko i dość czysto.


Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”


ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz