Środa, 26 Stycznia, 2022     ostatnia aktualizacja 26-01-2022
 
Winnica Jakubów
 
2015-02-02

Winnica założona w 2002 roku przez Artura Pajdosza. Od 2013 roku winnicę prowadzi jego syn - Michał. Uprawa położona jest w środkowej części Wzgórz Dałkowskich (wysokość ok. 200 m.n.p.m., południowo-zachodnia ekspozycja), aktualnie liczy ok. 2 ha, planowane powiększenie w przeciągu kilku najbliższych lat. Uprawia się: rondo, regent, dornfelder, traminer, sibera, hibernal, solaris i inne w mniejszych ilościach.
Wina z Winnicy Jakubów mają dobry poziom, zdążyły zdobyć uznanie w rozmaitych konkursach oraz oficjalnych degustacjach. Od 2014 roku wina znajdują się w oficjalnej sprzedaży.
Winnica Jakubów wraz z Winnicą Miłosz i Winnicą Kinga, tworzy oficjalnie założony, wspierający się zawodowo i koleżeńsko - „Winnny Trójkąt”. Jest to świetny przykład dobrze zorganizowanego winiarskiego triumwiratu. Jego reprezentantów, Michała Pajdosza, Krzysztofa Fedorowicza i Kingę Kowalewską-Koziarską, można spotkać na prezentacjach, degustacjach i rozmaitych winiarskich imprezach.
Prowadzona jest działalność enoturystyczna. Winnica przyjmuje na degustację grupy (do 10 osób).
Podczas degustacji wina podawane są również sery krowie i kozie wytworzone przez kilku lokalnych serowarów, pieczone na miejscu  pieczywo ze swojskim masłem oraz wędlinami od zaprzyjaźnionego producenta.


Michał Pajdosz. Winnica Jakubów (fot. Michał Zięba / Studio Proste)

Już wkrótce planowane jest rozpoczęcie działalności agroturystycznej, z bazą noclegową dla kilkunastu osób i możliwością przeprowadzania degustacji dla grup do 50 osób.
Przyjeżdżający tu enoturyści znajdą i inne atrakcje. W samej tylko wsi Jakubów znajdują się dwie stajnie gdzie można jeździć konno. Można też odwiedzić Głogowski rynek, gdzie nie brakuje dobrych restauracji. Znajdujący się w Jakubowie XVI-to wieczny kościół z kamienia polnego stanowi cenny zabytek, a cudami słynące źródło bijące nieopodal kościoła jest odwiecznym celem pielgrzymek z całej Europy. Leżący na terenie wsi Rezerwat Przyrody „Buczyna Jakubowska” z przygotowaną ścieżką dydaktyczną jest idealnym miejscem na odprężający spacer i zrelaksowanie się. Ruiny neogotyckiego pałacu wraz z przyległym parkiem urządzonym w stylu angielskim stanowią kolejną atrakcję turystyczną wartą obejrzenia. Warto także odwiedzić oddalony o 8km Głogów ze wszystkimi jego atrakcjami turystycznymi. Zarówno tutaj jak i nieodległych (14 km) Polkowicach nie ma problemu ze znalezieniem miejsca na nocleg - od eleganckich hoteli do tanich pokoi gościnnych.

Kontakt:
Winnica Jakubów
Jakubów 14,  
59-160 Radwanice, Powiat Polkowicki
GPS: 51.607035, 15.99787
web: www.winnicajakubow.pl (w budowie)
@:  pajdosz@winnicajakubow.pl
tel: 725 387 463Komentarze

Władysław deptuła - 2018-01-19 09:22:23
 
dwoch panow K i J - 2018-09-09 09:44:32