Środa, 20 Stycznia, 2021     ostatnia aktualizacja 14-01-2021
 
Polskie bąbelki czyli mus to mus
 
2015-02-18

No cóż. Czuwałem. Przebierałem nóżkami i niecierpliwie oczekiwałem na telefon od Rafała Wesołowskiego z Winnic Wzgórz Trzebnickich. No i doczekałem się. Dźwięk telefonu. „Już do ciebie jadą" - powiedział. Byłem podekscytowany - dwa wina musujące, obydwa oparte na vitis vinifera - chardonnay, pinot noir i rieslingu oraz dwa wina spokojne - również zrobione z vinifer.
To nie są pierwsze wina musujące Wesołowskiego, ale w ostatnim czasie ich przybyło, stąd moja radość. Niedawno bardzo smacznego musiaka pokazał Krzysztof Fedorowicz z Winnicy Miłosz, później Bożena Schabikowska z Winnicy pod Lubuskim Słońcem, dobre musiaki pokazali też Marcin i Kuba Lorek z Winnicy Smykań, a to przecież tylko w ostatnim czasie odnotowane przeze mnie przypadki.
Rafał Wesołowski od paru już ładnych lat robi wina równe, w dobrym stylu (opisywaliśmy je, np. tutaj). Zawsze pije się je z przyjemnością i z poczuciem, że wszystko w nich jest na miejscu. Cóż, Rafał ma do nich dobrą rękę. Dobrze wybrane stanowiska na winnice, odpowiednie prowadzenie i decyzje dotyczące technologii produkcji przynoszą dobre efekty. A Rafał produkuje nie tylko wino, kto miał okazję spróbować piw, które wyszły spod jego ręki - wie o czym mówię.
Win musujących powstało w sumie niewiele, po 150 butelek każdego, ale Winnice Wzgórz Trzebnickich udowadniają, że się da, że vitis vinifera na dobrych stanowiskach może przynieść dobre efekty. Dlatego - polecamy Państwa uwadze!
Oto ocenione przez nas wina.


Wina z Winnic Wzgórz Trzebnickich (fot. M. Kapczyński)

(4+) Blanc 2012, Winnice Wzgórz Trzebnickich, dolnośląskie, Polska, 12,5%
50% pinot noir, 50% chardonnay. Kolor delikatny, lekko łososiowy. Aromaty przyjemne, świeże zachęcajce. Głównie owoce leśne, jabłko (malinówka). Dobra pienistość, bąbelków tu nie brakuje. W ustach proste, ale przyjemnie żwawe. Soczyste, odświeżające z biglem i fajną kwasowością. Są  maliny, jeżyny, malinówka. Finisz lekko jeżynowy, ciasta z owocami leśnymi. Całość wypada przystępnie, świeżo i żwawo. Jest nerw, bąbelkowe odświeżenie. Przyjmne klimaty.
Cena: 90,00 zł

(5-) Rhenan 2012, Winnice Wzgórz Trzebnickich, dolnośląskie, Polska, 11%
100% riesling. Wino dojrzałe, o gęstym aromacie i smaku. Nuty rumianku, świeżo upieczonej bułki, biszkopta, siana a także papierówki i gruszki z syropu. W ustach pieniste jak trzeba, kwasowe, krągłe, o dobrej esencjonalności. Utrzymane w nucie dojrzałych owoców (jabłko, gruszka), ma dobre podbicie akcentem chlebowym oraz sporo nut ziołowych i pestkowych. Przyjemne w piciu, dojrzałe, gładkie. Ma pestkowy, lekko korzenny (biały pieprz) finisz. Udane i ciekawe wino musujące. Słowem -  bardzo dobra robota. Polecam.
Cena: 90,00 zł


(4+) Chardonnay 2013, Winnica Wzgórz Trzebnickich, dolnośląskie, Polska, 13%
Przyjeme, równe, ładnie rozwinięte wino. Domiują tu nuty dojrzałego jabłka, pestek, oleju rzepakowego. Wszystko podkreślone korzenną (biały pieprz). W ustach gładkie, krągławe. Ma nuty siana, rumianku, pestek, gruszki, biszkopta, wypieczonej świeżej bułki. Finisz  łagodny, z fajnym tonem suszonych ziół i orzecha laskowego. Wszystko jest tu na miejscu. Bardzo fajna polska „szardonka”. Da się? Da. Tylko 300 butelek, spieszcie się z zakupem.
Cena: 63,00 zł(4+) Riesling 2013, Winnice Wzgórz Trzebnickich, dolnośląskie, Polska, 11,5%

Niefiltrowane, wytrawne, o przyjemnym, żywym, lekkosłomkowym kolorze. Aromaty są tu rześkie, świeże, lekko tropikalne. Ułożone wino, znać jabłko, morele, trochę ananasa. W ustach żwawe, przyjemnie odświeżające. W ustach wyraziste, rasowe, ale w sumie łagodne. Wszystko poukładane na delikatnych owocowych i mineralnych nutach. Finisz kwasowy, z rześkimi akcentami limonki. Przyjemne, smaczne i odświeżające wino. Powstało go tylko 520 butelek.
Cena: 63,00 zł


Wina z Winnic Wzgórz Trzebnickich można kupić:
We Wrocławiu:
Winnica na Solnym, EPI Market, ART Hotel, w internecie: Polskie Wina

Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”


Komentarze

Stanley - 2015-03-02 21:09:52