Środa, 14 Kwietnia, 2021     ostatnia aktualizacja 02-04-2021
 
Kanadyjskie wina w Polsce
 
2014-07-17

Czy próbowaliście kiedykolwiek win kanadyjskich? Znacie, np. tamtejsze wina lodowe? Vinisfera przedstawia Państwu ocenę tych win i ich dystrybutora w Polsce.
Co jakiś czas w naszym kraju pojawiały się pojedyncze wina importowane z Kanady, ale jakoś nie zagrzewały miejsca na dłużej.
Tę sytuację postanowiła zmienić firma Smaki Kanady (ETC Polska Sp. z o.o.). Projekt uruchomiono w zeszłym roku. Firma skupia się nie tylko na winach, ale również innych produktach kanadyjskich, w tej chwili w ofercie są również inne popisowe smakołyki z Kanady - syrop klonowy i żurawina. Firma jest wyłącznym dystrybutorem tych produktów w Europie. Oferta ma być sukcesywnie powiększana.
Smaki Kanady swoją bazę mają w Szczecinie. W portfolio win znajdują się zarówno białe i czerwone wina wytrawne, jak i popisowe kanadyjskie wina lodowe (robione z takich odmian jak vidal, cabernet franc czy cabernet sauvignon) - współpracę nawiązano z 9. winiarniami.
W zeszłym roku wina ze Smaków Kanady zgłoszono na konkurs Enoexpo w Krakowie. Wdarły się na tę imprezę przebojowo - zdobyły 6 medali (3 złote, 2 srebrne i 1 brąz). Mamy nadzieję, że te dobre wyniki są zapowiedzią kolejnych sukcesów firmy.

Kontakt:
ETC Polska Sp. z o.o.
Centrum Handlowe Nowy Turzyn
ul. Bohaterów Warszawy 40, lokal 2.F.12
70-342 Szczecin

Telefon:
+48 (91) 314 25 58
+48 515 334 855
+1 905 515 6322 (Kanada)  

Wina dostępne są w sklepie internetowym importera: www.smakikanady.pl


Oto ocenione przez nas wina.

(3) Hat Trick white 2011, Diamond Esstates, VGA Ontario, Kanada, 12%

Importer: Importer: Smaki Kanady
Wytrawne. Gewurztraminer, riesling i chardonnay. Nuta miodowo-korzenno-biszkoptowa, pigwowa, lekko utleniona, przyprawowa (gałka muszkatołowa). W aromacie i smaku akcent szarlotkowy plus kruszonka z ciasta. Jest delikatny cukier resztkowy. Wino miękkie, w tonie przejrzałych owoców cytrusowych i jabłkowych pestek. Jest to swoiste wino „koncepcyjne”, powstało ono we współpracy z NHL Alumni Association - część dochodów z jego sprzedaży w Kanadzie przeznaczona jest na promocję hokeja i akcje charytatywne. Cena: 58,70 zł

(4-) Hat trick red 2011, Diamond Esstates, VGA Ontario, Kanada, 12%
Importer: Smaki Kanady
Cabernet sauvignon, cabernet franc i syrah. Aromaty owoców leśnych, ziemi, pestek, kawy, ziół, lekko drewniane i dymne. W ustach dominują nuty owocowe, pikantno-korzenne. Jest dżem z jeżyn, sok z wiśni, pieprz. Dość soczyste, z akcentem nieagresywnych, dobrze dotartych tanin. Finisz leśny, lekko ziołowy. Nieskomplikowane, owocowe, całkiem smaczne wino.  
Cena: 58,70 zł

(4) Chardonnay 2011, Konzelmann, VQA Niagara Peninsula, Kanada, 13%
Importer: Smaki Kanady
Aromaty pigwy, mirabelek, świeżo ściętego słonecznika, banana, jabłka – dojrzałe, miękkie i przystępne. W ustach owocowe, lekko korzenne, gładkie. Ma niezłą, lekko oleistą strukturę. W smaku korzenne, z delikatnym akcentem waniliowym (choć powstawało bez użycia dębu, jest w ofercie importera również jego beczkowany odpowienik). Na podniebieniu układa się prosto i wyraziście.
Cena: 63,00 zł


(4) Canada White 2011, Konzelmann, Niagara Peninsula, Kanada, 11,5%
Importer: Smaki Kanady
Póływtrawny riesling w przyjemnym i przystępnym wydaniu. Aromaty miękkie, bardzo cytrusowe (ananas, mango, brzoskwinia, mandarynki), lekko jabłkowe, zachęcające. W ustach gładkie, dość żwawe, z dobrą kwasowością równoważącą 23 gramy resztkowego cukru. Dominują soczyste owoce tropikalne. To taki fajny, przystępny kanadyjski "cytrusik".
Cena: 65,00 zł(3) Canada Red 2010, Konzelmann, VQA Niagara Peninsula, Kanada, 13%
Importer: Importer: Smaki Kanady
Kanadyjskie półwytrawne wydanie zweigelta i merlota. Dojrzewane w beczce. Wino pieprzne, korzenne, ziemiste. Aromaty drewna, pestek, wisni i jagód. W ustach właściwie wytrawne. Lekko chropawa owocowość (aronia, czarna porzeczka, wędzona śliwka). Proste, można serwować do mięsnych dań z rusztu.
Cena: 63,50 zł(4-) Merlot 2011, Konzelmann, VQA Niagara Penisula, Kanada, 12,5%
Importer: Smaki Kanady
Ciepły i dojrzały owoc wiśni, czereśniowego soku, lekko ziemisty, jałowcowy. W ustach równiez nuty wiśniowe, pestkowe, lekko taniczne. Jest średniej wagi, w lekko likierowym tonie, mocno podbitym nutą dojrzałych jeżyn i owoców morwy. Poza tym jest to wino z rejestrami korzennymi, przyprawowymi (suszona papryka, pieprz) i dymnymi. To one wyznaczają również jego posmak, finisz.
Cena: 55,20 zł

(4) Pinot noir (1) 2011, Konzelmann, VQA Niagara Penisula, Kanada, 13%
Importer: Smaki Kanady
Kolor w lekkiej tonacji pinotowej. Aromaty miękkie, malinowe, leśne, "ciepłe". W ustach wypada gładko, z przystępną owocową słodyczą. Wino jest nieco zmiękczone resztkowym cukrem (9 g), ale jest on dobrze ukryty, właściwie tylko w tle dopełnia fakturę wina. Finisz w tonacji lekko pieprznej i leśnej.
Cena: 63,50 zł(4+) Cabernet sauvignon Icewine 2010, Konzelmann, VQA Niagara Penisula, Kanada, 10%
Importer: Smaki Kanady
Przyjemny, lekko różowawy, ale nasycony kolor. Aromaty jeżyn, malin, żurawiny, czerwonego grejpfruta, konfitury z pączka - miękkie, łagodne i  stonowane. W ustach ujawnia gładką, cukierkową naturę i przyjemny wachlarz smaków - owoców leśnych, czerwonego pieprzu, wiśni w likierze. Wino smaczne, poukładane i eleganckie, z przyjemną słodyczą.
Cena: 194 zł
(but. 200 ml)


(5-) Cabernet Franc Icewine 2011, Lakeview Cellars, VQA Niagara Penisula, Kanada, 11%
Importer: Importer: Smaki Kanady
Aromaty malin, nalewki jarzębinowej, czerwonej porzeczki, dojrzałych truskawek. W ustach miękkie, ale wyraziste, oleiste, z dobrą kwasowością i delikatną korzennością. Prezentuje się statecznie i ciekawie. Finisz przyjemny i długi. To może być deser sam w sobie, znakomite i nietypowe zwieńczenie każdego posiłku.
Cena: 100,00 (but. 200 ml)(5-) Vidal Icewine Seasons 2011, Diamond Estate, QA Niagara Penisula, Kanada, 11,5%
Importer: Importer: Smaki Kanady
Odmiana vidal chętnie i z wielkim powodzeniem jest w Kanadzie wykorzystywana do produkcji win lodowych. Ciekawostkę stanowić może fakt, że niektóre winiarnie w Polsce również ją uprawiają do produkcji win wytrawnych. Tutaj kanadyjski, "lodowy" vidal niesie w aromatach i smakach miękkie, słodkie i rozłożyste nuty dojrzałych moreli i brzoskwiń, miodu lipowego. Jest gładki, z odświeżającym nerwem - ma czysty, świeży i owocowy finisz.
Cena: 117,60 (but. 375 ml)

(5) Vidal Icewine 2010, Konzelmann, VQA Niagara Penisula, Kanada, 10%
Importer: Importer: Smaki Kanady
Aromaty suszonego jabłka, mirabelek, brzoskwini i pomarańczy. Wino sprężyste, gładko i z nerwem układające się w ustach. Są tu owoce tropikalne (brzoskwinia, cytryna, ananas), miód, ciasto z bakaliami. Jest oczywiście wyrazista i intensywna słodycz (250 gr resztkowego cukru), ale nie obawiajcie się - wcale Was nie zmęczy. Kwasowość znakomicie tę słodycz równoważy. Całość jest skoncentrowana i bogata.
Cena: 122 zł (but. 200 ml)


Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) - wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) - bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) - dobre, interesujące
(3) - przyzwoite
(2) - słabe
(1) - omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”


Komentarze

Marek Popielski - 2014-07-20 18:18:14
 
Emilia - 2015-05-19 11:01:45
 
- 2020-06-20 15:53:34